ערן כהן, מור בית השקעות
ערן כהן

רבים מהמשקיעים הישראלים שומעים על השוק הסיני השכם וערב, ויותר משקיעים מבעבר מפנים את כספם להשקעה בשוק הסיני. בד בבד, עולה החשש שהבורסה בהונג קונג, המשקפת את הכלכלה הסינית, עלתה חזק מדי ומהר מדי. במקרים כאלה כדאי להיזכר קודם בכלכלה הסינית - זאת שעומדת מאחורי שוקי ההון במדינה. ורק לאחר מכן אפשר לדבר על שוקי ההון.

בחודשים האחרונים חלה האצה בקצב האינפלציה בסין. מלבד כוחם של הביקושים המקומיים, אפשר לתלות את האשם העיקרי במדיניות המטבע של הממשל הסיני. הממשל הסיני מתעקש כבר חודשים רבים לא להתיר למטבע המקומי, היואן, להתחזק - ובכך האינפלציה משגשגת. אם הממשל הסיני יאפשר ליואן להתחזק בקצב מהיר יותר, ישככו במידה רבה הלחצים האינפלציוניים.

לא ייתכן ששאר המטבעות המובילים התחזקו בכ-9%-15% מול הדולר, ואילו היואן התחזק רק בכ-3%. זהו מצב אנומלי שהסינים צריכים לתקן במוקדם או במאוחר, אחרת הם ימשיכו לסבול מהאינפלציה.

במשך השנה נראה לחץ מאסיווי של הממשל האמריקני על מקבלי ההחלטות בסין, לשינוי מהיר יותר של מדיניות המטבע הנוכחית. אך הממשל הסיני מתמיד בסירובו, אולי כי אינו רוצה להצטייר כנכנע ללחץ זה. קיימת גם האפשרות להעלאות ריבית, אך נראה כי גמישות במדיניות המטבע היא פתרון פשוט ונכון יותר. אפשר לקחת את המשק ההודי כדוגמה לשיכוך האינפלציה על ידי התחזקות המטבע.

אספקט נוסף בהתחזקות המטבע: כאשר המטבע המקומי מתחזק הנפגעים העיקריים הם היצואנים הסינים. היצואנים ייפגעו גם מהאטה בצריכה הפרטית בארה"ב. בהתאם לכך, אנו מעניקים משקל חסר לחברות היצוא הסיניות ובמקביל מעניקים משקל יתר לנהנים מהצמיחה הפנימית בתוך סין.

בנוסף, הגנות פיננסיות של היצואנים בפני עליית היואן יכולה להיעשות בקלות יחסית מכיוון שהפרשי שיעורי הריבית אינם משפיעים לרעה - הריבית בסין גבוהה משיעורי הריבית שמולם היא תרצה להתגונן. יתרה מזאת, לסין יש עודף מסחרי עצום, ולכן אין חשש לפגיעה שתשנה את המפה המאקרו כלכלית. כמו כן, סביר להניח ששיעורי הרווחיות של היצואנים יירדו רק מעט.

שוק המניות בהונג קונג "סבל" באחרונה מהתנפלות חסרת מעצורים של משקיעים זרים במערב. התנפלות זו העלתה את המדדים מרמות השפל ששהו בהם לפני כחודשיים בכ-90%. הסיבה ל"שעטת" המשקיעים הזרים היא הערכה מחודשת של תפיסת הסיכון הגלובלי בעקבות משבר האשראי בארה"ב. המשקיעים במערב הבינו שהרבה יותר מסוכן להיות במוקד הרעש בארה"ב וכדאי להרחיק מזרחה, לכלכלה הסינית העצמאית יותר, ולפיכך פחות מסוכנת.

סיבה נוספת שהביאה לנהירת הזרים הוא הצפי לפתיחת השווקים בהונג קונג למשקיעים סינים והסתערותם על מניות בהונג קונג. הדיונים על כך התחילו עוד במאי, אך קיבלו גושפנקא רק באוגוסט. השינוי, אם יושלם, לא יחל לפני אפריל 2008, לפי התבטאויות של בכירים במערכת הפיננסית. תיקון נוסף שהממשל בוחן הוא לאפשר לחברות סיניות דואליות להעביר את מניותיהם מהונג קונג למסחר בשנחאי, מה שייצור מחסור במניות בהונג קונג ויביא לעלייה נוספת במחירן.

הכסף החדש זורם בעיקרו למדד המוביל של הונג קונג, וגורם לריצה חזקה מאוד במחירי המניות שנסחרות בו. מכיוון שזה כסף חדש הוא זורם בעיקר למדדים המובילים ופחות למניות אחרות שנסחרות בהונג קונג. לכן, להערכתנו, כיום יש להעניק משקל חסר מסוים לאינדקס, ומשקל יתר למניות של חברות גדולות שמשקלן במדדים נמוך.

החששות של המשקיעים לגבי התנהגותה של כלכלת סין לאחר האולימפיאדה אינם במקומם. הסינים, בניגוד למחוזות אחרים בעולם, עובדים על תוכניות חומש, שמתוות לה מדיניות כלכלית סדורה לטווח הארוך - כך שלא תהיה האטה פתאומית אחרי האולימפיאדה.

הכותב הוא מנהל דסק חו"ל במגדל שוקי הון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker