עמלות של 36 מיליון שקל לחתמים וליועצים בהנפקת CMCT

קרן ריט האמריקאית שייסדו הישראלים שאול קובה ואבי שמש גייסה בשלב המוסדי 805 מיליון שקל בהנפקת מניות בכורה ראשונה בבורסה בת"א ■ חברת החיתום של לאומי תזכה בעמלה של 20 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול קובה, ממייסדי CMCTצילום: Bryan Chan / LA Times via Getty
מיכאל רוכוורגר

לאחר היערכות של יותר משנה — קרן הריט האמריקאית CMCT, שייסדו הישראלים שאול קובה ואבי שמש, השלימה שלשום בלילה בהצלחה את השלב המוסדי של הנפקת מניות בכורה בבורסה בתל אביב. הקרן זכתה לביקושים גבוהים של 860 מיליון שקל, והיא החליטה לגייס בשלב המוסדי של ההנפקה 805 מיליון שקל. המחיר שלפיו בוצע השלב המוסדי מגלם למשקיעים שרכשו את מניות הבכורה תשואה אפקטיבית של 6.3%, ובימים הקרובים יתקיים שלב הציבורי של ההנפקה.

עם הנהנים הגדולים בהנפקת CMCT, הנסחרת בבורסת נאסד"ק בניו יורק לפי שווי שוק של כמיליארד דולר, נמנים לאומי פרטנרס חתמים שבבעלות בנק לאומי , המנוהלת בידי עופר גרינבאום ושי נבו; ואורי אייזנברג, המשמש יועץ של ההנפקה. החתמים והיועצים שהיו מעורבים בהנפקה זו ייהנו מעמלות נדיבות של 4.5% מסכום ההנפקה, כלומר 36 מיליון שקל. מתוך סכום זה, חלקה של לאומי פרטנרס חתמים צפוי להגיע ל-20-8 מיליון שקל.

מי שהוביל מטעם לאומי פרטנרס חתמים את העסקה המורכבת של הנפקת מניות הבכורה של CMCT מקבוצת CIM הוא רם דגן, סמנכ"ל לאומי פרטנרס חתמים, ואחראי על תחום גיוסי חוב והון של חברות נדל"ן אמריקאיות. השנה הוא הוביל גם את הגיוסים של החברות וינזדור קפיטל גרופ ושל וורטון פרופרטיז (הנפקה שאותה הובילה לאומי פרטנרס עם פועלים אי.בי.אי). העמלות בגין שלוש העסקות האלו, בהיקף מצטבר של יותר מ–2 מיליארד שקל, הן כ–35% מההכנסות של לאומי פרטנרס חתמים ב–2017.

העמלות הגבוהות בגין הנפקת CMCT הן מתנת פרידה נאה לבנק לאומי, שמותירים גרינבאום ונבו — שמסיימים בימים אלה כהונה מוצלחת של יותר מתשע שנים בלאומי פרטנרס חתמים, ועוברים לנהל את החברה המתחרה, פועלים אי.בי.אי חיתום.

עופר גרינבאוםצילום: עופר וקנין

מבחינת לאומי פרטנרס חתמים 2017 היא שנת שיא, שבה היא יצרה הכנסות של 75–80 מיליון שקל, ועזיבתם של גרינבאום ונבו עלולה להחליש את לאומי פרטנרס. מעבר לתרומה של כ–20% לרווח של לאומי פרטנרס, פעילות החיתום סייעה של לאומי פרטנרס חתמים לחברה האם למצוא השקעות ריאליות חדשות. תחום זה הוא עיקר הרווח של לאומי פרטנרס. בימים אלה מנסה ירון בלוך, מנכ"ל לאומי פרטנרס, למצוא מנכ"ל חדש לחברת החיתום של לאומי. לפי שעה, גם לא ידוע מי מהצוות הנוכחי של לאומי פרטנרס חיתום יישאר בלאומי ומי יחבור לגרינבאום ונבו.

מוסדיים רבים השתתפו בהנפקה

עם הרוכשים של מניות הבכורה של CMCT, שהמטה שלה ממוקם בבוורלי הילס בלוס אנג'לס, נמנים גופים מוסדיים ישראליים מהגדולים בשוק. מנורה מבטחים השקיעה כ–100 מיליון שקל בהנפקה; כלל ביטוח — כ–70 מיליון שקל; הראל — כ–50 מיליון שקל; הפניקס — כ–70 מיליון שקל; פסגות — כ–70 מיליון שקל; ומיטב דש השקיע כ–50 מיליון שקל. בנוסף, לאומי פרטנרס רכשה באמצעות הנוסטרו (השקעות עצמיות) מניות בכורה בכ–80 מיליון שקל; ושלמה אייזנברג, אביו של אורי אייזנברג, מבעלי השליטה בישרס ומלם תים, רכש באופן פרטי מניות בכורה של CMCT ב–35 מיליון שקל.

זוהי בהנפקה הראשונה בישראל של מניות בכורה סחירות שמבוצעת בידי חברת נדל"ן אמריקאית. המניות שיונפקו הן עם זכות עדיפה לדיווידנדים, שבשונה ממניות רגילות אינן מקנות זכויות הצבעה. מניות בכורה הן למעשה מכשיר פיננסי המשלב תכונות של מניות ואג"ח, והן מאפשרות למשקיעים ליהנות גם ממגן מס על דיווידנד.

CMCT מוחזקת ברובה בידי משקיעים פרטיים, בעיקר גופים מוסדיים מארה"ב, ומקצתה בידי הציבור (2.5%). שוויו הכולל של תיק הנכסים של הקרן מוערך ב–1.6 מיליארד דולר (על בסיס שווי הוגן), לאחר השלמת מימושי נכסים בהיקף מהותי בשנה האחרונה. התיק מורכב בעיקר מ–14 בנייני משרדים (לא כולל נכסים העומדים למכירה) ומבית מלון אחד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker