3 מנכ"לים בבזן ב-6 שנים: אבנר מימון התפטר מתפקידו

בזן הכריזה ביום חמישי האחרון על חלוקת דיווידנד של 65 מיליון דולר והשלימה חלוקה של 150 מיליון דולר ■ מימון הבהיר שהוא פורש בשל הרגולציה המחמירה, שמעמידה לוחות זמנים בלתי אפשריים להקטנת פליטות תוך איום בסנקציות אישיות כנגד מנהלי החברה

יורם גביזון
אבנר מימון, מנכ"ל בזן
אבנר מימון, מנכ"ל בזן
יורם גביזון

מכ"ל קבוצת בזן אבנר מימון, הודיע לדירקטוריון החברה על התפטרותו מתפקיד המנכ"ל. מימון (57) מכהן בתפקידו מאז ספטמבר 2015, וקודם לכן כיהן בתפקיד מנכ"ל כיל וכמנהל הפעילות הראשי בכיל דשנים. מימון זכה לשכר בעלות של 5.6 מיליון שקל ב-2016, כולל מענק של 1.5 מיליון שקל ותגמול מבוסס מניות של 1.6 מיליון שקל.

מימון, שנתן לדירקטוריון ארכה עד ל-28 בפברואר למציאת מחליף, הכחיש שההתפטרות נובעת ממחלוקת על חלוקת הדיווידנד או מתחושה שאינו זוכה לאמון. מימון אמר שההנהלה תמכה בחלוקת הדיווידנד וציין שהסכום של 65 מיליון דולר שחולק סביר  וכי החברה קיבלה חוות דעת של אחד ממשרדי רואי החשבון המובילים בישראל לפיה אפשרית גם חלוקה של דיווידנד גבוה משמעותית. "אני עוזב בעיתוי טוב לאחר פרסום תוצאות כספיות טובות" הדגיש מימון.

מימון אך הבהיר שהוא פורש בשל הדרישות המחמירות של הרגולציה, שמעמידה בפני בזן לוחות זמנים בלתי אפשריים ליישום הדרישות להקטנת פליטות תוך איום בסנקציות אישיות כנגד מנהלי החברה. המשרד לאיכות הסביבה נוקט במדיניות חסרת היגיון של בחירה בתקנה המחמירה ביותר בכל נושא, אמר מימון."אין קשב ואין נכונות לתת הקלות או דחיות", הוסיף. "אין הפנמה של חשיבות התעשייה ואין קבלה חברתית של בזן. האוכלוסייה אינה מקבלת את פעילותה של בזן, ולא מבינה שהנהלת בזן עושה את המקסימום כדי לעמוד בתקני איכות הסביבה, אולם תקלות קורות ויכולות לקרות שוב. לצערי הקולות הקיצוניים והמתלהמים הם שנשמעים".

בזן סובלת בשנים האחרונות מחוסר יציבות ניהולי. מימון החליף בתפקידו את אריק יערי, שכיהן גם הוא רק שנתיים - וגם אותן השלים לאחר שחזר בו מהתפטרותו במארס 2014, שמונה חודשים בלבד לאחר שמונה לתפקידו. יערי החליף את פנחס בוכריס, שפרש מתפקידו על רקע חיכוכים עם יו"ר החברה דאז דיוויד פדרמן - מבעלי השליטה בחברת פטרוכימיים . החברה, המחזיקה ב-15.5% ממניות בזן, סובלת ממצוקת מזומנים כרונית ומתלות בקבלת דיווידנדים מבזן.

על פי הערכות, דירקטוריון בזן היה חלוק בנוגע להיקף חלוקת הדיווידנד. בזן הכריזה בחמישי האחרון על חלוקת דיווידנד של 65 מיליון דולר. הדיווידנד, ששיפר את מצבה התזרימי של פטרוכימיים, משלים חלוקת דיווידנד של 150 מיליון דולר מתחילת 2017 - כלומר 82% מהרווח הנקי של בזן מתחילת השנה. גורמים בסביבת בזן הביעוו לאחרונה אכזבה מתפקודו של מימון כמנכ"ל כך שייתכן שהתפטרותו קשורה לתחושתו שאינו מקבל גיבוי מדירקטוריון החברה.

חלוקת הדיווידנד האחרונה של בזן בעייתית - נוכח העובדה שהחברה מתממנת בחוב יקר ושהחוב הפיננסי נטו של החברה הוא 1.2 מיליארד דולר. בזן, שפועלת בענף שנתון לתנודתיות חזקות במחזור העסקים, העדיפה לחלק דיווידנד ולא להקטין את החוב הפיננסי הגדול שלה בתקופה של גאות במרווחי הזיקוק ובעסקיה.

בזן הציגה רווח של 92 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2017 -בהשוואה לרווח של 1.4 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2016, כתוצאה מעלייה חדה במרווחי הזיקוק. זאת בעקבות הדממות של בתי זיקוק באירופה ובמפרץ מקסיקו כתוצאה מהוריקן הארווי.

דירקטוריון בתי זיקוק הודה למימון על תקופת כהונה משמעותית, שבמהלכה התייצבה הקבוצה מבחינה פיננסית. בדבריו לדירקטוריון החברה מסר מימון כי "אני מסיים את התפקיד לאחר תקופה של מעל לשנתיים מאתגרות ומודה לבעלים, לדירקטוריון, להנהלה ולעובדים. בשנתיים האחרונות הקבוצה עברה השקעות ושיפוצים מורכבים, באופן שמבטיח את המשך הנצילות הגבוהה והרציפות התפעולית של כלל מפעלי הקבוצה, תוך מעבר לרווחיות טובה ויציבה וצמצום השפעת הקבוצה על הסביבה, על אף הסביבה הרגולטורית הקשה והמכבידה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ