רוכבים על גאות ההיי־טק: שני וליכטמן מגייסים עוד קרן במאות מיליוני דולרים

הקרן הראשונה של IGP, שהקימו חיים שני ומשה ליכטמן ב-2014, גייסה יותר מ-200 מיליון דולר וביצעה עד כה אקזיטים נאים בחברות ובהן פאנאיה ואר־טו־נט ■ משקיעים בולטים בקרן הראשונה היו לאומי, דיסקונט וכלל ביטוח - אך לא בטוח שישתתפו בקרן החדשה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל האוצר לשעבר, חיים שני
מיכאל רוכוורגר

קרן ההשקעות בתחום הטכנולוגיה Israel Growth Partners) IGP) מנצלת את הגאות בענף ההיי־טק ואת התשואות החיוביות שהשיגה בחלק מהשקעות שביצעה עד כה, כדי לנסות ולגייס כמה מאות מיליוני דולרים באמצעות קרן השנייה.

IGP הוקמה לפני שלוש שנים וחצי על ידי חיים שני, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, ומשה ליכטמן, לשעבר סגן נשיא מיקרוסופט ומנהל מרכז הפיתוח והמחקר של החברה בישראל. שותפים נוספים בקרן הם אורי ארדה ואסף הראל.

הקרן, שמשרדיה נמצאים בכפר הירוק, משקיעה בחברות טכנולוגיה הנמצאות בשלב הצמיחה שלהן, כלומר חברות שעברו כברת דרך עסקית ומתקרבות להנפקה או למכירה לחברה אחרת.

בשנתיים האחרונות IGP ביצעה כמה אקזיטים נאים, שהניבו למשקיעים תשואה גבוהה של עשרות רבות של אחוזים. ההצלחות הבולטות שלה היו חברת התוכנה פאנאיה (Panaya), שנמכרה ב–230 מיליון דולר לאינפוסיס ההודית ב–2015, וחברת אר־טו־נט (R2Net) הפועלת בתחום השיווק של יהלומים ותכשיטים משובצים באמצעות אתר האינטרנט ג'יימס אלן, שנמכרה ב–328 מיליון דולר לחברת סיגנט באוגוסט 2017. אחזקות אחרות של הקרן הראשונה של IGP הן בין היתר החברות קולור צ'יפ, גרין רואד, אופטימוב, ג'קאדה, וואלנס וארניקס.

בתחילת אוגוסט 2014 סגרה IGP גיוס של יותר מ–200 מיליון דולר, בעיקר ממשקיעים מוסדיים בישראל. משקיע עוגן מרכזי בקרן הראשונה היא לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות והבנקאות להשקעות שבבעלות בנק לאומי, שהתחייבה להשקעה מדורגת של עד 70 מיליון דולר ונטלה חלק פעיל בהליך הגיוס ובגיבוש המודל העסקי של הקרן. על פי המודל, השותפים נהנים מתגמול בעיקר בגין הביצועים ופחות מדמי ניהול קבועים שנגזרים מהיקף הנכסים המנוהלים, כפי שמקובל בקרנות השקעה פרטיות (פריווט אקוויטי) אחרות.

מבנה הקרן

בעקבות לאומי פרטנרס הצטרפו להשקעה כלל ביטוח, דיסקונט קפיטל — זרוע ההשקעות הריאליות של דיסקונט, הבנק האיטלקי אינסנטה סאן פאולו, וכן קרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים וקרנות המורים. בשלב זה לא ברור אם לאומי פרטנרס, דיסקונט קפיטל וכלל ביטוח ישקיעו בקרן החדשה. על פי הערכות, מבנה הקרן עשוי להיות שונה — השותפים יגזרו קופון של כ–2% דמי ניהול מהיקף הנכסים המנוהלים, וכן תמורה נוספת אם תושג תשואה עודפת לעומת תשואת הבסיס שתובטח למשקיעים.

בלאומי פרטנרס ראו בהשקעה ב–IGP פלטפורמה ראויה להשקעות בחברות טכנולוגיה, כחלק ממדיניות ההשקעות הריאליות. ההשקעה בקרן השתלבה באסטרטגיה של הקמת החברה הבת לאומי־טק, העוסקת באיתור לקוחות בתחום ההיי־טק, שיקבלו אשראי ושירותים נוספים מהמערך המסחרי של לאומי וחטיבות אחרות בבנק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker