"אם העובדים אצלנו היו עובדים רק בשביל הכסף, הם לא היו נשארים פה" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"אם העובדים אצלנו היו עובדים רק בשביל הכסף, הם לא היו נשארים פה"

גל סטאל, מבעלי חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי, ותמיר פורת, מנכ"ל החברה הבת, חושבים שממשל תאגידי תקין מסייע לפעילות העסקית. הם הודפים את החשש לניגוד עניינים בפעילותם ומתכננים לייעץ לחברות זרות שמעוניינות להשקיע בישראל. סטאל: "מחקר מקצועי לא קיים כבר הרבה שנים בשוק ההון"

22תגובות
תמיר פורת וגל סטאל
עופר וקנין

"450 חברות ציבוריות בישראל לא מבינות מה זה ממשל תאגידי. הן חושבות שזה קיצוץ בשכר. אבל הביקורת הפנימית בהן שואפת לאפס, פעילות ניהול הסיכונים שואפת לאפס, מינוי הדח"צים והדירקטוריון לא מושלם" — כך אומר גל סטאל, מבעלי חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי, המשמש גם מנכ"ל החברה.

אנטרופי פועלת בשתי חזיתות: ייעוץ לגופים מוסדיים לפני הצבעות באסיפות כלליות של החברות שבהן הם משקיעים ומחקר על חברות בשוק ההון הישראלי, שבאמצעותו היא נותנת דירוג לממשל התאגידי בהן.

בשבע השנים האחרונות פעלה אנטרופי בעיקר בתחומי הממשל התאגידי ושכר הבכירים. לא פעם החברה מצאה עצמה בקו האש, ונאלצה לספוג ביקורת על המלצותיה למוסדיים כיצד יש לנהוג בהצבעות.

ביולי החליטה מנכ"לית החברה הבת שירותי מחקר, ענת גואטה, לסיים את תפקידה. במקומה מונה תמיר פורת, המוכר לוותיקים בשוק ההון כמנכ"ל ניהול תיקי השקעות ויו"ר חברת הקרנות וכלל פיננסים, שסיים את תפקידו לפני כחמש שנים ומאז עסק בעיקר בתחום הנדל"ן ותמ"א 38.

מדוע החלטת לחזור לאחר חמש שנים מחוץ לשוק ההון?

פורת: "הציעו לי לחזור לשוק בכמה תפקידים בעבר, ולא הסכמתי. אילו ההצעה להצטרף לאנטרופי היתה באה מוקדם יותר, הייתי שוקל אותה בכובד ראש. זה נכון שבחמש השנים האחרונות לא פעלתי בשוק ההון, אבל עקבתי אחריו ומבחינתי זה כמו רכיבה על אופניים".

עסקת בכסף הגדול בנדל"ן, למה לחזור, ועוד לתפקיד מנכ"ל אנטרופי יועצים? אתה לא תהנה מהכספים שמהם נהנית בשוק הנדל"ן.

פורת: "העסקים הפרטיים שלי ימשיכו לפעול. ההצטרפות לאנטרופי היא בעיקר מתוך אתגר לשפר דברים בשוק ההון, ושם אשקיע את מירב המאמצים. יש המון תחומים חדשים שאנטרופי יכולה להיכנס אליהם, כמו השקעות גלובליות ותחומים ריאליים שמעניינים את המוסדיים עקב סביבת הריבית הנמוכה".

סטאל: "בשבע השנים שאנטרופי מחקר קיימת פעלנו בתחום הרגולציה והממשל התאגידי. אבל שוק ההון השתנה, וכיום אתה לא יכול לבוא לחברה ציבורית ולהתייחס רק לממשל התאגידי, אתה חייב לשלב את זה עם הצד העסקי. לכן חיפשנו מנהל שהיה בגוף מוסדי וניהל השקעות, שמבין את הכאבים והצרכים של המוסדיים ושל מנהלי ההשקעות, ולא יבוא להיות הפקיד הרגולטורי כפי שהיינו לפני כן".

מחלקת המחקר שלכם נותנת המלצות נטולות אינטרסים כיצד להצביע באסיפה, על סמך ניתוח כלכלי. מי ישלם לכם על האנליזה?

סטאל: "המוסדיים".

אסיפת בעלי האג"ח של דלק אנרגיה, פברואר 2012
עופר וקנין

אוקיי, עכשיו פורת מוציא לגופים מוסדיים המלצת מכירה על חברה מסוימת, אבל במקביל אותה החברה רוצה לשכור את שירותיכם לצורך דירוג הממשל התאגידי בה. אז מנכ"ל החברה אומר לכם, "אתם עושים לי נזק עם המלצת המכירה, אני לא מוכן לעבוד אתכם". מה אתה עושה בשביל לא לאבד את הלקוח?

סטאל: "שפורת ייתן את המלצת המכירה, אנחנו הולכים עם האמת שלנו. כבר ידענו בעבר ללכת עם האמת שלנו ונגד ההכנסה הישירה שלנו. אז חברה ציבורית שמשלמת לנו למודל דירוג תשנה זאת? על זה לא יקום וייפול דבר באנטרופי. כבר הוכחנו לשוק שאנחנו יודעים ללכת עם האמת שלנו".

זה המודל העסקי הנכון לגוף בלתי תלוי?

סטאל: "כן. גוף בלתי תלוי לא יכול להיות מקצועי בלי להיות קרוב לשוק".

ברור שאתה חייב להיות מקצועי, אבל מאיפה אתה מביא את הכסף? המוסדיים לא יכולים להעמיס עלויות על העמיתים ואתם לא מעניינים משקיעים פרטיים. וכולם מצמצים בהוצאות. השוק שלכם מוגבל מבחינת היכולת לשחות ולהתפתח, ויש את המתחרים גם בתוך בתי ההשקעות, מחלקות המחקר, וגם מתחרים בשוק כמו החברות עמדה וגיזה.

סטאל: "אם העובדים אצלנו היו עובדים רק בשביל הכסף, הם לא היו נשארים פה. ההכנסות בעסקי הייעוץ נמוכות. אני לא רוצה להרוויח מיליונים על גבי מיליונים, ואנחנו גם לא רעבים ללחם. אף אחד לא נשאר אצלנו רק בגלל השכר, יש עוד אלמנטים בעבודה פה, כמו משפחתיות, יושרה וחוסר ניגוד עניינים".

מה ימנע מגוף מוסדי עם מחלקת מחקר לפנות לאנליסטים הטובים שלך ולקחת אותם לשורותיו?

פורת: "שום דבר. זה חלק מהמוביליות בשוק, וזה בסדר".

סטאל: "אנחנו נמצאים במקום מיוחד שלא קיים בשום גוף אחר. אנחנו במרכז משולש שרואה את כל השוק. רואים אותו בחוב, במניות ובאסיפות, וזה מה שאנחנו רוצים לתת. אנחנו מחזיקים את האנשים שלנו בדרך אחרת — במשפחתיות, בהשקעה בחינוך, וזה מה שמשך את פורת לפה. הכרנו עוד כשהיינו מאבטחים באל על. שאלתי את עצמי הרבה פעמים את השאלות האלה. אנחנו רוצים להביא בשורה אחרת גם פנימה וגם החוצה — שממשל תאגידי טוב יניב תשואה למשקיעים. זה שווה כסף".

המודל העסקי של אנטרופי לא יציב, זה מודל של חברות ייעוץ. לא כל המוסדיים הם לקוחות שלכם, כמו פסגות. להיפך, הם דווקא מתריסים נגדכם. אין בעסק הזה הרבה כסף.

סטאל: "לא צריך להרוויח יותר מדי. אנחנו משלמים משכורות הוגנות. הרווח סביר. אנחנו לא טייקונים".

פורת: "לא ירחק היום שגם פסגות יצטרפו לקהל הלקוחות שלנו".

שוב, למה שהם ייקחו את האנליזות שלכם? יש להם מחלקות מחקר.

פורת: "האנליזה שלנו נקייה. לשאר הגופים יש הטיה בגלל פעילות החיתום ומפני שהם מושקעים בנייר, מה שיוצר להם שיח מתוך פוזיציה. אני הכרתי את אנטרופי כבר בראשית דרכה, עם תקנות ועדת חודק להסדרת פעילותם של הגופים המוסדיים בשוק האג"ח, שבה המוסדיים התבקשו לקבל את חוות דעתה של אנטרופי. ראיתי שזה גוף מחקר טוב ונטול אינטרסים. כיום יש בחברה קרוב ל–20 אנליסטים. אין בשוק עוד יחידת אנליסטים כזאת גדולה".

אתם למעשה אומרים לחברות להוריד את התשואה תמורת ממשל תאגידי טוב יותר. איזה גוף עסקי יסכים לקבל כזה דבר?

פורת: "ממשל תאגידי מנטרל סיכונים. אם אתה משקיע שרוצה פחות סיכון, אז דירוג גבוה של ממשל תאגידי מתאים לך. חברה שפועלת לאורך זמן בממשל תאגידי ראוי גם יודעת עם הזמן לפעול בצורה טובה יותר מבחינה עסקית".

סטאל: "זאת חברה שנהנית מאמון הציבור. שופרסל הולכת עם הדירוג של אנטרופי לבנקים, והם מבינים את הסיכון בממשל תאגידי. יש את המצ'ואיסטים שמתנגדים, אבל זה פוחת והולך. אתה לא יכול לבוא לחברה ולהגיד, 'אתם לא יכולים לעשות עסקת בעלי עניין כי זה אסור'. אתה חייב לנמק זאת. ראה, למשל, את העבודה הטובה שעשינו בבזק. כיום החברה נמצאת בכותרות, אך אנחנו לא ויתרנו להם לאורך תקופה ארוכה. לדעתי, אם בעתיד החברה תדע להעלות את אמון הציבור באמצעות שיפור הממשל התאגידי, היא תפיק מכך הרבה".

שאול אלוביץ'
דודו בכר

למה הכוונה בלבנות ממשל תאגידי נכון בחברה ציבורית, ולא רק בשכר?

סטאל: "חברה קונה את הדירוג של הממשל התאגידי. אם היא משקיעה 50 שעות שנתיות בביקורת פנימית, היא מקבלת דירוג מסוים".

מי בנה את הדירוג?

סטאל: "ישבנו שלוש שנים ובנינו מודל עם פרופ' אהוד קמר, פרופ' שרון חנס ומשרד ייעוץ חיצוני בינלאומי. הצגנו את המודל לרשות ניירות ערך, למשרד האוצר ולגופים מוסדיים. בנינו מודל סטטיסטי על נתוני החברות, והגענו למודל שהרשות אמרה שהיא רוצה כזה בשוק.

"למודל יש מקל וגזר. קח לדוגמה את שטראוס. הם רצו לבחור דח"צ, אז הם באו לאנטרופי ובחנו איזה סוג של דירקטור יתאים מבחינת ניסיון, השכלה, תחומי הבנה וכדומה. שטראוס הקימה ועדת איתור, שבחרה מתוך חמישה עד שבעה מועמדים שהומלצו על ידי גורמים חיצוניים — חלקם מאתנו וחלק מחברות אחרות. שטראוס קבעה שהיא רוצה דירקטורים שהם לא חברים ומשפחה של מנהלים בחברה. לשם השוק צריך ללכת, לשם אנחנו רוצים להוביל אותו, ולא רק לתת מקל בראש. זה אמור להתבסס רק על מקצועיות ומחקר. ומחקר מקצועי לא קיים כבר הרבה שנים בשוק ההון".

עפרה שטראוס
מוטי מילרוד

גוף מוסדי מוכוון לעסקים הרבה יותר מלעניינים ערכיים. לכן נשאלת השאלה אם דירוג הממשל התאגידי לא פחות רלוונטי למוסדיים?

סטאל: "גופים מוסדיים מבינים כיום שיש חברות שצריכות להחזיר את השליטה אליהן בהיבט של הממשל התאגידי. תראה את האקטיביזם של המוסדיים במינוי דח"צ, כך שהם יוכלו לסמוך עליו. הדבר הנכון לעשות הוא שבעל השליטה לא ימנה דח"צ בשיחה בבית קפה, אלא שימונה דח"צ שיידע לתת את האמירה שלו בלי לפחד, וזה לא קיים כיום".

פורת: "בחודשים האחרונים אנו רואים שהגופים המוסדיים נותנים ערך רב לממשל תאגידי תקין. ממשל תאגידי הוא סדר וניקיון. אם חברה תדע לפעול בממשל תאגידי נכון היא גם תדע לייצר עסקים טובים יותר. אנשים נותנים לכך ערך — גם למוסדיים וגם ללקוחות. לגוף מוסדי יש ועדת השקעה שעוקבת אחר רוח התקשורת. הם משקיעים גם ברוח תאגידית".

האם המהלך שבו הגדלת את חלקך בחברה היה כדאי מבחינה כלכלית?

סטאל: "כן, בטח. כי מי שרצה לעשות הרבה כסף בתשואות גבוהות בעסקי הייעוץ זה לא המקום שלו. לי התחום מתאים".

פורת: "אנשים עושים שינויים בחיים לא רק בשביל כסף, אלא גם בשביל הגשמה עצמית או מתוך אידאל, וזה מה שמיוחד באנטרופי. ברמה פיננסית הגעתי לאן שרציתי ואין לי שאיפה להיות טייקון. סטאל אמר לי שעכשיו צריך להביא עם אנטרופי בשורה חדשה לשוק. לאנטרופי יש קהל לקוחות רחב ומגוון שגדל רק על בסיס של מחקר איכותי. כיום אנטרופי מאתגרת את עצמה לגבי השקעות ריאליות וגלובליות".

תסביר בבקשה.

פורת: "האתגרים הגדולים של מנהלי השקעות מוסדיים הם איך לתעל את הכסף הרב שנצבר להם, ולוקח להם זמן ל'התכסות' (לעמוד במדיניות ההשקעות שנקבעה, א"ש וש"א). אנטרופי הבחינה בהסטת הכספים להשקעות ריאליות וגלובליות, ואנחנו רוצים לתת לגופים המוסדיים ניתוח ואנליזה בתחומים האלה".

למעשה נכנסתם לנישה של ניהול השקעות שהוזנחה על ידי המוסדים? האם כעת אתם מציעים למוסדיים את הניתוח שהם היו צריכים לבצע לבד?

פורת: "לדעתי המחקר של האנליסטים איבד מערכו, אבל בה בעת יש בתי השקעות שעשו קפיצת מדרגה מדהימה".

בקפיצת מדרגה אתה מתכוון לילין לפידות ולאלטשולר שחם?

פורת: "אתה אמרת את השמות".

אנחנו רואים שהמוסדיים מתנהלים כמו סופרמארקט. יש להם קרנות שחוסכות להם את ניהול הכסף. אתה חושב שהם יהיו מוכנים לעשות צעד לאחור שלא נכון מבחינה עסקית, ולתת לכם לבצע עבורם את ניהול ההשקעות כמו ניתוח חובות או ניתוח מניה?

פורת: "גם הגורם שמנהל קרנות נאמנות בסל הרחב זקוק לניתוח של מניות וחוב. מנהל ההשקעות בחו"ל יידרש לקבל ניתוח טוב של חוב".

מה היית ממליץ כיום למשקיעים לעשות עם הכסף?

פורת: "לדעתי חצי מהתיק צריך להיות בישראל וחצי בחו"ל, וצריך גם לחלק אתו בין השקעות ריאליות לפיננסיות. 35% מהתיק צריך להיות במניות ו–65% באג"ח. מכיוון שסביבת הריבית האפסית בעולם היא מצב אנומלי, ארצה שמחצית ממרכיב האג"ח יהיה קונצרני, בשל התשואות שאליהן הגיעו האג"ח הממשלתיות. זה יידרוש ממנהלי ההשקעות ידע נרחב בניתוח חוב קונצרני בחו"ל. אנחנו מעוניינים לעזור בעתיד למוסדיים לנתח השקעות ריאליות כאלה בחו"ל".

יש לכם יכולת לבחון ממשל תאגידי של חברה בחו"ל?

סטאל: "אנחנו נבנה אותה. מעבר לכך, אני רוצה גם לתת עבודות למשקיעים זרים. לא מזמן רכשו משקיעים מוסדיים מניות של בנק הפועלים, ואני רוצה לספק להם המלצות השקעה על הבנק".

אם היית ממשיך לנהל את ההשקעות של כלל פיננסים, היית שוכר את השירותים של אנטרופי?

פורת: "כן. זה אחד הדברים שגרמו לי לרצות להצטרף לנבחרת".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#