תביעה: פימי מתחמקת מתשלום עמלה של 9 מיליון דולר על עסקת אורמת

עו"ד גלי נווה־שטרן טוענת כי היא יצרה את הקשר בין קרן פימי לאוריקס היפנית, אך פימי הפרה את התחייבותה לנהל את המגעים באמצעותה, וניהלה את המו"מ ישירות ■ פימי: בנק ההשקעות ג'פריס תיווך בעסקה ■ באוגוסט הגישה נורסטאר תביעה בסך 20 מיליון שקל נגד פימי

יורם גביזון
תחנת כוח של אורמת באינדונזיה
תחנת כוח של אורמת באינדונזיהצילום: ללא קרדיט

ההשקעה בחברת אורמת טכנולוגיות היתה כנראה אחת הרווחיות בתולדות פימי — קרן ההשקעות הפרטית הגדולה בישראל. אלא שרווח של 300 מיליון דולר שרשמה פימי על השקעה של שנים הוביל לתביעות של גורמים פרטיים וחברות שרצו נתח בעוגה. האחרונה שבהן היא תביעה שהגישה נגד פימי עו"ד גלי נווה־שטרן, הטוענת כי פימי מנסה לחמוק מהסכם שנעשה עמה, שלפיו תקבל מהקרן דמי תיווך בגין העסקה למכירת מניות באורמת טכנולוגיות.

התביעה, בסך 9.4 מיליון דולר — כלומר 1.5% מהסכום שלפיו נמכרו 21.7% ממניותיה של אורמת טכנולוגיות על ידי הנתבעים לחברה היפנית אוריקס (Orix) — הוגשה נגד פימי, גילון בק ועמי בם, שותפים מנהלים בקרן ברוניצקי השקעות, שבשליטת יהודה ודיתה ברוניצקי מייסדי אורמת, מנכ"ל אורמת טכנולוגיות, יצחק אנג'ל, ודורון בלשר, סמנכ"ל הכספים שלה.

בכתב התביעה, שהוגש באמצעות עוה"ד גיורא ארדינסט, רן שפרינצק ונעמה ארליך ממשרד עורכי הדין ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות', טוענת נווה־שטרן כי בספטמבר 2014 הציעה לעמי בם, שעמו היתה לה היכרות מוקדמת, את שירותיה למציאת רוכש לאחזקות בעלי השליטה באורמת, וקרן פימי נענתה בחיוב להצעה. בין היתר, נווה־שטרן העלתה את שמה של אוריקס כמועמדת פוטנציאלית, שעליה למדה מאנשי קשר זרים שהכירה. על פי כתב התביעה, לפימי לא היו קשרים עסקיים קודמים עם אוריקס, והקרן לא הכירה באותה עת את החברה ופעילותה.

נווה־שטרן הבינה שלאוריקס יש עניין רב ברכישת אורמת על בסיס דרישותיה המקדמיות של הקרן, והציעה לקיים בהקדם פגישה בין נציגיה.

ישי דוידי
ישי דוידיצילום: רמי שלוש

בהודעת דואר אלקטרוני ששלחה לבם בתחילת אוקטובר 2014 הבהירה התובעת כי היא מבקשת להסדיר את התשלום בגין שירותיה, וציינה כי היא מצפה לעמלה בשיעורים המקובלים בשוק. בם לא חלק על זכאותה של נווה־שטרן לקבלת עמלת תיווך, אך השיב כי בשלב זה הוא מעדיף שלא לדון בנושא עד להתקדמות המגעים.

לפי כתב התביעה, כדי להפיס את דעתה הבהיר בם באופן חד־משמעי, שבכל הנוגע למגעים עם אוריקס, פימי תעבוד אך ורק באמצעות נווה־שטרן. כמו כן, בם התייחס למתווה העסקה המועדף על בעלי השליטה, ומדבריו השתמע שפימי פועלת בעניין זה עבור כלל בעלי השליטה.

לטענתה של התובעת, ההודעה שבה התחייב בם לקיים את המגעים עם אוריקס דרכה היא התחייבות חד־משמעית ומפורשת, ומחייבת מלבד את בם עצמו, גם את בק, משפחת ברוניצקי, אנג'ל ובלשר — משום שפימי שימשה כשלוחה שלהם בכל הקשור למכירת מניותיהם באורמת, וגם משום שבסופו של דבר הם מכרו את מניותיהם יחד כמקשה אחת.

המגעים הוקפאו בסוף 2014

נווה־שטרן המשיכה לקדם את המגעים בין פימי לאוריקס, ובנובמבר 2014 התקיימה שיחת טלפון ראשונה בין בם לבין איש קשר מטעם אוריקס, שמולו עבדה התובעת. בעקבות השיחה התקדמו המגעים, ונוצר קשר ישיר בין בם לבין יואיצ'י נישיגורי, סמנכ"ל ומנהל תחום אנרגיה באוריקס. אלא שהמגעים הוקפאו בסוף 2014, כשנודע על כוונתה של אורמת תעשיות, שבה החזיקה פימי, להתמזג עם החברה הבת אורמת טכנולוגיות, שנסחרה בנאסד"ק.

נווה־שטרן, שלמדה על המיזוג הפנימי מפרסומים לבורסה, שאלה את בם אם המיזוג צפוי להשפיע על עסקת המכירה, ובם השיב בשלילה, ואמר כי אין מניעה להמשיך בקידום המגעים עם אוריקס. כחלק מהמגעים בכירים באוריקס אף היו אמורים לבקר במתקניה של אורמת בנוואדה שבארה"ב, שם גם ממוקמים משרדיה של החברה.

מתקן של אורמת בנוואדה, ארה"ב
מתקן של אורמת בנוואדה, ארה"בצילום: אורמת

ואולם בפגישה שהתקיימה בין בק לנווה־שטרן בפברואר 2015, אמר בק כי אינו בטוח שפגישה עם נציגי אוריקס ברבעון הראשון של 2015 היא נוחה מבחינת הקרן, והציע לבחון את הדברים שוב ברבעון השני של השנה. בק הסביר לנווה־שטרן כי על פי פקודת המס, בעלי השליטה מנועים מלמכור את מניותיהם במשך שנתיים לאחר השלמת המיזוג בין אורמת תעשיות לאורמת טכנולוגיות.

חודשיים לאחר מכן פנתה נווה־שטרן לבק ולבם, ושאלה אם חל שינוי בעמדתה של פימי בנוגע לקידום העסקה עם אוריקס. בק השיב לנווה־שטרן כי פימי עדיין מקיימת התייעצות פנימית בנושא. כשהתובעת שאלה אותו שוב באוקטובר 2015 מתי להערכתו יהיה נכון להמשיך את המגעים — היא כבר לא נענתה.

"התובעת ניסתה לכפות את עצמה על הקרן"

לתדהמתה של נווה־שטרן, כשנה וחצי לאחר מכן — במאי 2017, כלומר שנתיים ממועד המיזוג בין אורמת תעשיות לאורמת טכנולוגיות — היא גילתה שפימי, ברוניצקי השקעות, בם, בק, אנג'ל ובלשר חתמו על הסכם עם אוריקס למכירת 11 מיליון מניות של אורמת טכנולוגיות, במחיר של 57 דולר למניה, ובתמורה ל–627 מיליון דולר.

נווה־שטרן יצרה במהרה קשר עם בם, ואמרה לו שהופתעה לקרוא על חתימת ההסכם. בם העביר את הפנייה לבק, שהשיב לה כי הם לא גילו עניין ביוזמה שלה, כפי שכתבו לה בעבר בהודעות, לטענתו.

הוא ציין כי העסקה עם אוריקס לא נרקמה בעקבות הפגישה בינה לבין בק, אלא על ידי בנק ההשקעות ג'פריז, ששירותיו נשכרו לטובת הנושא. נציגי פימי המשיכו וטענו כי הם לא היו מעוניינים בשירותיה של נווה־שטרן, וכי היא ניסתה לכפות את עצמה על הקרן. עוד טענה הקרן כי בם, שהוא נושא משרה בכיר בקרן, לא היה מוסמך להעניק לנווה־שטרן התחייבות, טענה שעליה מוחה נווה־שטרן בכתב התביעה, "שכן משמעותה היא שאחד מנושאי המשרה הבכירים ביותר בקרן נתן לתובעת התחייבות שידע כי אינו מוסמך לתת, תוך ביצוע תרמית כלפיה".

פגישה שנערכה בין הצדדים בניסיון לפתור את המחלוקת נכשלה, ובעקבות זאת החליטה נווה־שטרן להגיש את התביעה.

נווה־שטרן עבדה בעבר במשרד עוה"ד רם כספי ושות', וייצגה בין היתר את איש העסקים נוחי דנקנר כשרכש את השליטה בקבוצת איי.די.בי ב–2003. הקשר בינה לבין קרן פימי נוצר כאשר כיהנה כסמנכ"ל פיתוח עסקי בחברת קרדן אן.וי. קרן פימי השקיעה בחברת תהל, שהיא חברה בת (98.4%) של קרדן אן.וי.

התביעה הנוכחית היא העימות המשפטי השני שבפניו ניצבת פימי בגין עסקת אורמת. חברת נורסטאר, שבשליטת חיים כצמן ודורי סגל, הגישה באוגוסט האחרון נגד פימי תביעה בסך 20 מיליון שקל, שמגיעים לה, לטענתה, משום שבעסקה נמכרו 4.2% ממניותיה של אורמת תעשיות, שאותן רכשה פימי מנורסטאר באוקטובר 2011. לטענת התובעים, במסגרת העסקה נקבע כי אם פימי מוכרת את המניות מעל מחיר מסוים — נורסטאר זכאית לקבל תמורה נוספת עבורן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker