לקראת ההנפקה: אחים יעקובי מורידים את שווי החברה המבוקש ואת שכרם העתידי

בעלי השליטה בחברת הבנייה והתשתיות, פיני ואמיר יעקובי, גם מוותרים על מכירת מניותיהם בחברה לציבור ■ ברקע להחלטה: ביקורת ציבורית לאחר צלילה של עשרות אחוזים במניות אירונאוטיקס, חודשים לאחר הנפקתה שכללה הצעת מכר

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבורסה בתל אביב
הבורסה בתל אביבצילום: בלומברג

לקראת הנפקתה של חברת התשתיות והבנייה אחים יעקובי (YSB) בבורסה בתל אביב, בעלי השליטה לוקחים צעד אחורה ברמת ה"אקזיט" האישי שלהם. מתשקיף שלישי של החברה שפורסם היום (ה') לפנות בוקר, מתברר כי פיני ואמיר יעקובי, המחזיקים ב-60% ו-40% מהחברה בהתאמה, מבטלים את המכירה של חלק ממניותיהם לציבור. בעקבות זאת תכלול ההנפקה גיוס הון ראשוני (IPO) בלבד, בנוסף להנפקת אג"ח. לאחר ה"רוד שואו" שקיימה בקרב הגופים המוסדיים, הפחיתה החברה את השווי המבוקש בהנפקה מכ-400 מיליון שקל (לפני הכסף), לכ-250 מיליון שקל בלבד.

שינוי משמעותי נוסף בתשקיף החדש הוא שיעור העלאת השכר של השניים לאחר הפיכת החברה לציבורית. ב-2016 היתה עלות ההעסקה של פיני ואמיר 1.2 מיליון שקל ו–960 אלף שקל בהתאמה, והתכנון המקורי היה להקפיץ את שכרם לעד 4.4 מיליון שקל ו-3.4 מיליון שקל בשנה בהתאמה. אלא שבתשקיף העדכני ייחתך היקף השכר הקבוע במחצית, ויחד עם תגמולים משתנים הוא לא יחצה רמה של 2.4 מיליון שקל ו-1.6 מיליון שקל.

כפי הנראה הורדת השווי להנפקה, במקביל לביטול הצעת המכר של מניות האחים, באים על רקע צלילת מחיר מניית אירונאוטיקס בשבוע שעבר, אשר שוויה נחתך בשליש מאז החלה להיסחר בבורסה לפני 5 חודשים. יצרנית המל"טים, שביצעה הנפקת ענק השנה בבורסה בת"א לפי שווי של כמיליארד שקל, נסחרת כיום לפי שווי של כ-640 מיליון שקל בלבד, בלחץ ביטול בקשתה של החברה לייצא מל"טים לאזרבייג'אן ופתיחה בחקירה משטרתית נגדה.

מעבר לאכזבת הציבור מהצניחה במחיר המניות, מכירת המניות של בעלי השליטה בשווי של כ-400 מיליון שקל (במקום גיוס הון) עוררה אף היא מרמור בקרב המשקיעים, אשר איבדו במהירות חלק נכבד מהשקעתם. מוכרי המניות כללו את הקרנות 'בראשית' בראשות גבי פרל ומני וסרמן, 'ויולה' בראשות סמי תותח ויונתן קולבר, 'KCPS' בראשות שי אילון ומשפחת שקד.

האחים יעקובי, שהוקמה ב-1974 כחברה לאספקת פתרונות תאורה ורשתות חשמל,  עוסקת כיום בהקמה וביצוע פרויקטים אלקטרו־מכניים בארץ. בשנים האחרונות נכנסה לתחום מתקני הטיפול בפסולת ולתחום הנדל"ן באמצעות רכישת אורתם סהר.

על פי התשקיף, הכנסותיה במחצית הראשונה של 2017 הסתכמו ב-312 מיליון שקל, גידול של 25% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. הרווח הגולמי טיפס ב-28% ל-37 מיליון שקל, והרווח התפעולי זינק ב-52% ל-19 מיליון שקל. בשורה התחתונה, הרווח הנקי של יעקובי אמנם נחלש ב-56% ל-8.3 מיליון שקל, אך זאת בגלל איחוד תוצאות חברת הבת גרין-נט.

מרבית הכנסות החברה (64%) מגיעות ממגזר ההקמה וביצוע הפרויקטים בתחומי בנייה, פיתוח, תשתיות ומערכות אלקטרו־מכניות. כ-18% מההכנסות מגיעות ממגזר השירותים ואחזקת מערכות, שבו היא מספקת שירותי אחזקה ותפעול למבני ציבור, משרדים ומערכות תשתיות. יתר ההכנסות (18%) מגיעות ממגזר איכות הסביבה, שבו היא פועלת דרך חברת גרין נט שבבעלותה.

לחברה צבר הזמנות של 1.3 מיליארד שקל (ללא חברות כלולות), והרווחיות התפעולית הממוצעת שלה בשלוש השנים האחרונות היתה 5.5%. לפי מידרוג זו רווחיות נמוכה יחסית לחברות מקבילות, אך עדיין יציבה.

מעבר לגיוס ההון, החברה מתעתדת לגייס סכום של עד 70 מיליון שקל באג"ח, שקיבלו ממדרוג דירוג Baa1 עם אופק יציב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker