ההשח"לה הגדולה

הזמן הוא גורם חשוב גם בבורסה, כפי שלמדו משקיעי שח"ל שחוו אירוע קשה בשנים האחרונות. אלמנות ויתומים שווייצים, שרכשו את מניית שח"ל, איבדו 67% מהשקעתם

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

שני אנשי עסקים ביצעו מכירה משמעותית בשבוע האחרון. בועז איתן, היו"ר והמנכ"ל של חברת סייפן, מכר אותה לחברת ספאנשן ב-368 מיליון דולר, ב-55% פחות משווי ההנפקה לפני שנתיים, וספג ביקורת חריפה.

אלרואי ושח"ל דואגים לכל מחסורו של אדם בתחום הקרדיולוגי, אבל אולי לא כדאי להזניח מערכות חיוניות אחרות: את הזיכרון, למשל.

שח"ל הנפיקה בנובמבר 2000 בשווייץ ב-34 פרנק למניה, ששיקף שווי חברה של 200 מיליון דולר. שח"ל נצפתה באחרונה במחיר ההנפקה במאי 2001, ובחלוף 7 שנים היא נסחרת ב-11 פר"ש. מי שמחפש את ההסבר לפער המחירים בדיווידנדים שחולקו, או ברכישת מניות חוזרת - יתאכזב.

החברה מסבירה למשקיעיה מדי שנה שכל רווח יישמר לפיתוח פעילותה ושאין בכוונתה לחלק דיווידנדים. לרוע המזל פעילותה העסקית הניבה הפסד מצטבר של 58 מיליון דולר, כולל כישלון מביך של פיליפס ושח"ל בשכפול פעילות שח"ל באירופה.

אלרואי, כך נראה, מייעד להשתמש בתמורת המכירה לפיליפס להרחבת נוכחות שח"ל בגרמניה ולהופכה לחברת הטלה-רפואה הגדולה בעולם. הוא נוהג להזכיר שהמשתנה הקריטי שקובע את גורלו של אדם שחווה התקף לב הוא זמן התגובה, ובעיקר הזמן שבו אדם מדחיק את מצבו ונמנע מלהזעיק עזרה.

אבל הזמן הוא גורם חשוב גם בבורסה, כפי שלמדו משקיעי שח"ל שחוו אירוע קשה בשנים האחרונות. אלמנות ויתומים שווייצים, שרכשו את מניית שח"ל, איבדו 67% מהשקעתם. למשל, מי שלא התפעל מסיפורי הטלה-רפואה של אלרואי ורכש את מדד ת"א 25 בנובמבר 2000 הגדיל את שווי כספו ב-142%.

מימוש תחזיות אלרואי בדבר מעבר לרווח ברייטל יפצה את פיליפס, שנכוותה פעמיים כמשקיעה בשח"ל ובעסקיה. באשר למשקיעים האחרים אמנם גם חלוקת תמורת המכירה כדיווידנד לא תספק פיצוי מלא על הפסד השקעות חלופיות, אבל מוטב שניידת שח"ל תגיע לחדר המיון באיחור של 7 שנים מאשר לא תגיע בכלל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker