ירידה בשעות השמש באיטליה גרמה להורדת הדירוג של אלומיי קפיטל

סוכנות הדירוג S&P מעלות הורידה אתמול את דירוג החברה מ-A מינוס ל-BBB פלוס באופק יציב, בשל ירידה ביחס ה-FFO לחוב מתחת ל-12% ■ אלומיי סבלה בשנה שעברה מירידה בהכנסות המתקנים הסולאריים בשל ירידה בשעות השמש במקביל לגידול בהוצאות

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקיעה במילאנו, איטליה
שקיעה במילאנו, איטליהצילום: Daniel Dal Zennaro/אי־פי

השפעת ירידת ההכנסות של חברת ההשקעות אלומיי קפיטל לא מסתכמת במחיר מניותיה, וכעת החברה סופגת הורדת דירוג - מה שייקר את תשלומי הריבית שלה לבעלי החוב. סוכנות הדירוג S&P מעלות הורידה אתמול (ב') את דירוג החברה מ-A מינוס ל-BBB פלוס באופק יציב, בשל ירידה ביחסים הפיננסיים התואמים לדירוג האשראי, וחשש כי היחס של ה-FFO לחוב מתואם משוקלל יירד מתחת לרמה של 12%.

החברה, שבשליטת שלמה נחמה, חמי רפאל ורני פרידריך סבלה בשנה שעברה מירידה בהכנסותיה ממתקנים סולאריים באירופה בשל ירידה בשעות השמש, במקביל לעלייה בהוצאות. עקב כך, במעלות מעריכים כי אלומיי תציג יחס FFO לחוב מתואם משוקלל בטווח של 9%-12%, מה שמצריך את הורדת הדירוג, לאחר שבדירוגה הקודם היה היחס גבוה מ-12%.

עקב הורדת הדירוג, הריבית אותה משלמת אלומיי לבעלי החוב שלה תעלה ב-0.25% בשיעור שנתי. לחברה שתי סדרות אג"ח בבורסה: סדרה א' בהיקף של 140 מיליון שקל שתיפרע בסוף שנת 2023 וסדרה ב' בהיקף של 123 מיליון שקל (אותה גייסה בחודש מרץ השנה) ותיפרע באמצע שנת 2024. כך, שיעורי הריבית שאותם תשלם החברה בסוף השנה יעלו ל-3.69% בחישוב שנתי; התשלום הבא אחריו יחושב לפי ריבית של 1.753%, המייצגת ריבית שנתית של 3.59%; לאחר מכן יגיעו הריביות השנתיות ל-3.69%.

בששת החודשים הראשונים של השנה הכניסה החברה 7.3 מיליון דולר, לעומת 6.5 מיליון דולר בתקופה המקבילה. למרות העלייה בהכנסות, הרווח התפעולי שלה נחלש ב-23% לכמיליון דולר. הירידה בהכנסות החברה בשנה שעברה, לסך של 12.8 מיליון דולר, נבעה מירידה בנפח החשמל המיוצר באיטליה.

למרות הורדת הדירוג, האנליסטים של מעלות מעריכים כי החברה תציג שיפור ביחס ה-FFO לחוב בשנים הקרובות, כתוצאה מחזרה של הייצור באיטליה ובספרד לרמה ההיסטורית, וכן מכניסתם של פרויקטים נוספים לתיק הפרויקטים של החברה. מתחילת השנה רכשה אלומיי את פרויקט תלמי יוסף, פרויקט פוטו-וולטאי בהיקף של כ-9 מגה וואט. פרויקט זה מצטרף לפרויקטים שרכשה החברה בהולנד מלודן בהם היא מחזיקה ב-51%, ואת הזכויות לפרויקט פוטו-וולטאי גדול בספרד, בהיקף של כ-300 מגה וואט. עבור פרויקט זה החברה פועלת כיום לסגירה פיננסית.

תרחיש הבסיס של סוכנות הדירוג הוא כי יחס ה-FFO לחוב יישאר בטווח של 9%-12% לפחות עד שנת 2018, מה שיביא לקיזוז חלק ניכר מהמזומנים בקופתה, שעמדו במחצית השנה על כ-51.5 מיליון דולר. מנגד, ב'מעלות' מעריכים כי רמת הנזילות של החברה עודנה הולמת.

מחירי אגרות החוב של אלומיי ירדו היום במסחר בכ-1% בכל סדרה, וריכזו מחזורים גבוהים בהרבה מהממוצע. מניית אלומיי הדואלית נסחרה ללא שינוי, ומייצגת לחברה שווי של כ-310 מיליון שקל, כ-10% פחות משוויה בתחילת השנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker