לידר: ההפרשות הגבוהות של דיסקונט להפסדי אשראי צפויות עוד לעלות

האנליסט אלון גלזר סבור כי רמת ההפרשות של דיסקונט - 0.5% מתיק האשראי, הגבוהה במערכת הבנקאות - נובעת מחשיפה גדולה לחובות בעייתיים של יורוקום מקבוצת שאול אלוביץ', של משקי הבית ושל החברה הבת כאל ■ בלידר מעריכים כי ההפרשות ליורוקום עלולות עוד לגדול

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק
מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקי
מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקיצילום: עופר וקנין

"ההפרשות להפסדי אשראי בבנק דיסקונט התחילו לעלות בחדות באמצע 2016. הממוצע בתקופה זאת בבנק היה 0.51% מהאשראי לציבור, לעומת ממוצע של 0.1%–0.2% בשאר הבנקים" — כך כתב אלון גלזר, סמנכ"ל המחקר ואנליסט בנקים של לידר שוקי הון, בניתוח תיק האשראי של הבנק. דיסקונט פירסם בשבוע שעבר את תוצאותיו לרבעון השלישי ולתשעת החודשים הראשונים של 2017.

עוד כותב גלזר כי "גם ביתר הבנקים היתה עלייה מסוימת בהפרשות, הנובעת מגידול בהפרשות למשקי בית ומירידה בהפרשות מהעבר שנמחקו. אחרי שבשנים האחרונות הבנקים נהנו מביטול הפרשות בסכומים גדולים מהעבר, נראה שמרבית ההפרשות העודפות כבר נמחקו מהמאזנים".

לדברי גלזר, יש כמה הסברים מרכזיים לשורת ההפרשות הגבוהה של דיסקונט. אחת הסיבות העיקריות היא החשיפה הבעייתית של דיסקונט לקבוצת יורוקום של שאול אלוביץ', החייבת לבנק 600 מיליון שקל, ומצויה בימים אלה במגעים עם בנקים לגיבוש הסדר חוב בהיקף של כמיליארד שקל. דיסקונט הוא הבנק החשוף ביותר במערכת הבנקאות לחובותיה של יורוקום. בתשעת החודשים הראשונים של השנה הפריש דיסקונט 180 מיליון שקל בגין החשיפה לקבוצת אלוביץ'. הפרשה זו היא פרטנית וקבוצתית.

שיעור ההפרשות להפסדי אשראי בבנקים ב-2017

"כידוע הבנקים אינם מתייחסים לאשראים ספציפיים, אך הדו"חות הכספיים נותנים פירוט לא רע לגבי מידת החשיפה של החוב של קבוצת אלוביץ' לדיסקונט. החוב לענף התקשורת (אלוביץ' שולט בין השאר בקבוצת בזק ובחלל תקשורת, מ"ר) הסתכם מתחילת השנה ב–188 מיליון שקל. שיעור ההפרשה מסך החוב לענף התקשורת מסתכם ב–10% בקצב שנתי.

"מתחילת השנה ביצע הבנק הפרשה של 7% מסך החובות לענף התקשורת. אנחנו מעריכים כי למרות ההפרשה הגבוהה, החוב של קבוצת אלוביץ' עלול לייצר עוד הפרשות לבנק ברבעונים הבאים", ציין גלזר.

"בעתיד הרחוק יותר נוכל לראות גם ריקברי (הכנסות בגין חובות שנמחקו בעבר, מ"ר) בחוב זה. ואולם אם נראה ריקברי, ייקח הדבר עוד פרק זמן של כמה רבעונים עד לביטול המחיקות. לעומת זאת, אם יהיה צורך במחיקות נוספות — הן יגיעו מהר", הוסיף גלזר.

בזמן שדיסקונט סופג מחיקות בגין החשיפה הבעייתית לחוב של יורוקום, מי שמרוויחה עמלות נאות בגין הובלת עסקות של גיוסי חוב והון של קבוצת יורוקום היא חברת דיסקונט קפיטל חיתום — הנמצאת בשליטת בנק דיסקונט (55%) וצחי סולטן (31%). סולטן משמש יו"ר דיסקונט חיתום, והוא צפוי בעוד כמה שנים למכור לדיסקונט חזרה את מניותיו בדיסקונט חיתום. בעלי מניות נוספים בדיסקונט חיתום הם יובל בן זאב, נאור אל־חי ורונן ויסברג.

עלייה חדה באשראי למשקי בית

אלון גלזר, אנליסט הבנקים של לידר שוקי הון
אלון גלזר, אנליסט הבנקים של לידר שוקי הוןצילום: עופר וקנין

לפי לידר שוקי הון, סיבה נוספת להפרשות הגבוהות של דיסקונט היא שבינואר־ספטמבר 2017 ההוצאות להפסדי אשראי של הבנק בגין האשראי הצרכני למשקי הבית הסתכמו ב–231 מיליון שקל, ושיעורן היה 1.1% בקצב שנתי מהאשראי לציבור בקרב משקי הבית.

"ראינו בשנים האחרונות עלייה חדה באשראי שהבנקים מעניקים למשקי הבית. לצד המשך התרומה של משקי הבית לעמלות ולמרווח הפיננסי, ברבעונים האחרונים אנחנו רואים גם עלייה בהפרשות להפסדי אשראי", מסביר גלזר.

סיבה אחרת להפרשות הגבוהות נובעת מההפרשות של החברה הבת כאל (72%), שלפי חוק שטרום תישאר בשליטת דיסקונט לפחות עד סוף 2020. כאל, הנהנית מהנהלה חזקה בראשות המנכ"ל דורון ספיר, נמצאת כיום בתנופת הפעילות המשמעותית ביותר בענף. הדבר גובה מחיר של עלייה בהפרשה להפסדי אשראי, שהסתכמו בתשעת החודשים הראשונים של 2017 ב–95 מיליון שקל — כפול מהתקופה המקבילה ב–2016.

דיסקונט אמנם מחזיק רק ב–72% מכאל, אך בדו"חותיו הוא מאחד את מלוא ה–100% מכאל — כך שההשפעה בפועל על הבנק גבוהה אף יותר. מצד שני, הרווחיות הגבוהה של כאל — שרשמה בינואר־ספטמבר 2017 תוצאות חזקות, בין השאר בדמות רווח נקי של 162 מיליון שקל — תורמת גם לשיפור הרווחיות של קבוצת דיסקונט כולה.

כאל מציינת בדו"חותיה כמה סיבות לעלייה בהפרשות, בהן עלייה בהיקף האשראי; גידול בהיקף הממוצע של אשראי ללקוח; וירידה בשיעורי הגבייה, הנובעת, לטענתה, מהכבדת הרגולציה בתחום ומשינוי בהתנהגות השוק.

חששות גם לעתיד הרחוק יותר

ראשי דיסקונט טוענים כי בשנים האחרונות הבנק ביצע עבודת טיוב וחיתום דקדקני בתיק האשראי, וההפרשות להפסדי אשראי יתייצבו סביב 0.4%–0.5% מתיק האשראי של הבנק, שהסתכם בסוף ספטמבר ב–148 מיליארד שקל.

"גם בחינה ארוכת טווח מגלה כי ההפרשות בדיסקונט גבוהות יותר מבבנקים האחרים. גם בעבר הרחוק יותר שורת ההפרשות בדיסקונט היתה גבוהה ביחס לשאר הבנקים. נראה כי לא מדובר באירוע נקודתי, אלא בנתונים ארוכי טווח, ואחת המשימות של ההנלת דיסקונט, שפועלת לסגור את הפערים מול המערכת, היא גם בתחום איכות האשראי בבנק.

"מנגד, מרווחי האשראי בבנק גבוהים יחסית, כלומר חלק מהסיכון מקבל פיצוי במרווח הפיננסי. אנחנו חוששים כי החשיפה הגבוהה לחו"ל והצמיחה הגבוהה באשראי בשנים האחרונות ישפיעו גם הן על רמת ההפרשות בטווח הרחוק", כותב עוד גלזר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker