אקזיט ענק: מייסדות ללין יקבלו עד 200 מיליון שקל עבור מחצית מהרשת

השתיים מוכרות כעת 26% מהרשת בתמורה ל-91 מיליון שקל, ועשויות לקבל עוד 110 מיליון שקל ■ המכירה נעשית לפי שווי חברה של 350 מיליון שקל לללין ■ רויטל לוי, מהמייסדות: "עדיין שואלת את עצמי מה קרה פה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייסדות ללין. רויטל לוי (מימין) ומירב כהןצילום: אסף עברון
ערן אזרן

רויטל לוי ומירב כהן, מייסדות רשת ללין, רושמות אקזיט ענק מהסבונים. השתיים, שהקימו את ללין לפני כ-20 שנים, מוכרת 25% מהרשת לחברת קוסמטיקה בינלאומית לפי שווי של 350 מיליון שקל. בנוסף, השתיים ימכרו 1% מהחברה לקבוצת  פוקס , לפי שווי דומה. בסך הכול, לוי וכהן – בגיל 49 ו-47 - צפויות ל"אקזיט" ענק של 91 מיליון שקל.

האקזיט מתווסף ל-13 מיליון שקל שכבר קיבלו לוי וכהן ב-2007, כשמכרו מחצית ממניות ללין לקבוצת פוקס שבשליטת הראל ויזל; וכן לדיווידנדים של עשרות מיליוני שקלים שחילקה ללין בעשור האחרון. האקזיט עשוי לגדול בכ-110 מיליון שקל נוספים, בכפוף לכך שהרוכשת תממש אופציה שניתנה לה בארבע השנים הבאות, לרכוש את מלוא מניות ללין.

"אני מאוד מתרגשת. אני עדיין שואלת את עצמי 'מה קרה פה'. באמת היה פה הרבה מזל, והדרך לא היתה קלה. תמיד היינו עם אהבה למותג והבנה שלא יכול להיות שלא נצליח. אני חיה את המותג שעה-שעה. אני עושה את הכול מתך אהבה, אני קמה בבוקר ומוכנה ולרוץ לעבודה בטירוף", אמרה לוי לפני זמן קצר ל-TheMarker.

חנות של לליןצילום: עזרא לוי

הערב דיווחה פוקס לבורסה כי תכניס "שותף אסטרטגי" לללין, שיסייע בחדירה לשווקים הבינלאומיים. בדיווח נמסר כי פוקס - שמחזיקה כיום ב-50% ממניות ללין - ושתי שותפותיה, לוי וכהן, חתמו על מסמך הבנות לא מחייב עם "חברת החזקות בינלאומית". לפי המסמך המייסדות ימכרו כל אחת 12.5% מהמניות. פוקס לא מסרה מי הרוכשת, אך ציינה כי מדובר בחברה עם פעילות ענפה בתחום מוצרי הטיפוח והקוסמטיקה בשוק הבינלאומי.

במסגרת מסמך ההבנות, הסכימו המוכרות והרוכשת על תקופת בלעדיות ל-40 ימי עבודה, שבה ינהלו הצדדים מו"מ לסגירת פרטי העסקה, והרוכשת תערוך בדיקות נאותות. לאחר העסקה, פוקס צפויה לקבל את השליטה בללין, כשתחזיק 51% ממניותיה; בעוד החברה הבינלאומית תחזיק ב-25% מהחברה, ואילו המייסדות בכ-24% הנותרים.

במסגרת העסקה, ניתנה לרוכשת אופציה, התקפה לארבע שנים מהשלמת העסקה, לרכוש מפוקס, לוי וכהן את יתרת המניות. הרכישה תיעשה לפי הגבוה מבין שווי של 450 מיליון שקל לללין או לחלופין - מכפיל 2 על מחזור המכירות השנתי של ללין ומכפיל 12.5 על ה-EBITDA של ללין, בכפוף למנגנון שיוסכם בין הצדדים.

107 חנויות בישראל, 25 בחו"ל

רשת ללין עוסקת בממכר של תכשירי גוף ואמבט, תכשירי טיפוח, סבונים, נרות, שמנים, אביזרים ומתנות. כיום מונה הרשת 107 חנויות בישראל, ומפעילה חנות אחת בניו יורק (טיימס סקוור). בנוסף, לרשת 25 סניפים נוספים בחו"ל הפועלים בזכיינות במדינות יפן, וארה"ב (קליפורניה והוואי), ובימים אלה מתכוונים בקבוצה להקים סניף נוסף בטורונטו.

פוקס רכשה 50% מהרשת לפני כעשור, בתמורה לסכום של 12.9 מיליון שקל במזומן, כלומר לפי שווי חברה של כ-26 מיליון שקל בלבד. בעקבות העסקה, ככל שתושלם, פוקס צפויה לרשום רווח של 130 מיליון שקל בדו"חות. הרווח נובע מכך שפוקס תקבל לידיה את השליטה בללין, כך שתוכל לאחד אותה בדו"חות בצורה מלאה (ולא תטפל בתוצאות על בסיס השווי המאזני). בעקבות העסקה מניית פוקס קפצה הערב בבורסה ב-4.5%.

"צירוף שותפה אסטרטגית היתה מבחינתנו אופציה מעניינת, שתאפשר לפתח את פעילותה של ללין בחו"ל. זה היה החלום שלנו – ואנחנו רוצים לזרז אותו", אמרה לוי. "ללין החלה מחלום שיהיה לנו עסק קטן. פתחנו חנות אחת, מבלי שידענו שזו הולכת להיות רשת גדולה.

"מרגע שהתחלנו לייצר תחת השם שלנו, הבנו שאנחנו צריכים חנויות כדי למכור את הסחורה. פתחנו חנות ראשונה בכיכר המדינה. היא היתה חנות מקסימה – אבל לא היתה בה תנועת קונים. אז הגענו לשינקין ופתחנו שם חנות. באותו הזמן החל ה'בום' של פתיחת הקניונים בארץ. שמעתי שפותחים את קניון שבעת הכוכבים, והבנו שמי שלא הולך קדימה למעשה צועד לאחור. הגענו ל-15 סניפים, ואז הראל ויזל פנה אלינו", סיפרה לוי.

- מה סוד ההצלחה של ללין?

"המון, המון נשמה וחדשנות. יש גם המון רגש בעסק - מירב תיתן לך את אותה התשובה. יש לנו התרגשות מכל מוצר, מכל ליין חדש, מכל חנות שנפתחת, בכל ארץ. זו אהבה גדולה למותג. זו הוכחה שאם יש לך חלם ואתה חרוץ - אתה יכול להשיג אותו".

- מה את הולכת לעשות עם הכסף הגדול?

"אני לא יודעת. עוד לא הגעתי למחשבה הזאת. בוא נגמור קודם את העסקה, ואז אני אתפנה לשאלה. כרגע מדובר רק בהסכם לא מחייב. צריך עוד לעשות בדיקות נאותות. יש לנו עוד הרבה משוכות לעבור בדרך. אחשוב על התשובה כשנגיע לסיום".

הרווחיות הגדולה של ללין

ללין היא אחת מהפעילויות הצומחות ביותר של קבוצת פוקס. הכנסות ללין בתשעת החודשים הראשונים של 2017 הסתכמו בכ-140 מיליון שקל, לעומת 126 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2016 – גידול של 11.6%.

לללין רווחיות גבוהה בהשוואה ליתר מגזרי הפעילות של פוקס. הרווחיות הגולמית של הרשת הסתכמה בתשעת החודשים הראשונים של 2017 בכ-69%, ביחס לכ-58% בפעילות האופנה ואופנת הבית. הרווחיות הגולמית הגבוה נובעת מעלויות רכש נמוכות יחסית מספקים, תחרות פחות אגרסיבית ביחס לענף האופנה, וכן מצמצום בהנחות ללקוחות.

הרווח התפעולי של ללין הסתכם בתשעת החודשים הראשונים של 2017 בכ-15.2 מיליון שקל, בהשוואה לכ-7.5 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2016. שיעור הרווח התפעולי של ללין היה הגבוה ביותר מכל מגזרי הפעילות של פוקס – 10.8%, בהשוואה ל-2.9% במגזר האופנה בישראל ול-8.9% במגזר הזכיינות (Billabong, Nike, Foot Locker ועוד).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker