גם דיסקונט מסיר את הכפפות מול אלוביץ'

אחרי בנק הפועלים, דיסקונט מאיים על יורוקום של אלוביץ': תפרעו את החוב בסך 600 מיליון שקל תוך חודש - או שנלך לבית המשפט

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לילך אשר־טופילסקי, מנכ"לית דיסקונטצילום: דניאל בר און
מיכאל רוכוורגר

מסירים את הכפפות מול שאול אלוביץ': אחרי בנק הפועלים גם בנק דיסקונט שלח ביום חמישי האחרון מכתב התראה לקבוצת יורוקום שבשליטת איש העסקים. על פי המכתב, אם יורוקום לא תפרע חוב של כ-600 מיליון שקל כלפי הבנק בתוך חודש - הבנק יחל בהליכים משפטיים. בדיסקונט היו מעוניינים להגיע להסדר עם יורוקום אך אחרי שהפועלים כבר שלח מכתב התראה דומה, בבנק הקטן יותר לא יכלו להתעלם - וזאת בכדי לשמור על זכויותיהם.

הפועלים כאמור החליט בימים האחרון להגביר את הלחץ על קבוצת יורוקום שבשליטת אלוביץ', החייבת לבנק כ-400 מיליון שקל ומנהלת מגעים ממושכים מול הבנקים לגיבוש הסדר חוב.

בעקבות כך שלח הפועלים מכתב התראה ליורוקום שבו הוא מקציב לה דד ליין לפירעון מלוא החוב כלפי הבנק - עד 18 בדצמבר 2017, כלומר בתוך 25 יום - אחרת הבנק יפנה לבית משפט. בנקים אחרים שגם הם נושים של יורוקום שוקלים בינתיים את צעדיהם.

שאול אלוביץ'צילום: דודו בכר

הפועלים, בניהולו של אריק פינטו, עדיין לא החליט אילו צעדים לנקוט - כלומר האם יבקש לפרק את יורוקום – חלופה שאכן נשקלת, או שיבקש בשלב זה למנות בעל תפקיד שינהל את העניינים ביורוקום. פנייה לפירוק עלולה להביא לכך שהפועלים יראה בחזרה סכום הרבה יותר נמוך לעומת זה שהיה מקבל אם הצדדים היו מגיעים להסדר.

בעבר בתקופת ניהולו של ציון קינן, לפועלים היו יחסים מצוינים עם אלוביץ' כשהבנק מימן לו את רכישת השליטה בחברת התקשורת בזק. הפועלים נהג בשנים האחרונות ביד רפה נגד חלק מהטייקונים כמו נוחי דנקנר ואליעזר פישמן, שהסבו לבנק נזקים מצטברים של כמה מיליארדי שקלים. כך, במקרה של פישמן, לאורך שנים הפועלים נהג בקו פייסני בכל הקשור לטיפול בחובותיו ורק לאחר שרשות המסים החלה בהליכי פשיטת רגל הפועלים הצטרף לתהליך.

להפועלים כמעט ואין בטחונות כנגד החובות של יורוקום בעוד שאת רוב הבטחונות שיעבדה יורוקום לבנק דיסקונט, המנוהל על ידי לילך אשר טופילסקי. דיסקונט הוא כאמור הנושה הגדול ביותר של יורוקום החייבת לו כ-600 מיליון שקל. דיסקונט הפריש עד כה בדו"חותיו כ-180 מיליון שקל. יורוקום חייבת גם כ-30 מיליון שקל לבנק הבינלאומי. במהלך המו"מ להסדר חוב דרשו הבנקים מאלוביץ' להזרים כ-120-100 מיליון שקל כתרומת בעלים להסדר.

עמי ברלב, היועץ המשפטי של יורוקום אמר ל-TheMarker: "בשנים האחרונות  קבוצת יורוקום פרעה למערכת הבנקאות מעל 2 מיליארד שקל ומימשה נכסים רבים כשבעל השליטה שלה שאול אלוביץ' הזרים ממקורות חיצוניים כ-250 מיליון שקל - זאת מבלי שהיה ערב אישית לחוב של יורוקום.

"יורוקום הייתה קרובה מאוד למכור את השליטה בחלל תקשורת לחברות ספרדיות או סיניות - עסקות שאם היו מושלמות היו מניבות ליורוקום תזרים של כ-1 מיליארד שקל וכן מאפשרות לה לפרוע את החוב הבנקאי - אך לדאבונה העסקות הללו לא יצאו אל הפועל וחלל איבדה 2 לוויינים".

ברלב הוסיף: "כבר 3 שנים יורוקום מנהלת מגעים מול הבנקים ולצערנו לא הצלחנו לגבש מתווה מוסכם על כולם. אנחנו מקווים שנגיעבתוך שבועיים-שלושה להבנות עם הבנקים ונגבש הסדר חוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker