מניות הגז צונחות: "מצרים מתכוונת להפסיק לייבא גז ב-2018 - ועשויה לייצא ב-2019" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מניות הגז צונחות: "מצרים מתכוונת להפסיק לייבא גז ב-2018 - ועשויה לייצא ב-2019"

שר הנפט המצרי, טארק אל מולה, שירטט "מפת דרכים" למשק הגז, שמייתרת את יצוא הגז ממאגרי תמר ולווייתן ■ אל מולה העריך כי מצרים תספק לעצמה את כלל תצרוכת הגז ב-2018, ואף תייצא עודפי גז משני מתקני ההנזלה שלה ב-2019, ואולי תקים מתקן הנזלה נוסף

38תגובות
מאגר הגז לווייתן
אלבטרוס

"מצרים מתכוונת להפסיק לייבא גז נוזלי למדינה ב-2018 ועשויה לייצא ב-2019", כך אמר אתמול (ג') שר הנפט המצרי, טארק אל מולה בראיון, באבו דאבי, לפי דיווח בלומברג. מדובר בחדשות לא מעודדות לשותפות במאגרי תמר ולווייתן - נובל אנרג'י, קבוצת דלק, ישראמקו ו רציו, שמבססות את פיתוח המאגרים, בין השאר, על חתימה על חוזי מכר ללקוחות פרטיים במצרים, ומכירת גז למתקני ההנזלה של חברות זרות במצרים.

אל מולה אמר כי מצרים תפסיק לייבא גז נוזלי כבר ב-2018 ועשויה בהמשך להתחיל לייצא גז על בסיס מאגר הענק Zohr, שגילתה ENI באוגוסט 2015. מאגר Zohr מכיל כ-850 מיליארד מ"ק (BCM) של גז, כמעט פי שלושה מתמר (318 BCM) וכ-40%-70% יותר מהגז שבלווייתן (כ-600 BCM לגירסת השותפות, או כ-500 BCM לגירסת המדינה). כמות הגז במאגר אמורה לענות על צרכי הגז במשק המצרי ואף להספיק ליצוא, שתמורתו תקבל מצרים מט"ח.

ENI מחזיקה במתקני הנזלה (LNG) בעיר דמייטה, בשיתוף עם יוניון פנוסה גז (UFG). המתקנים נועדו לייצא גז ליעדים רחוקים בעולם, בעיקר באירופה, באמצעות ספינות. מתקני ההנזלה הושבתו מאז ההפיכה במצרים ב-2011 בעקבות סכסוך ומגבלות שהטיל השלטון במצרים על שוק הגז במדינה. בחודשים האחרונים מצרים התניעה מחדש את פעילות משק הגז, והשלטון חותר לחדש את אספקת הגז לתוך המדינה, וליצוא (כך שמצרים לא תצטרך לייבא גז).

אל מולה שירטט "מפת דרכים" לשוק הגז המצרי, במסגרתה ENI תמכור גז לתצרוכת פנים מצרית ובמקביל תייצא עודפים. לדברי אל מולה, "הגז ממאגר Zohr ישמש בעיקר את השוק המקומי, ושני המתקנים הקיימים במצריים להנזלת גז גדולים מספיק כדי לעבד כל תפוקה עודפת מהמאגר לגז נוזלי לייצוא ב-2019". אל מולה אף ציין שמצרים תשקול להקים מתקן נוסף להנזלת גז, בהתאם לאספקה ממאגרי הגז. לפי הנאמר, סיום פיתוח המאגר צפויה בסוף 2017.

מניות הגז מגיבות לפרסום הידיעה ב-TheMarker בירידות חדות: תמר פטרוליום נופלת ב-4%, רציו יורדת ב-3.3%, דלק קידוחים ב-2.7%, ישראמקו ב-1.8%, ו קבוצת דלק ב-1.7%. מדד הגז והנפט, שירד לפני הפרסום ב-0.4%, נופל ב-2%.

התמוטטות הקונספציה?

גז - דלג

מצרים מייבאת כיום גז נוזלי במחיר גבוה כדי לעמוד בביקוש לאנרגיה. עד כה, תצרוכת הגז למצרים סופקה באמצעות  מכרזים לאספקת גז נוזלי, בהם זכו גלנקור וטראפיגורה.

ואולם, Zohr שינה את המציאות במשק הגז במדינה: הגז מהמאגר אמור לענות על מרבית הביקוש המצרי, ואולי אף להפוך את מצרים לספקית גז באזור מזרח הים התיכון, כך שתתחרה במאגרי תמר, לווייתן ואפרודיטה. לפי הערכות, Zohr יפחית את הלחץ על כלכלת המדינה הערבית, המאוכלסת ביותר בעולם, שסובלת ממחסור כבר במט"ח מאז 2011, נכתב בבלומברג.

לשותפות במאגרי תמר ולווייתן תוכניות גדולות בכל הנוגע ליצוא למצרים, שעל בסיסן אף ביצעו גיוסי הון בבורסה במחירים גבוהים. בצד האחד, השותפות בתמר מעוניינות לייצא גז למתקני ההנזלה של ENI ו-UFG באמצעות הנחת צינור ממאגר תמר לעיר דמייטה. עלות הנחת הצינור למתקני ההנזלה נאמדת ב–0.7–1 מיליארד דולר. במקביל, השותפות בתמר מתכוונות למכור גז ללקוחות פרטיים במצרים, ובהם חברת דולפינוס, באמצעות שימוש בתשתית הגז הקיימת בחצי האי סיני, שאותה פוצצו בעבר פעילי טרור.

בצד השני, השותפות בלווייתן מעוניינות לחתום על חוזי יצוא מחייבים למצרים. פיתוח שלב 1א' של המאגר כולל לפי התוכנית חוזי מכירה ללקוחות פרטיים במדינה הערבית. שלב 1ב' כולל אפשרות מכירה של גז למתקני הנזלה של רויאל דץ'-של בעיר אידקו, כלומר אחד מתוך שני מתקנים שאותם הזכיר אל מולה בראיון כמקור ליצוא גז נוזל לעולם.

"מפת הדרכים" של אל מולה אינה מתיישבת עם תוכניות השותפות במאגרים ליצוא נרחב למצרים, כפי שהציגו אותן בעבר. לא ברור האם קיימת היתכנות למכירת גז ממאגר תמר ללקוחות פרטיים במצרים, כבר החל מ-2018, ולא ברור כרגע האם קיימת היתכנות לחתימה על חוזה ארוך טווח עם ENI ו-UFG או עם רויאל דץ'-של לאספקת גז מתמר למתקני ההנזלה.

מתוך המצגת של רציו

גם פיתוח לווייתן ומימון הפרויקט, בין היתר, בהתבסס על חוזים עתידיים במצרים – נראית בעייתית. מולה אף ציין בראיון כי קיימת אפשרות להקמת מתקן LNG שלישי לצורך יצוא; כלומר, נראה שהוא מעריך שמתקני ההנלזה הקיימים יפעלו לאו במלוא יכולת התפוקה שלהם, על בסיס אספקה מצרית.

מניות הגז בורסה צנחו בחודשים האחרונים בשיעור של כ-20%. הירידות החדות קשורות, ככל הנראה, להערכה מחודשת בשוק בנוגע ליכולת העתידית של פיתוח המאגרים וחתימת על חוזים, ולתחרות שצפויה להתפתח במשק הגז, ממועד פיתוחם של מאגרי תנין וכריש בסוף 2020.

המצגת של רציו

בימים אלה עורכת שותפות הגז רציו, שבשליטת המשפחות לנדאו ורוטלוי, "רואד שואו" לקראת הנפקה אג"ח – החלפה של סדרה א', בערך נקוב של כ-340 מיליון, בסדרת ג' החדשה. לקראת ההנפקה, פירסמה רציו, השותפה במאגר לווייתן, מצגת, שבה כתבה כי בכוונתה למכור גז ממאגר ללווייתן, בשלב 1א' (כלומר, בסוף 2019), ללקוחות פרטיים במצרים. כמו כן נכתב ששלב הפיתוח השני, 1ב', מבוסס על יצוא למתקני ההנזלה בעיר אידקו או לטורקיה.

המידע שבמצגת והחוזים לכאורה שהשותפות בלווייתן עשויות לחתום בעתיד אינם עולים בקנה אחד עם הדברים שאמר אל מולה.

רציו הנפיקה באוקטובר 2014 סדרת אג"ח (א') שנועדה לממן את חלק מעלות פיתוח לווייתן. הסדרה אמורה להיפרע בספטמבר 2019, בסמוך לתחילת הפקת הגז המתוכננת מהמאגר. האג"ח תוכננו להיפרע ממכירת גז; ואולם, פיתוח המאגר התעכב בשל החתימה על "מתווה הגז". רציו מעוניינת לבצע פדיון מוקדם לסדרה א' - חלקי או מלא - באמצעות גיוס סדרה חדשה (ג'). הסדרה אמורה להיפרע מהכנסות בגין מכירת גז באופן שווה, בין השנים 2021 ל- 2023.

במקבילף תמר פטרוליום פירסמה את תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי של 2017. זהו הרבעון הראשון של פעילות לתמר פטרוליום מאז הנפקתה בסוף יולי, ורכישת 9.25% ממאגר תמר מדלק קידוחים. לפי הדו"ח, הכנסות החברה בניכוי תמלוגים עמדו על כ- 137.5 מיליון שקל.הרווח הנקי של החברה לרבעון, שבו הופסקה לפרק זמן של כשבוע אספקת הגז מתמר בשל עבודות תחזוקה, הסתכם בכ 65 מיליון שקל.

מכירות הגז הטבעי מתמר הסתכמו בתעשת החודשים הראשונים של 2017 על כ- 7.4 BCM – עלייה של 5.2% מהתקופה המקבילה ב-2016. בהודעה על התוצאות, ציינו בתמר פטרוליום כי במהלך הרבעון שילמה למדינה תמלוגים בסך כולל של יותר מ-18 מיליון שקל. החברה המעריכה שהיא עתידה לחלק לבעלי המניות בחברה דיווידנדים בגובה של כ-165 מיליון שקל במהלך שנת 2018.

מדלק קידוחים ומרציו לא נמסרה תגובה.

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עדכונים שוטפים משוק ההון בישראל ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#