החקירה בארה"ב נגד הפועלים: הבנק יפריש עוד 280 מיליון שקל

עלות החקירה עבור הפועלים, כולל הוצאות משפטיות ותשלום ליועצים שונים, מגיעה כבר לכ-1.3 מיליארד שקל ■ את החקירה מבצעים משרד המשפטים האמריקאי והמחלקה לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו
מיכאל רוכוורגר

בנק הפועלים דיווח הבוקר כי בדו"חותיו הכספיים לרבעון השלישי של 2017, שיפורסמו ביום שלישי הבא, תצויין הפרשה נוספת בגין חקירות מס שהוא מעורב בהם בארה"ב בהיקף של כ-80 מיליון דולר (כ-280 מיליון שקל).

בהתאם לכך, עלות החקירה עבור הפועלים כוללת הוצאות משפטיות ותשלום ליועצים שונים ומגיעה לכ-1.3 מיליארד שקל. החקירה עצמה עדיין רחוקה מלהסתיים, וסכומיה הסופיים עשויים להיות גבוהים יותר מאלה של לאומי, שעלות החקירה שלו היתה כ-1.5 מיליארד שקל.

את החקירה נגד הבנק מנהלים משרד המשפטים האמריקאי והמחלקה לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק. הדיווח הנוכחי של הפועלים מגיע תשעה ימים לאחר שהבנק הודיע כי הוא דוחה את פרסום הדו"חות בשבועיים - בלי למסור דיווח כלשהו למשקיעים.

אמנם בהתאם לדרישות של בנק ישראל, מפריש הפועלים כ-70% מהסכום בגין החקירה של משרד המשפטים, וכ-30% בגין החקירה של המחלקה לשירותים פיננסיים של מדינת ניו יורק, אך בפועל מדובר בהפרשה בגין חקירה של משרד המשפטים.

הדיווח הנוכחי של הפועלים מגיע תשעה ימים לאחר שהבנק הודיע כי הוא דוחה את פרסום הדו"חות בשבועיים - בלי למסור דיווח למשקיעים. אתמול, למרות הדיווח על ההפרשה הצפויה מניית הפועלים דווקא עלתה בכ-3%.

בתוך כך, בנק הפועלים החליט בימים האחרון להגביר את הלחץ על קבוצת יורוקום שבשליטת שאול אלוביץ', החייבת להפועלים כ-400 מיליון שקל ומנהלת מגעים ממושכים מול הבנקים לגיבוש הסדר חוב. בעקבות זאת, שלח הפועלים ליורוקום מכתב שבו הוא מקציב לה דד ליין לפרוע את מלוא החוב כלפי הבנק עד ה-18 בדצמבר 2017. כלומר, בתוך 25 יום - אחרת הבנק יפנה לבית משפט.

הפועלים, בניהולו של אריק פינטו, עדיין לא החליט אילו צעדים לנקוט: אם לבקש לפרק את יורוקום או לבקש למנות בעל תפקיד שינהל את העניינים ביורוקום. פנייה לפירוק עשויה להביא לכך שהפועלים יראה בחזרה סכום נמוך יותר לעומת זה שהיה מקבל אם הצדדים היו מגיעים להסדר.

בעבר, בתקופת ניהולו של ציון קינן, לפועלים היו יחסים מצוינים עם אלוביץ' כשהבנק מימן לו את רכישת השליטה בחברת התקשורת בזק. הפועלים נהג בשנים האחרונות ביד רפה נגד חלק מהטייקונים כמו נוחי דנקנר ואליעזר פישמן שהסבו לבנק נזקים מצטברים של כמה מיליארדי שקלים. כך במקרה של פישמן לאורך שנים הפועלים נהג בקו פייסני בכל הקשור לטיפול בחובותיו ורק אחרי שרשות המיסים החלה בהליכי פשיטת רגל הפועלים הצטרף לתהליך.

להפועלים כמעט ואין בטחונות כנגד החובות של יורוקום בעוד שאת רוב הבטחונות יורוקום שיעבדה לבנק דיסקונט, המנוהל על ידי לילך אשר טופילסקי. דיסקונט הוא הנושה הגדול ביותר של יורוקום החייבת לו כ-600 מיליון שקל. דיסקונט הפריש עד כה בדו"חותיו כ-180 מיליון שקל. יורוקום חייבת גם כ-30 מיליון שקל לבנק הבינלאומי. במהלך המשא ומתן להסדר חוב דרשו הבנקים מאלוביץ' להזרים כ-120-100 מיליון שקל כתרומת בעלים להסדר.

"במהלך השנים האחרונות קבוצת יורוקום פרעה למערכת הבנקאות יותר מ-2 מיליארד שקל ומימשה נכסים רבים כשבעל השליטה שלה, שאול אלוביץ', הזרים ממקורות חיצוניים כ-250 מיליון שקל - מבלי שהיה ערב אישית לחוב של יורוקום. יורוקום היתה קרובה למכור את השליטה בחלל תקשורת לחברות ספרדיות או סיניות - עסקות שאם היו מושלמות היו מניבות ליורוקום תזרים של כמיליארד שקל, והיה מאפשר לה לפרוע את החוב הבנקאי. אולם לדאבונה העסקות הללו לא יצאו אל הפועלים וחלל אבדה שני לוויינים", כך אמר לדה מרקר עמי ברלב, היועץ המשפטי של יורוקום.

ברלב הוסיף כי "כבר שלוש שנים יורוקום מנהלת מגעים מול הבנקים, ולצערנו לא הצלחנו לגבש מתווה מוסכם על כולם. אנחנו מקווים שנגיע בתוך שבועיים-שלושה להבנות עם הבנקים ונגבש הסדר חוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker