הפועלים נתן את האות לתחילת המרוץ של אלוביץ' להסדרת חובותיה של יורוקום

מכתב ההתראה ששלח בנק הפועלים ליורוקום תקשורת ביום רביעי בערב לא הותיר ברירה לנושה הגדול ביותר של החברה, בנק דיסקונט, שמיהר להוציא מכתב דומה למחרת בבוקר ■ הבנקים הקציבו לשאול אלוביץ' שלושה שבועות לפרוע את חובות יורוקום - אחרת יפתחו בצעדים משפטיים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג
מיכאל רוכוורגר

שעות ספורות אחרי בנק הפועלים, גם בנק דיסקונט שיגר ביום חמישי האחרון ליורוקום תקשורת, שבשליטת שאול אלוביץ', מכתב התראה ובו הודיע לחברה כי אם לא תפרע את חובותיה לבנק — הוא יפתח בצעדים משפטיים נגדה. ההסלמה במגעים בין הבנקים ליורוקום מגיעה שבועיים לאחר שרשות ניירות ערך העבירה לפרקליטות מחוז תל אביב את המלצותיה בתיק בזק — הכוללות את העמדתו לדין של אלוביץ'.

עוד המליצה הפרקליטות להעמיד לדין את בנו אור אלוביץ', וכן את היו"ר המושעה של החברה הבת אנלייט, את מנכ"לי בזק והחברה הבת yes, ואת המנכ"ל המושעה של משרד התקשורת.

הפועלים הוא הבנק הראשון ששלח ליורוקום תקשורת, שחייבת לו כ–400 מיליון שקל, מכתב התראה. הנהלת הפועלים , שנהגה במשך שנים בכפפות משי בטייקונים שהיו חייבים לבנק מאות מיליוני שקלים, כמו אליעזר פישמן ונוחי דנקנר, מנסה כעת לצבור נקודות בדעת הקהל — כמה שבועות לפני תחילת עבודתה של ועדת החקירה הפרלמנטרית, בראשות ח"כ איתן כבל, שמונתה לחקור את התנהלות הבנקים מול הלווים הגדולים.

בנק הפועלים, בניהולו של המנכ"ל אריק פינטו, מאותת כי הוא משנה את מדיניותו, וכי אינו מהסס לנקוט קו תקיף נגד לווה גדול כמו אלוביץ', ששולט בקבוצת חברות מהגדולות במשק, המעסיקות יותר מ–11 אלף עובדים.

אלוביץ' ניהל בעבר יחסים עסקיים טובים עם בעלת השליטה בבנק הפועלים, שרי אריסון — שהיתה שותפה שלו ביורוקום עד 2005, אז מכרה לו את אחזקותיה.

כשנוהל בידי המנכ"ל הקודם, ציון קינן, הוביל הפועלים בתחילת 2010 את קבוצת המממנים של אלוביץ' ברכישת השליטה בבזק. הפועלים גזר העסקה הזאת קופון נאה: מריבית, מעמלות בגין הובלת המימון וכן ממימוש מניות בזק שניתנו לו כחלק מהעסקה.

הפועלים מסיר את הכפפות

מה הוביל להידרדרות היחסים בין אלוביץ' להנהלת הפועלים? מבחינת הביצועים העסקיים, הפועלים נמצא כיום בתקופה פושרת, וממשיך לספוג הפרשות כבדות בגין חקירת המס המתנהלת נגדו בארה"ב. בנוסף, הבנק ייאלץ בשנה־שנתיים הקרובות להיפרד מחברת כרטיסי האשראי שבבעלותו, ישראכרט, התורמת כ–10% לרווח השנתי של הבנק.

עם זאת, נראה כי מה שתרם להחלטתה של הנהלת הפועלים להוריד את הכפפות היה התנהלותה של יורוקום מול הבנק. בסביבת הפועלים אומרים כי בין הצדדים התנהל משא ומתן ממושך, וכי בשבוע שעבר חלה תפנית לרעה במגעים — כשבבנק הרגישו שהנהלת יורוקום "מורחת" אותם ולא מנסה לממש נכסים. מקורבים לבנק מוסיפים כי גם חוסר נכונותו של אלוביץ' להיענות לדרישת הבנקים, להביא "מהבית" לטובת ההסדר 100–120 מיליון שקל, מפריעה לבנק מאוד.

ייתכן שהנסיבות האלה הביאו לכך שבבנק החליטו בשבוע שעבר להודיע ליורוקום כי אם לא תפרע עד 18 בדצמבר 2017 את כל חובותיה לבנק, הפועלים יתחיל לנקוט צעדים משפטיים נגד החברה. יום קודם לכן אישר דירקטוריון הפועלים, בראשות היו"ר עודד ערן, להנהלה לנקוט את כל הצעדים הנדרשים נגד יורוקום. בפועלים יכולים להתנחם בכך שלפחות חלק מהחוב של יורוקום כבר הופרש על ידי הבנק כהפסדי אשראי.

המכתב הגיע ליורוקום לאחר שביום רביעי האחרון נציגי החברה היו אמורים להיפגש עם נציגי החטיבה העסקית ומערך האשראים המיוחדים של הפועלים — אבל בבנק ביטלו את הפגישה בלי לספק הסבר משכנע לביטול. ההסבר הגיע כעבור כמה שעות, בשעת הערב, במכתב ההתראה.

בשלב זה, בבנק הפועלים עדיין לא החליטו מה יהיה הצעד הבא שינקטו, אבל מה שברור זה שהמכתב אמור "לנער" את אלוביץ' ולהאיץ בו לפעול לגיבוש הסדר חוב.

מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקיצילום: עופר וקנין

ביורוקום דוחים את הטענות. עו"ד עמי ברלב, היועץ המשפטי של החברה, אמר בסוף השבוע כי יורוקום עושה כל שביכולתה לקדם את הסדר החוב, כי הקבוצה פועלת למימוש כל נכסיה, וכי בארבע השנים האחרונות אלוביץ' פרע חובות בסך כ–2 מיליארד שקל לבנקים והזרים ממקורות חיצוניים לתוך יורוקום כ–250 מיליון שקל. עוד אמר ברלב כי "אנו מאמינים שנצליח להגיע לסיכום עם נושי הקבוצה בשבועות הקרובים ללא התנהלות בית המשפט".

הפועלים מחזיק בשעבוד על כמיליון מניות של אינטרנט זהב מקבוצת יורוקום, בשווי שוק של 24.4 מיליון שקל, והוא צפוי לקבל חלק מהתמורה ממימוש נכסים של החברות התפעוליות יורוקום תקשורת סלולרית, יורוקום תקשורת דיגיטלית ודי.אם.

הדילמה של הבנקים

קבוצת יורוקום נמצאת במצב פיננסי קשה מאוד. השווי הנכסי הנקי הסחיר שלה (NAV) — הפער בין שווי השוק של הנכסים לבין שווי ההתחייבויות, הכולל גם הוצאות הנהלה וכלליות מהוונות, וכן החזר אפשרי של סכומים לבזק בגין עסקת yes — מוערך במינוס 400 מיליון שקל. גירעון מהותי כזה מגדיל את הסיכוי שהבנקים יפעלו להשתלט על יורוקום — ולא לנסות לגבות ממנה את החוב. עם זאת, סביר להניח שמהלך כזה לא יבטיח להם ריקברי (הכנסות בגין גביית חובות שנמחקו בעבר) גבוה יותר, לעומת החלופה של הגעה להסדר ומימוש נכסים שלא תחת לחץ.

אם הפועלים ובנקים נוספים יחליטו לנקוט צעדים משפטיים נגד יורוקום, שעשויים לכלול פירוק או מינוי בעל תפקיד מטעם בית המשפט במקומו של אלוביץ', הדבר עשוי להיחשב אובדן שליטה של אלוביץ' בנכסים רגישים כמו אינטרנט זהב, השולטת באמצעות בי־קום בבזק ונסחרת לפי שווי שוק של 469 מיליון שקל בלבד, וכן בחלל תקשורת, ששווי השוק שלה הידרדר ל–385 מיליון שקל.

במקרה כזה, מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב, שהחברה חייבת להם כ–800 מיליון שקל, עשויים לדרוש להעמיד את האג"ח לפירעון מיידי — ובכך למעשה ישתלטו על אינטרנט זהב — מה שיביא לכך שיורוקום תאבד את השליטה באינטרנט זהב (כ-61%), והפועלים ושאר הבנקים יאבדו 300–400 מיליון שקל לפחות מהחוב הכולל שיוכלו לקבל במכירה של אינטרנט זהב בתנאים רגילים.

הפועלים נקלע למצב דומה לפני כחמש שנים, כשקרנות יורק (בייצוג ג'רמי בלנק) ודי.קיי קפיטל השתלטו על אלביט הדמיה באמצעות רכישת האג"ח שלה. הדבר הביא לכך ששווי השעבוד של הפועלים, שהחזיק בכ–51% מאלביט, ירד לטמיון, ומתוך חוב פרטי כולל של כ–1.5 מיליארד שקל של מוטי זיסר המנוח, לשעבר בעל השליטה בחברה, הפועלים גבה עד כה פירורים בסך עשרות מיליוני שקלים בלבד.

מצבה הפיננסי של אינטרנט זהב, המנוהלת על ידי דורון תורג'מן, אמנם טוב בהרבה ממצבה של אלביט הדמיה באותם ימים, אבל ניסיון העבר מלמד כי במצבים של הסדרי חוב, דינמיקה שלילית עשויה לצבור תאוצה מהר. כך, אם יורוקום תקשורת תאבד את השליטה בחלל תקשורת, וקונסורציום המממנים של יורוקום נדל"ן — בראשות מזרחי טפחות, הבנק היחידי בקונסורציום — ימנה בעל תפקיד שיממש את מניות חלל המשועבדות להם (56%) — ייתכן שהבנקים האחרים לא יקבלו עודפים ממכירת מניותיה של חלל.

דיסקונט ממהר

אריק פינטו

דיסקונט הוא הנושה הגדול ביותר של יורוקום, שחייבת לבנק כ–600 מיליון שקל. דיסקונט הפריש בדו"חות 2017 כ–180 מיליון שקל בגין חובות יורוקום. ואולם בשונה מהפועלים, בהנהלת דיסקונט לא תיכננו לשבור את הכלים. רק לפני שבוע וחצי נפגש אלוביץ' עם מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקי, עם ראש החטיבה העסקית, אורית אלסטר, ועם ראש מערך האשראים המיוחדים טל כרמי.

ואולם הצעד שנקט הפועלים חייב את דיסקונט לשלוח מכתב התראה — כדי לשמור על זכויותיו. דיסקונט מחזיק בשעבוד על 3.5 מיליון מניות אינטרנט זהב בשווי שוק של 85 מיליון שקל וכן בשעבוד על בית יורוקום שבמתחם הבורסה ברמת גן, ששוויו מוערך ב–80 מיליון שקל לפחות. דיסקונט גם יקבל חלק מהתמורה שתתקבל ממכירת החברות התפעוליות.

השעבודים הגדולים יותר שקיבל דיסקונט מיורוקום, בהשוואה לאלה שקיבל הפועלים, הם אחד המכשולים העיקריים בדרך להסדר חוב. הפועלים מאיים כי אם לא יימצא פתרון לכך, יהיה על בית המשפט להתערב ולהכריע בעניין. לטענת הפועלים, יש לחלק את הכספים שיתקבלו בהסדר לפי חלקו של כל בנק בחוב הכולל — ולא לפי החלק בשעבודים.

לדיסקונט יחסים מורכבים עם קבוצת יורוקום. דיסקונט קפיטל חיתום, שבשליטת הבנק, הובילה את מרבית גיוסי החוב וההון של החברות מקבוצת יורוקום. יהיה מעניין לראות אם בזמן שדיסקונט דורש מאלוביץ' לפרוע את חובו באופן מיידי, חברת החיתום של הבנק תמשיך להעניק שירותים פיננסיים לחברות מקבוצת יורוקום.

הבנק הבינלאומי חשוף לחובות של יורוקום תקשורת וחברות תפעוליות שלה בכ–200 מיליון שקל. הבנק יקבל נתח מהתמורה לאחר מכירת החברות התפעוליות, וגם מחזיק בשעבוד על כ–500 אלף מניות של אינטרנט זהב בשווי שוק של 12.2 מיליון שקל. יורוקום מחזיקה עדיין כ–5.4 מיליון מניות חופשיות משעבוד של אינטרנט זהב בשווי שוק של 132 מיליון שקל.

בנוסף, יורוקום נדל"ן חייבת כ–240 מיליון שקל לקונסורציום מממנים, בראשות מזרחי טפחות, ולגופים המוסדיים אלטשולר שחם, פסגות, מנורה מבטחים וכלל. מצבם של נושי יורוקום נדל"ן טוב לעומת המצב בו נמצאים הנושים של יורוקום תקשורת, שכן הם מחזיקים בביטחונות בשווי הגבוה בעשרות אחוזים מגובה החוב. עם זאת, גם נושי יורוקום נדל"ן לא צפויים להישאר אדישים להתפתחויות האחרונות — וניתן להניח כי גם הם ישלחו מכתבי התראה.

אלוביץ' לא ערב

בהלך הרוח השורר בציבור ערב פתיחת הדיונים של "ועדת פישמן", הבנקים יחששו לאשר הסדר חוב עם יורוקום תקשורת בלי תרומה משמעותית של אלוביץ'. ההחלטה אם להזרים כספים להסדר החוב אינה פשוטה מבחינת אלוביץ': הוא צריך להחליט אם לנהל את המאבק להוכחת חפותו כשהוא עדיין בעל השליטה בבזק, באמצעות הסדר עם הבנקים, ולשלם פחות או יותר את מה שהם דורשים — או להחזיר את מפתחות השליטה בקבוצת יורוקום.

אלוביץ' לא נתן לבנקים ערבות אישית בגין חובותיה של יורוקום. מתווה ההסדר, שהתחיל להתגבש בינו לבנקים, התבסס על כך שמרבית נכסי יורוקום יימכרו בשלוש השנים הבאות. כך, בתרחיש האופטימי מבחינת אלוביץ', הוא יישאר עם מחצית מאחזקתו באינטרנט זהב, כלומר כ–30% — או שאינטרנט זהב תישאר עם מחצית מאחזקתה בבי־קום, כלומר כ–32%. מכיוון שבי־קום מחזיקה ב–26.3% מבזק, אלוביץ' יישאר עם מחצית מאחזקתו בשרשור בבזק —כ–5%.

סמדר ברבר צדיקצילום: מוטי מילרוד

בשיחות עם הבנקים דובר על כך שבשנה הקרובה יורוקום תמכור את אחזקותיה בנדל"ן פרטי — בעיקר בבית יורוקום ובפרויקט מידטאון בתל אביב — וכן את אחזקותיה בחברות התפעוליות יורוקום תקשורת סלולרית, יורוקום תקשורת דיגיטלית ודי.אם הנדסה. ביורוקום העריכו שאפשר להשלים את מכירת הנכסים במחירים כלכליים סבירים בתוך שנה, ובכך להקטין את החוב ב–500–600 מיליון שקל.

עם זאת, מדובר במשימה מאתגרת, שכן מצבן של החברות התפעוליות אינו מזהיר — ובתרחיש פסימי ניתן יהיה לקבל עבורן כ–200 מיליון שקל. רוכשים פוטנציאלים חוששים, בין השאר, מירידת שוויו של החלק המסחרי בפרויקט מידטאון, כך שייתכן כי יורוקום תקבל בגין אחזקתה בו 180–200 מיליון שקל, ולא 230 מיליון שקל, כפי שהאחזקה רשומה בספרי החברה.

עוד דובר במתווה ההסדר, שהתחיל להתגבש, כי ב–2019 ימכרו אחזקותיה של יורוקום בחלל תקשורת (כ–56%) ובאנלייט אנרגיה (כ–20%). ביורוקום מעריכים כי שווי השוק הנוכחי של חלל תקשורת, פחות מ–400 מיליון שקל, מגלם כבר את כל הצרות שפקדו את החברה בשנים האחרונות (בין השאר אובדן הלוויינים עמוס 5 ועמוס 6) — שהקטינו את שווי האחזקה של יורוקום בחלל בכ–700 מיליון שקל — וכי שיגורם של עמוס 8 ו–17 יעלה את שווייה.

עוד מעריכים ביורוקום כי הנהלת אנלייט אנרגיה תמשיך להשביח את החברה, שנסחרת לפי שווי של כ–812 מיליון שקל. ביורוקום מקווים כי מכירת שתי האחזקות תניב תמורה גבוהה בהרבה משווי השוק של האחזקה המצרפית בהם — כ–380 מיליון שקל.

ב–2020, לפי ההסדר שהתחיל להתגבש, יימכרו האחזקות באינטרנט זהב או בבי־קום. עד אז ביורוקום מקווים כי שווי השוק של בזק, כ–13.7 מיליארד שקל, יטפס. עוד צפויים להימכר בשנים הקרובות יתרת תיק נייירות הערך של יורוקום קפיטל, ארבעה פנטהאוזים ברמת גן, וכן אחזקות בקרנות הון סיכון ובסאטקום — בשווי כולל מוערך של 50–70 מיליון שקל.

השורה התחתונה: השליטה בבזק

בשבועות הקרובים יתברר אם אלוביץ' אכן יצליח להגיע להסדר עם הבנקים או שהוא יפנה את הבמה. גם אם בסופו של דבר הצדדים יגיעו להסכמות, הסדר החוב יצריך מימוש נכסים מורכב, וכלל לא בטוח שיורוקום תצליח לעמוד בכך לפי לוחות הזמנים המתוכננים.

גם לא בטוח שהסכומים שיתקבלו ירצו את הבנקים — בלי שיהיה צורך למכור יותר ממחצית השליטה בבזק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker