נזק תדמיתי והפסד כואב ללאומי מהנפקת אירונאוטיקס

ההשקעה של חברת החיתום, שצברה לעצמה בשנים אחרונות מוניטין של גוף השקעות ריאליות הבולט במערכת הבנקאות, אותתה למוסדיים אחרים להיכנס להנפקה - וכעת הוא רושמת הפסד של 22 מיליון שקל על הנייר, לפי שעה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל לאומי פרטנרס, ירון בלוך
מנכ"ל לאומי פרטנרס, ירון בלוךצילום: עופר וקנין

מנייתה של יצרנית המל"טים ומערכות המודיעין אירונאוטיקס התרסקה אתמול ב–21% ל–11 שקל, המגלם לחברה שווי של 597 מיליון שקל. הנפילות במניה, כ–40% מאז ההנפקה, הן מכה תדמיתית וכספית לבנק לאומי . לאומי פרטנרס חתמים שבבעלות לאומי שימשה חתם מוביל של ההנפקה. בהנפקה השתתפו גם דיסקונט חיתום, לידר הנפקות ואפסילון חיתום.

בהנפקה מכרו בעלי השליטה מניות ב–406 מיליון שקל בהצעת מכר. בהנפקה לא היתה התחייבות חיתומית של החתמים לרכוש את מניות אירונאוטיקס אם הביקושים היו מעל ציפיות החברה. על הובלת ההנפקה לאומי פרטנרס חתמים קיבלה עמלות נאות של כ–8 מיליון שקל.

חלקו של לאומי לא הסתכם רק בהובלת ההנפקה. בסמוך להנפקה לאומי פרטנרס סיכמה עם אירונאוטיקס על השקעה בה, מהנוסטרו של החברה, של 53 מיליון שקל. בעסקה הוקצו ללאומי פרטנרס 2.86 מיליון מניות של אירונאוטיקס (כ–5%) במחיר של 18.5 שקל למניה. הרכישה בוצעה לפי שווי חברה שנקבע בהנפקה, ובלי לקבל את ההנחה שקיבלו הגופים שהשתתפו בשלב המוסדי שלה.

ללאומי פרטנרס יש לפי שעה הפסד על הנייר בגין ההשקעה באירונאוטיקס של כ–22 מיליון שקל (כ–40%) — הפסד על הנייר של 14 מיליון שקל בקיזוז הסכום שקיבלה בהנפקה. ההשקעה של לאומי פרטנרס, שצברה לעצמה בשנים אחרונות מוניטין של גוף השקעות ריאליות הבולט במערכת הבנקאות, אותתה למוסדיים אחרים להיכנס להנפקה.

מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, העניקה בשנים האחרונות גיבוי מלא ללאומי פרטנרס לבצע השקעות ריאליות במאות מיליוני שקלים עבור עסקה, וגם לתת התחייבויות חיתומיות בעת הנפקות, כפי שתוכנן בהנפקת או.פי.סי אנרגיה, כשבסופו של דבר לא היה צורך בהתחייבות חיתומית.

בהתאם לחוקי הבנקאות נאסר על הבנקים, על החברות הבנות שלהם ועל החברות הקשורות, לקנות מניות של חברות בהנפקה ראשונית של מניותיהן בבורסה הישראלית. לכן, לאומי פרטנרס רכשה את מניות אירונאוטיקס בהקצאה פרטית. לפיכך, על לאומי פרטנרס חלה תקופת חסימה של חצי שנה, שבה לא תוכל למכור את המניות שנרכשו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker