הקרן לאלמנות ויתומים הפסידה מיליונים במגוריט, אבל בבני ברק טוענים: "הרווחנו"

עמותת קופת העיר שלחה הודעה לתורמיה על רקע הנפילות במניית מגוריט, שבה השקיעה 60 מיליון שקל: "בניגוד לפרסומים, החברה מנוהלת היטב. כספם של היתומים והאלמנות מושקע לטווח ארוך וערכו אף עלה"

ערן אזרן
אברהם שפרינצלס
אברהם שפרינצלס, מנכ"ל עמותת קופת העירצילום: אלכס ליבק

עמותת קופת העיר בני ברק לתמיכה באלמנות ויתומים, שהשקיעה כ-60 מיליון שקל בקרן הריט למגורים מגוריט , העבירה מכתב לתורמיה, שבו נכתב כי ההשקעה הניבה לה רווח של 15%. מדובר במצג מטעה, שכן מגוריט צנחה מאז ההנפקה לפני כשנה בכ-20% - ומשקיעי החברה, שכוללים בין היתר את קופת העיר וחברה קדישא, הפסידו עשרות מיליוני שקלים.

"בניגוד לפרסומים", נכתב באיגרת, "שווי החברה מאז יסודה עלה ב-15%, החברה מנוהלת היטב והכסף שומר על ערכו. מנייתה הנסחרת של החברה עוברת תנודות בהתאם לשוק. אך כספם של היתומים והאלמנות המושקע לטווח ארוך, נשמר ערכו ואף עלה", נכתב. יצוין כי מניית מגוריט החלה להיסחר לפי מחיר של 102 אג' לכל מניה, וכעת היא נסחרת במחיר של 79 אג' - כלומר, הפסד של כ-23%.

המכתב נשלח על רקע כתבה נרחבת שפורסמה בשבוע שעבר ב-TheMrker, המתארת את הפסדי המשקיעים, ובכללם המשקיעים החרדים. בכתבה נחשף כי יו"ר מגוריט, אייל גבאי, ויו"ר ועדת האסטרטגיה של הקרן, יעל אנדורן, פורשים מהדירקטוריון. הכתבה פורסמה גם באתרים "כיכר השבת" ו"בחדרי חרדים" ויצרה תסיסה רבה בקרב הקהילה.

"זה היה שיחת היום", אמר גורם בתקשורת החרדית ל-TheMarker. "באו בטענות למנהלי קופת העיר. היתה פה כנראה התנהלות כושלת בצורה מקוממת. העזרה של קופת העיר למשפחות היא מטורפת. אם הקופה תקרוס יהיה שבר אמתי בחברה החרדית. כיום, הם היחידים ששולטים בעולם התרומות. היו קופות אחרות שנסגרו".

מבדיקה שערך TheMarker מתברר כי מחברי האיגרת מסתמכים בקביעתם בנוגע ל"עלייה" במניה על דו"ח הערכת שווי שביצע שמאי לנכסי מגוריט לפני שלושה חודשים. בדו"ח השמאות נכתב כי שווי הדירות בשלושה פרויקטים שרכשה מגוריט גבוה ב-15% ביחס למחיר העלות - פער של כ-36 מיליון שקל. הפער נובע מכך שהקרן רוכשת נכסים במחיר הנמוך ממחיר השוק.

השימוש בדו"ח של המעריך החיצוני לקביעת שווי מגוריט הינו בעייתי מאוד. זאת, מאחר שמגוריט היא נכס סחיר, שמחירו מגולם מידי יום בבורסה על בסיס הערכות שווי שמבצעים אלפי משקיעים מהציבור וגופים מוסדיים.

איגרת של עמותת קופת העיר
האיגרת שפירסמה עמותת קופת העיר

מגוריט היא קרן הריט הראשונה בישראל שמשקיעה בשוק השכירות למגורים. מייסדי הקרן הם עו"ד ארז רוזנבוך ועו"ד חיים וייספיש – שחיבר את הקרן למשקיעים בעולם החרדי. המודל העסקי של הקרן מבוסס על רכישת מקבצי דיור שמושכרים לפרקי זמן ארוכים. מגוריט הונפקה לפני כשנה בבורסה של תל אביב לפי שווי של כ–240 מיליון שקל, ומאז שוויה נפל ל-180 מיליון שקל - כלומר, מחיקת ערך של כ-60 מיליון שקל.

קופת העיר מנוהלת על ידי הרב אברהם שפרינצלס, שמכהן גם כדירקטור בחברת הניהול של מגוריט (לצדו של אברהם מנלה, מנכ"ל חברה קדישא); וכן על ידי הרב יעקב יפה והרב דוד שרייבר. שפרינצלס סירב להגיב לדברים.

להלן נוסח האיגרת המלא של קופת העיר:

"לכבוד תורמי קופת העיר, בנוגע לפרסומים בזמן האחרון כאילו 'קופת העיר' משתמשת בכספי צדקה המיועדים לעניים להשקעות וכדו'. הננו להבהיר דברים כהווייתן: קופת העיר מחולקת לשני אגפים: 1. תמיכה במשפחות מיעוטי יכולת ומקרים טראגיים. 2. הקמת קרנות ייעודיות לאלמנות ויתומים.

"הכסף הנתרם ל'קופת העיר' מחולק כולו מידית לעניים ונזקקים, אין באגף זה יתרה בבנק ואין השקעות כלל. באגף קרנות ייעודיות (קרנות לאלמנות ויתומים) נצברים כספים המיועדים בעיקר לנישואי היתומים. את הסכומים האלו שקיימים במערכת הקרנות הייעודיות, צריכים להשקיע באופנים סולידיים שונים, כדי לשמור על ערך הכסף.

"אנחנו לקחנו אנשי מקצוע שבדקו את אופני ההשקעה בעיון ובמקצועיות, ובהתאם להמלצותיהם השקענו את כספי הקרנות באפיקים סולידיים מפוקחים. חלק מהכספים מיועדים להשקעה לטווח ארוך, ובהתאם לכך חלק מההשקעה נעשתה בחברת 'מגוריט' הרוכשת דירות להשכרה, מטרה התואמת את יעוד הכסף, עבור נישואי היתומים, ושומרת על ערכו.

"אנו מודעים היטב לכל השקעות קופת העיר, בס"ד עד עתה הצלחנו לשמור על ערך הכסף ובס"ד גם הלאה. כל השמועות על הפסדים, קריסות וכדו', אינם נכונות ומגיעים מאנשי דלא מעלי. כספי היתומים אינם בסיכון כלל וכלל", נכתב. על האיגרת חתומים דיינים במגזר החרדי", נכתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker