מוטי בן משה משחק בבורסה עם הכספים של אלון רבוע כחול - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מוטי בן משה משחק בבורסה עם הכספים של אלון רבוע כחול

דו"חות אלון חושפים כי עודפי הנזילות שלה ושל החברות הבנות דור אלון ורבוע נדל"ן מנותבות להשקעות נוסטרו של מאות מיליוני שקלים במניות, אג"ח ונגזרים, תוך נטילת מינוף של עד 185 מיליון שקל ■ בין השאר בוצעו השקעות בהנפקות של CMCT, או.פי.סי אנרגיה ואפריקה נכסים ■ אלון רבוע כחול: "עודפי הנזילות מנוהלים כמקובל"

14תגובות
מוטי בן משה
אייל טואג

מוטי בן משה, בעל השליטה בחברת האחזקות אלון רבוע כחול, אינו מסתפק בהשבחת הנכסים של החברות הבנות העיקריות שלה, דור אלון ורבוע כחול נדל"ן: על פי הדו"חות הכספיים של אלון רבוע כחול לרבעון השלישי של 2017 הוא ישתמש בעודפי הנזילות של שלוש החברות להשקעות בפרופיל סיכון גבוה יותר במניות, באיגרות חוב ובמכשירים נגזרים. במלים אחרות, החברות האלה יתחילו בפעילות נוסטרו, כלומר ניהול השקעות עצמיות.

בכך משנה בן משה את האסטרטגיה העסקית שנקט בהשקעות שלו בישראל עד עתה. כשרכש יחד עם אדוארדו אלשטיין, את קבוצת אי.די.בי הוא השקיע 700 מיליון שקל שהוזרמו מתוך מקורותיו העצמיים - ואילו עתה הוא עומד לנצל לפעילות נוסטרו את עודפי הנזילות של אלון רבוע כחול, דור אלון ורבוע כחול נדל"ן. הסכומים האלו נכנסו לקופות של החברות מתוך כספי הציבור באמצעות גיוס אג"ח של כמיליארד שקל באלון רבוע כחול, נטילת הלוואות פרטיות מגופים מוסדיים ולקיחת הלוואות מהבנקים. החברות היו יכולות להפנות את המזומנים האלו, למשל, להקטנת התחייבויותיהן, שחלקן נושאות ריבית גבוהה יחסית.

ואולם, הכסף הזה יופנה לבורסה. לפחות בחלק מהעסקות האלו תשתתף גם החברה האם של אלון רבוע כחול - אקסטרה הולדינג הפרטית. את השינוי באסטרטגיה של בן משה ניתן היה לראות בשבועות האחרונים, כשניסה להשתלט על אפריקה נכסים באמצעות מימון, שרובו אמור להגיע באמצעות גיוס אג"ח מהציבור.

תרשים הפרמיידה של בן משה

מעבר לכך, על פי הדו"חות של אלון רבוע כחול, החברה לא תסתפק בשימוש במזומנים שבקופתה ובחברות הבנות שלה - אלא עשויה למנף את תיק ההשקעות שלה בסכום נוסף של 185 מיליון שקל. את תיק ההשקעות ינהל עובד אחד.

ל–TheMarker נודע כי התיק ינוהל על ידי אלכס סורז'קו, שהיה אחראי על תחום האשראי הלא סחיר בבית ההשקעות אקסלנס ומונה באחרונה לסמנכ"ל באלון רבוע כחול.
אלון רבוע כחול אינה חושפת את גודל התיק שהיא מעוניינת למנף. היא רק מציינת כי "מדיניות ההשקעה תיקבע בהתחשב בצורכי המזומנים של החברה".

מהדו"ח הכספי המאוחד של אלון רבוע כחול עולה כי קיימים ברשותה מזומנים בהיקף כולל של 506 מיליון שקל. בנוסף, 456.8 מיליון שקל מושקעים בנכסים פיננסים לטווח קצר ו–43 מיליון שקל מופקדים בפיקדונות בנקאיים. נכון לסוף הרבעון השלישי, בקופה של דור אלון היו מזומנים ושווי מזומנים של 328 מיליון שקל, ובקופת רבוע נדל"ן היו 521 מיליון שקל.

בין השאר השקיע בן משה באמצעות קבוצת אלון רבוע כחול בהנפקת מניות בכורה של חברת הנדל"ן האמריקאית CMCT, בהנפקת מניות של חברת או.פי.סי אנרגיה, באג"ח של אפריקה נכסים.

בעבר הלא רחוק ניתן היה לראות כיצד השקעה ספקולטיבית במניות הבנק השווייצי קרדיט סוויס, שדחף בעל השליטה באי.די.בי, נוחי דנקנר, הובילה את הקבוצה לסחרור עד כדי פירוק.

בימים אלה נמצאת על סדר היום הכלכלי פרשת אליעזר פישמן, שהגיע לפשיטת רגל בעקבות חובות של יותר מ–4 מיליארד שקל. אחת הסיבות לצבירת החוב העצום היא הסתבכותו של פישמן בהשקעה הכושלת בלירה הטורקית לפני יותר מעשר שנים, שבה הפסיד 400 מיליון דולר. בין השאר נהג פישמן לבצע השקעות בנכסים מסוכנים באמצעות המזומנים בקופת החברות הציבוריות שהיו אז בשליטתו, ובהן דרבן ואליאנס.

הדיווח באלון רבוע כחול מעלה חשש לגבי הממשל התאגידי התקין הקיים בחברות הבנות. בין היתר נשאלת השאלה אם הדירקטוריון הקיים בחברות הבנות עצמאי מספיק, ואם כן - מדוע אינו מעביר את הניהול של הנכסים הנזילים לגוף מקצועי המתמחה בניהול תיקים ואינו כפוף ישירות לבעל השליטה. על השאלות האלה עלולים יהיו בעתיד להידרש לתת תשובות הדירקטורים בדור אלון ובהם הדח"צים בנימין גבאי, עודד שמיר ושרה גאני, וכן הדירקטורים ברבוע נדל"ן ובהם אורי לזר, יהודה שגב ומאיר סהר.

מאלון רבוע כחול נמסר: "אלון רבוע כחול פעלה ופועלת באופן מלא ושקוף בדו"חותיה הכספיים. הקבוצה, בשליטתו של מוטי בן משה, עמדה בכל מה שהבטיחה למשקיעיה - השלימה את ההסדר תוך שלושה חודשים במקום תוך שנה, השקיעה כ–80 מיליון שקל בשנה האחרונה בהגדלת אחזקותיה בחברות המוחזקות על ידה ומתוך אמונתה ביכולת ההשבחה של נכסי הבסיס שלה. החברה גם נמצאת, כפי שמפורט בדו"חות הכספיים שלה, בהליכים מול בעלת השליטה לשעבר בה, כדי לרכוש בחזרה את המניות של דור אלון שנמכרו לה לפני כשנתיים - מה שיביא להעמקת היקף ההשקעות בחברות המוחזקות בשנה האחרונה לכדי 130–140 מיליון שקל. הכל כפי שדווח בעבר והופיע בדו"ח הדירוג לפני הרחבת הסדרה של החברה בכ–200 מיליון שקל.

"הקבוצה בחרה להחזיק כריות נזילות סבירות לטובת שירות החוב (קרן וריבית) לתקופה של 12–24 חודשים קדימה, ומאידך מנהלת את עודפי הנזילות כמקובל בעשרות חברות בשוק ההון באמצעות מנהלי תיקים שמפוקחים על ידי ועדות ההשקעה של הדירקטוריון הכוללות דח"צים. מדיניות ההשקעות של הקבוצה מגדירה באחריות הגבלות למנהלי התיקים ביחס לחשיפות החברה לענפים, לקבוצות, תאגידים, מנפיק בודד, אג"ח, ני"ע בודדים ודירוגים. המדיניות מונעת ביצוע עסקה בהיקף שהוא מהותי למי מחברות הקבוצה".
 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#