מילה אחת הקפיצה את השווי של השלד הבורסאי ב-620%

מניית משאבי טבע נסקה ב–980% מתחילת השנה, ושווי החברה טיפס ליותר מ–105 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביטקויןצילום: בלומברג

קדחת הביטקוין לא פסחה על הבורסה בתל אביב. מתברר שאחת הדרכים להפוך שלד בורסאי לחברה שמרכזת עניין עצום גם מבלי שנוצקה לתוכו לפעילות משמעותית היא באמצעות מלות הקסם: "מטבעות דיגיטליים".

קצת יותר מחודש לאחר שהכריזה כי היא שוקלת לשנות את הייעוד שלה — מהשקעה בתחום הסחורות להשקעה במטבעות דיגיטליים (קריפטוגרפיים) — הגיע אתמול שווי השוק של חברת משאבי טבע ל–105 מיליון שקל.

מניית החברה זינקה ב–620% בקצת יותר מחודש, ומתחילת השנה נסקה ב–980%. בכך רשמה החברה את התשואה הגבוהה ביותר מתחילת השנה מבין החברות הנסחרות בבורסה המקומית.

עד לפני חודש וחצי היתה מניית משאבי טבע שלד בורסאי בשווי של פחות מ–15 מיליון שקל. המנכ"ל, רועי סבג, רכש את השלד ב–2010, וניסה ליצוק לתוכו פעילות כרייה של מתכות אמיתיות — זהב וברזל — בארה"ב. רכישת השלד הקפיצה את המניה לזמן קצר, לאחר שסבג יצק לתוכו פעילות בעסקות שלפחות חלקן היו עסקות בעלי עניין. ואולם, השלד שב במהרה לשווי נמוך שאינו משקף פעילות כלשהי.

הצמיחה בשוק המטבעות הדיגיטליים מעוררת מצד אחד חלומות ומצד שני אזהרות מבועה. מחיר הביטקוין, למשל, זינק מתחילת השנה מכ–740 דולר לכ–8,200 דולר.

בהודעה הראשונית על בחינת הכניסה לתחום החדש, שפורסמה ב–18 באוקטובר, ציינה החברה כי התחום צפוי לכלול "בלוקצ'יין ומטבעות מוצפנים ומבוזרים".

באותה הודעה צוין כי "מובהר כי תחום הפעילות, הנבחן בידי החברה, הוא חדשני ומתפתח בארץ ובעולם, שטרם הוסדר באופן מלא וממצה". החברה גם הודיעה באותו מועד כי היא מכוונת לנהל מו"מ עם "משקיעים חיצוניים שאינם קשורים לבעל השליטה בחברה", לגיוס של עד 2 מיליון שקל במחיר של עד 1.25 שקלים למניה. הדירקטוריון הודיע כי השלב הבא יהיה בחינת האפשרויות להנזיל את נכסיה מימי ההשקעה במשאבי הטבע שנותרו.

בתחילת החודש אכן בוצעה ההנפקה המדוברת. בסך הכל הוקצו 1.6 מיליון מניות לשישה משקיעים — 18.58% מהון החברה בדילול מלא. בינתיים, בעל המניות העיקרי בחברה הוא סבג, שמחזיק ב-56% מהמניות, והוא הנהנה העיקרי מהעלייה.

הדיווח הבא של החברה כלל הודעה כי היא התקשרה עם בנקי ההשקעות הקנדיים GMP Securities Emerging Market Corp ו-PowerOne Capital Markets Limited כדי שיאתרו עבורה השקעות בתחום הבלוקצ'יין. בחברה מציינים כי אחד הבנקים PowerOne הוא חברה קשורה של הניצעת בהנפקה הפרטית שהחברה ביצעה.

הבנקים יהיו זכאים לעמלה מהעסקות ולאופציות לתקופה של חמש שנים. מחיר האופציות נמצא בתוך הכסף (מחיר המימוש הוא שלושה שקלים, לעומת מחיר המניה של 7.8 שקלים אתמול בסוף המסחר). משום שאחת הניצעות נסוגה ברגע האחרון סכום הגיוס ירד, והחברה גייסה 1.38 מיליון שקל בלבד. מאז ההנפקה שווי החברה טיפס ב–145% — כך שמחיר המניה בהנפקה, שהיה 1.25 שקלים, נותר הרחק מאחור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker