עמותת ידיד לחדוה בר: "הסכם שופרסל-כאל פוגע משמעותית בציבור הלקוחות"

סמנכ"ל העמותה פנה למפקחת על הבנקים בבקשה כי תבחן את הסכם השותפות החדש בין קמעונאית המזון לבין חברת כרטיסי האשראי

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפקחת על הבנקים, חדוה ברצילום: אמיל סלמן
מיכאל רוכוורגר

עמותת ידיד (מרכזי זכויות בקהילה) פנתה למפקחת על הבנקים בבקשה לבדוק האם הסכם השותפות החדש בין קמעונאית המזון הגדולה בישראל, שופרסל , לבין חברת כרטיסי האשראי, כאל עלול להביא לפגיעה בציבור הלקוחות.

בעקבות החבירה לכאל, שנשלטת על-ידי בנק דיסקונט והבנק הבינלאומי, לצורך ניהול ותפעול מועדון כרטיסי האשראי שלה - סיימה שופרסל קשר עסקי של יותר מעשר שנים שקיימה עם חברת לאומי קארד, שבשליטת בנק לאומי (80%) וקבוצת עזריאלי (20%).

סמנכ"ל עמותת ידיד, רן מלמד, שלח מכתב לחדוה בר וכן ליו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, בבקשה לבחון את העסקה ולהבטיח כי יוצבו לה מגבלות וסייגים כדי למנוע פגיעה ממשית ב-500 אלף לקוחות מועדון שופרסל שעושים שימוש בכרטיס האשראי של המועדון.

ויזהצילום: BLOOMBERG

"בעקבות פרסומים בתקשורת על הסכם השותפות החדש בין כאל לבין שופרסל, בדקנו את הודעת כאל לבורסה ואנו סבורים כי יש בהסכם זה משום פגיעה משמעותית בציבור הלקוחות בכל הנוגע ללקיחת אשראי ומחירו במסגרת מועדון הלקוחות", כתב מלמד.

"מההודעה לבורסה עולה, בין השאר, כי מסמך העקרונות בין הצדדים קובע את חלוקת ההכנסות בין הצדדים בגין העמלה הצולבת בגין עסקות שיבוצעו בכרטיסים, בגין יתרות אשראי נושאות ריבית מפעילות מועדון האשראי, ובגין דמי הכרטיס שייגבו מהמחזיקים. במסגרת מסמך העקרונות התחייבה כאל כי במקרה שסך ההכנסות של שופרסל  מפעילות מועדון האשראי, בכל אחת מאותן שנים, יפחת מסכום שנקבע במסמך העקרונות (כ-65 מיליון שקל בקירוב), כאל תשלם לשופרסל את ההפרש עד תום הרבעון הראשון בכל שנה ביחס לשנה הקודמת, והכל כפוף לתנאים שנקבעו במסמך העקרונות בהקשר זה".

"מפסקה זו עולה כי כאל התחייבה לתת 'רשת ביטחון' בהיקף של 65 מיליון שקל לחברת שופרסל", הוסיף מלמד. "לדעתנו, כדי לעמוד בהתחייבויותיה מחויבת כאל למכור כמה שיותר הלוואות ללקוחות המועדון (יתרות אשראי נושאות ריבית מפעילות מועדון האשראי) וזאת לא בהכרח בתנאי ריבית טובים ונמוכים. המשמעות היא שבכדי שכאל לא תזדקק לשלם את רשת הביטחון שנקבעה, היא חייבת לבצע פעילות שיווק אגרסיבית, במחיר לא נמוך של אשראי צרכני ללקוחות המועדון - דבר שאינו מיטיב בהכרח עם הלקוחות ובוודאי אינו עומד בשורה אחת עם מטרות ועדת שטרום ליצירת תחרות בשוק האשראי".

סניף שופרסל בתל אביבצילום: עופר וקנין

בנוסף לכך טוענים בעמותת ידיד כי "רשת הביטחון הזאת מציבה, הלכה למעשה, יעד כמותי להיקף אשראי שיינתן ללקוחות המועדון, וזאת מבלי להביא בחשבון את צורכיהם הממשיים, ומתחשב אך ורק בצורך של כאל לעמוד ביעד שיחסוך לה את הצורך בתשלום 'רשת הביטחון' כולה או חלקה. אנו גם סבורים כי הצבת יעד שכזה לא עומדת בהנחיות הפיקוח על הבנקים וכי הדבר יוביל גם לקשיים לא מעטים בהחזרת ההלוואות ובהטלת הוצאות עתק על הלווים, בדמות ריביות פיגורים, תשלומי אגרות ושכר טרחה של מערכות גבייה מסוגים שונים".

עוד נקבע בהסכם בין הצדדים כי כפוף להשגת יעדים מהותיים של פעילות מועדון האשראי שנקבעו, תהיה זכאית שופרסל פיננסים לשני בונוסים בסך 35 מיליון שקל כל אחד בתום השנה הרביעית והשמינית להסכם. בהקשר הזה מציינים בעמותת ידיד כי "גם כאן המשמעות ברורה. יצירת תמריץ שיווק אגרסיבי, לא רק של הלוואות אלא של כלל המוצרים הפיננסים, וזאת ללא שום התחייבות למחיר נמוך או תחרותי וכפי שאנו חוששים, דווקא הפוך מזה - התמריץ לאנשי המכירות יהיה למכור בכל מחיר ולשם כך לנצל את הצורך העז של הלקוחות המבקשים לקבל אשראי בכל מחיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker