המיזוג של בנק אגוד לתוך מזרחי טפחות מתקרב לשולחנה של הרשות להגבלים עסקיים

בתוך כשבוע צפוי דירקטוריון מזרחי לאשר את רכישת השליטה באגוד ומיזוגו לתוך הבנק ■ כחלק מהעסקה אגוד עשוי לחלק דיווידנד של 100 מיליון שקל ■ אם העסקה תתממש, 400–500 עובדי אגוד יפרשו תמורת פיצויים מוגדלים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אלדד פרשר
אלדד פרשרצילום: תומר אפלבאום

דירקטוריון בנק מזרחי טפחות צפוי בתוך כשבוע לאשר סופית את מתווה העסקה לרכישת השליטה בבנק אגוד מידי בעליו הנוכחיים — משפחות לנדאו, מנור, יעל אלמוג־זכאי ושלמה אליהו — המחזיקים יחדיו ב–75% ממניות הבנק. מזרחי טפחות מתכננן לאחר מכן לרכוש את מניות הציבור באגוד, ולמזגו לתוך הבנק.

העסקה בין הצדדים אמורה להתבצע באמצעות הקצאת מניות מזרחי לבעלי מניות של אגוד, לפי מחיר המגלם לאגוד מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של 0.6. הונו העצמי של אגוד הסתכם בסוף יוני 2017 ב–2.4 מיליארד שקל. הבנק נסחר לפי שווי שוק של 1.35 מיליארד שקל, המגלם לו מכפיל הון של 0.54.

דירקטוריון מזרחי כבר קיים באחרונה ישיבה בעניין, שבמהלכה הציג המנכ"ל של מזרחי, אלדד פרשר, מצגת מעודכנת של מתווה העסקה ואת היתרונות הגלומים בה עבור מזרחי. במקביל, צפוי מזרחי טפחות לבחור במעריך שווי חיצוני, שיבצע הערכת שווי כלכלית לאגוד כדי לתמוך בתנאים העסקיים של העסקה הנרקמת.

כוונת הצדדים המעורבים היא לחתום כבר בקרוב על המתווה — כדי להגיש מיד לאחר מכן בקשה רשמית לרשות ההגבלים העסקיים. הרשות אמורה להכריע אם לאשר את העסקה, וכן לקבוע אם המיזוג של מזרחי ואגוד, שנתח השוק שלו במערכת הבנקאות מוערך ב–3%, אכן יפגע בתחרות.

במסגרת הסכם הצינון שלה, הממונה על ההגבלים העסקיים מיכל הלפרין, אינה אמורה לטפל באופן ישיר במיזוג אגוד לתוך מזרחי טפחות. מי שיעשה זאת הוא אורי שוורץ, היועץ המשפטי הראשי של הרשות להגבלים עסקיים.

הפיקוח על הבנקים תומך במיזוג

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, תומכת במיזוג. באחרונה השלים הפיקוח על הבנקים ניתוח כלכלי פנימי, שמצביע על כך שאגוד אינו שחקן מהותי במערכת הבנקאות שאפשר להתייחס אליו כגורם תחרותי. בפיקוח על הבנקים גם לא רואים בבעלי השליטה הנוכחיים באגוד ככאלה שיכולים להכניס יד לתוך הכיס ולתמוך בבנק בעת הצורך. בעלי השליטה באגוד מצדם הצטיידו בשתי חוות דעת כלכליות של מומחים לתחום הגבלים עסקיים - פרופ' חיים פרשטמן מאוניברסיטת תל אביב ומנחם פרלמן, לשעבר המשנה לממונה על ההגבלים העסקיים.

כחלק מתנאי העסקה המתגבשת, עשוי אגוד לחלק דיווידנד לבעלי מניות בסך כ–100 מיליון שקל. הסכום הסופי טרם נקבע.

אגוד לא חילק דיווידנדים זה כשבע שנים, אף שמבחינת איתנותו הפיננסית ביכולתו לעשות זאת. אם אגוד ימוזג, לא צפויה להיות בעיה לחלק דיווידנד. מהלך כזה עשוי להעלות במקצת את התמורה שיקבלו בעלי המניות הנוכחיים של אגוד. שכן הדיווידנד מחולק לפי 100% מהונו העצמי של הבנק, בעוד בעסקה, אם תתממש, היא תתבצע לפי מכפיל הון של 0.6.

הנהלת אגוד פועלת לשיפור מבנה הון של הבנק, ולשם כך בוחנת מכירת נתחים מתיקי המשכנתאות (ההיקף הכולל של התיק מוערך ב–9 מיליארד שקל) ושל יהלומים (היקף התיק הכולל מוערך במיליארד שקל) לגופים מוסדיים.

סוגיה נוספת שבינתיים מקשה על השלמת העסקה היה עתידם של עובדי אגוד. בבנק מועסקים כ–1,200 עובדים — מהם כ–400 עובדים זמניים והשאר קבועים. בהסכם המתגבש, בעלי אגוד אמורים להגיע להבנות עם העובדים ומזרחי צפוי לשאת בעלויות הללו.

מזרחי מעוניין לקלוט את רוב עובדי אגוד

לפי הערכות, מזרחי מעוניין לקלוט כשני שלישים מעובדי אגוד בדרג הפקידותי וכשליש מעובדי המטה של הבנק, כלומר הפרישה אמורה להיות של 400–500 עובדים בשנים הקרובות, ובתמורה לקבלת פיצויים מוגדלים של כמיליון שקל לעובד. המהלך יעלה למזרחי טפחות כ–500 מיליון שקל.

עובדי אגוד מתנגדים למיזוג הצפוי, וכבר השביתו את הבנק, בינתיים לפרקי זמן קצרים. אם העסקה תתממש, אליהו, שבכל מקרה מחויב למכור את אחזקותיו באגוד (27%), יצטרך למכור את המניות בבורסה במחיר נמוך שיגלם מכפיל הון של פחות מ–0.5.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker