"אם אצטרך, אביא מהבית גם 700 מיליון שקל לרבוע כחול" - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"אם אצטרך, אביא מהבית גם 700 מיליון שקל לרבוע כחול"

מוטי בן משה מנסה לשכנע את הגופים המוסדיים לסייע לו להשתלט על הנכסים הטובים של אפריקה נכסים - באמצעות מינופה של אלון רבוע כחול עם גיוס של 700 מיליון שקל ■ "אין כל סכנה שרבוע כחול תידרדר להסדר חוב", הוא אומר, "המינוף סביר והדירוג שלנו לא ייפגע"

4תגובות
מוטי בן משה
אייל טואג

"אין כל סכנה שרבוע כחול ישראל תידרדר להסדר חוב לאחר רכישתה של חברת אפריקה נכסים" — כך אמר אתמול ל–TheMarker איש העסקים מוטי בן משה, שמנסה לרכוש את אפריקה נכסים. הדברים נאמרו בכעס, לאחר שנציגיו של נתי סיידוף, איש העסקים האמריקאי שמתמודד גם הוא על רכישת החברה,  מנסים לשכנע את הגופים המוסדיים כי הם עוזרים לטייקון חדש להיוולד.

לטענתם, הגופים המוסדיים מאפשרים לבן משה למנף את חברת רבוע כחול ישראל ולהכניס אותה לסיכון על חשבון העמיתים — כדי להציל את החוב האבוד של הגופים המוסדיים באפריקה נכסים. כך, אומרים נציגי סיידוף, המוסדיים מנסים לקבל מיד 1.25 מיליארד שקל לידם.

בשעה שבן משה נפגש עם המוסדיים כדי לסגור את הגיוס הנדרש של כ–700 מיליון שקל, נציגי סיידוף טוענים כי אין לו את המזומן הדרוש לסגירת העסקה. עוד הם סבורים כי בן משה לא יכול לגייס את הסכום על סמך המינוף (LTV — יחס חוב לנכסים) של אלון רבוע כחול, שכן מרבית המניות של חברות הבנות כבר משועבדות לחוב הקיים: ברבוע נדל"ן נותרו מניות לא משעובדות בסך 262 מיליון שקל, ובדור אלון נותרו מניות ב–70 מיליון שקל בלבד.

לפי החישובים שהציגו אנשיו של סיידוף לגופים המוסדיים, לבן משה חסרים 200 מיליון שקל לכל הפחות כדי להשלים את הצעתו; וגם אם לבסוף הוא יצליח לבצע גיוס נוסף, הוא ישחוק את הגמישות הפיננסית של החברה ויגרום לחברת הדירוג מידרוג להוריד לה את הדירוג.

מנגד, בן משה טוען כי נציגי סיידוף מטעים את הציבור בטענה שה–LTV (יחס ההלוואה לשווי הנכס) של החברה לאחר הרכישה יהיה כ–60% וידרוש הורדת דירוג. "לאחר גיוס נוסף של כ–700 מיליון שקל, החברה תידרש לשלם סכום מצטבר של 200 מיליון שקל בלבד בשלוש השנים הקרובות", אומר בן משה.

בן משה ציין עוד כי "במקרה הרע ה–LTV של החברה יהיה 48%–54%, מפני שרבוע נדל"ן תחזיק נכסים בסך 3.3 מיליארד שקל וחובותיה לאחר הגיוס יסתכמו ב–1.6 מיליארד שקל.

"אם המשקיעים יסתכלו על הדירוג שלנו להרחבת הסדרה האחרונה שביצענו באפריל, הם יראו כי חברת הדירוג אמרה שהדירוג יישמר כל עוד לא נעבור את היחס של 56%". לדבריו בן משה, "הרכישה תשביח את רבוע כחול ותפזר את פעילותה על יותר תחומים, שייצרו לה יותר מזומנים".

האם תרחיב את הסדרה הקיימת של האג"ח או שתגייס סדרה חדשה?

"זאת תהיה סדרה דומה לזו הקיימת והשעבודים יהיו באותם יחסים".

"נשרת את החוב בעזרת הדיווידנדים"

בניגוד לניתוח של נציגי סיידוף, שלפיהם בן משה יידרש לרתק 100 מיליון שקל מתוך 261 מיליון שקל שבקופה לטובת החוב הקיים, משיב בן משה: "צריך להותיר בקופת החברה 50 מיליון שקל בלבד".

את השאלה כיצד בכוונתו לשרת את החוב העצום שירבוץ על כתפי רבוע כחול, בן משה פותר בקלילות: "בבעלותה שתי חברות נדל"ן מניב, שיכולות לחלק דיווידנד. תשואת הדיווידנד שלהן בשנה האחרונה היתה 8%. חלקה של רבוע כחול בדיווידנד שחילקה רבוע נדל"ן היה 100 מיליון שקל, ומזה של דור אלון היא קיבלה 40 מיליון שקל.

"מדובר בחברות צומחות. דור אלון עומדת להציג את השנה הכי רווחית שלה. עם כל הכבוד למרווחי השיווק (תוספת המחיר שמותר לחברת הדלק להעמיס על הצרכנים, ש"א) שיורדים, הרווחיות שלנו רק משתפרת. לדור אלון יש תחנת כוח, ואם נקנה את המפעיל של כביש 6 כבר נוכל לעלות לדיווידנד של יותר מ–100 מיליון שקל.

כביש 6. "קניית המפעיל של כביש 6 תעלה אותנו לדיווידנד של 100 מיליון שקל"
עופר וקנין

"גם באפריקה נכסים, שהציגה NOI (הכנסות תפעוליות) של 300 מיליון שקל בשנה, ניתן יהיה לחלק סכום סביר של דיווידנד. באמצעות דיווידנדים של 200 מיליון שקל מהחברות הבנות, ניתן לשרת את החוב של רבוע כחול בצורה פשוטה". בן משה מוסיף כי "בחברה יהיו נכסים לא משועבדים של יותר ממיליארד שקל".

אילו נכסים אתה מתכנן להזרים לחברה? האם את תחנת הכוח בבאר טוביה, שהקמתה עדיין לא הסתיימה ולכן אי־אפשר לקבל עליה שעבודים נוספים בשל המימון הראשוני?

"איני יכול לפרט אילו נכסים, כי עדיין לא פרסמתי זאת, אך הם הולכים להיות נכסים נזילים".

אתה בטוח בכך שתזרים כ–200 מיליון שקל בגיוס האג"ח. למה לא התחייבת לכך בפירוט ההצעה שפורסמה במאיה?

"המוסדיים שאלו אותי מה יקרה אם לא אצליח לגייס את כל הסכום, ועניתי שאביא את הכסף מהבית. אז הם הלינו על כך שהם לא רוצים להשתתף בהנפקה, כי אני לא נותן להם להרוויח כסף. החשש שלהם הוא שאם יהיה מכרז על הריבית, אני אשפיע על הריבית. במשא ומתן  בינינו הסברתי שאני מוכן לא להשתתף בשלב המוסדי, אבל ככל שהחברה תצטרך עוד כסף אני אביא אותו לאחר מכן, אפילו יותר מ–200 מיליון שקל. אין כל התחייבות לגבי ההזרמה, אלא רק הבעת נכונות.

"אני פתוח לאפשרות להשתתף בהנפקה עצמה, אבל אם יבקשו — אכנס רק לאחר שהריבית תיקבע. אני לא אשפיע על הריבית, במטרה שהמוסדיים ירוויחו. אני מזכיר שעד כה מי שהשקיע אצלי הרוויח 12%–13% לא בגלל הריבית, אלא מפני שלמרות שקיבלנו דירוג BBB פלוס, יחס החוב שלי הוא A מינוס ואפילו A, כי יחס המינוף שלנו כיום הוא 43%–49%".

אנשי סיידוף תקפו אותך באסיפה על כך שלא הצלחת להביא מחברת הדירוג אישור שהדירוג של רבוע כחול ישראל לא ייפגע אחרי האסיפה. למה לא הבאת מהם אישור?

"הגשנו הצעה ביום חמישי בלילה. גם היועץ הכלכלי של סיידוף, אייל ידווב, יודע שלחברת הדירוג דרושים יותר מיומיים־שלושה כדי להבין איך תיראה החברה לאחר הרכישה".

נתי סיידוף
עופר וקנין

"אני לא מתכוון להכניס שותפים"

בן משה כועס על כך שאנשיו של סיידוף מדברים על המינוף של רבוע כחול נדל"ן, אבל לא מזכירים את המינוף שבו תישאר אפריקה ישראל לאחר ההסדר שהם מציעים.

"אם סיידוף יזרים 480 מיליון שקל במזומן, ה–LTV של אפריקה ישראל יהיה 75%, ולא 48% כמו אצלנו. סיידוף לא מתחיל מהון עצמי של 1.1 מיליארד שקל, אלא עם 0", קובע בן משה. "זה נכון שהוא מזרים 480 מיליון שקל, אבל זה כנגד רכישה של נכסים בשווי של 2.3 מיליארד שקל. אני מזרים נגד נכסים בשווי כולל של 1.33 מיליארד שקל. מעבר לכך, אני לא לחוץ כמוהם למשוך דיווידנד".

נציגי סיידוף הבהירו אתמול כי הם לא מתכוונים למשוך דיווידנד כל עוד לאפריקה ישראל יש חוב (סולו) של מיליארד שקל לפחות.

הצהרה זו הפתיעה את בן משה, אך לדבריו, "מחזיקי האג"ח של אפריקה צריכים לשים לב לכך שסיידוף מוכן להכניס שותפים שאת זהותם הוא לא מפרט, ולדלל את אחזקתו במניות ל–25% בלבד. ואני שואל אם הם באו כבנקאי השקעות, שכן הם לחוצים על כסף? לי אין שותפים, ואני לא מתכוון להכניס שותפים".

ב–2014 השקיע בן משה באי.די.בי 700 מיליון שקל מכיסו. בשל פירוק השותפות עם אדוארדו אלשטיין, השקעה זאת הסבה לו הפסד עצום של כחצי מיליארד שקל. לטענתו, מאז אותו הפסד הוא כבר כיסה אותו בהשקעות אחרות שביצע בישראל, כמו רכישת אלון רבוע כחול.

אמרת ל–TheMarker שאם צריך תוכל להשקיע גם את כל ה–700 מיליון שקל. אם כך, למה אתה פונה למוסדיים לגיוס?

"יש לי את הסכום הזה, אבל אם אביא את כל הכסף מהבית, איך אייצר תשואה? המינוף מעלה את התשואה. חוב ברמה של 50% נגד פעילות עסקית תפעולית הוא לא יוצא דופן. זה ניהול השקעות בצורה סבירה. יש הבדל בין ניהול השקעות בחברות יציבות כמו חברות נדל"ן לבין חברה תפעולית שהציפיות בה יכולות להיות בעייתיות. גם מליסרון ועזריאלי ממונפות, למה אתם לא שואלים למה בעלי השליטה שם לא מביאים את הכסף מהבית?".

מבחינתו של בן משה, השוק אמר את דברו בנוגע לחשש מסיכון ברבוע כחול. "ביום המסחר לאחר פרסום ההצעה, האג"ח שלנו לא הגיבו בפאניקה — אפילו היתה סחירות גבוהה של 2.5 מיליון שקל, לעומת ממוצע יומי של 500 אלף שקל בלבד", הוא אומר. "אז נכון שיש משקיעים שיצאו, אבל הרבה אחרים קנו. האג"ח שלי נסחרות בריבית שקלית של 3.15%. האג"ח שסיידוף מדבר עליהן נסחרות ב–4% צמוד, ועומדות להיסחר בכ–5% — אז אצל מי השוק מתמחר רמת סיכון גבוהה יותר?".

התחרות על נכסי אפריקה יצאה מהתרדמת — והחל המרתון לשיפור ההצעות

בן משה הפתיע את השוק ביום שישי האחרון כשהגיש הצעה רשמית מטעם החברה לרכישת 56% ממניות אפריקה נכסים ב–1.25 מיליארד שקל במזומן ו–80 מיליון שקל כאופציות עתידיות בגין השבחה.

בן משה הבהיר כי חברת דור אלון, הנשלטת על ידי אלון רבוע (63%), מעוניינת לרכוש את נכסי חברת המפעיל — המחזיקה בזכויות כביש 6 — בסכום של 150 מיליון שקל במזומן. הצעתו עוררה מהומה בשוק ונתנה את האות ליציאתו מהתרדמת של המכרז על נכסי חברת אפריקה ישראל.

הראשון שהתעורר הוא לב לבייב, בעל השליטה באפריקה. לבייב, שהביע תרעומת על כך ששותפו הקודם בניסיון לרכוש את אפריקה בהסדר החוב, בן משה, שנפרד ממנו ביוני האחרון, החליט לתת הצעה לבד לרכישת חלק מנכסי החברה — בניגוד, לטענתו, להסכם השותפות בין השניים. חברי הנציגות של מחזיקי האג"ח באפריקה ושלוחיהם, עורכי הדין אופיר נאור וגיא גיסין, כעסו לשמוע כי מי שהוביל את אפריקה למשבר שבגינו אינה יכולה לשלם חובות בסך 3 מיליארד שקל חסם בפני בן משה ואולי גם מתחרים נוספים את האפשרות להגיש הצעות ולהתחרות על רכישת נכסי אפריקה.

כמו כן, שיכון ובינוי — המחזיקה גם היא בזכויות כביש 6 — מיהרה לשגר הודעה כי היא דורשת לממש את זכות הראשונים לרכישת מניות אפריקה בכביש — לפני שהן יימכרו לצד שלישי.

נציגיו של איש העסקים האמריקאי נתי סיידוף, שמנסים במשך שנה לרכוש את אפריקה ישראל, זעמו לגלות כי נציגות מחזיקי האג"ח מוכנה שוב לדון עם מי שהבהיר לפני חודשים כי פרש מהמשא ומתן. ועכשיו, לאחר שקיים בין הצדדים הסכם מפורט, שהיה אמור לעלות להצבעת המחזיקים אתמול, הנציגות פתחה מחדש "בחוסר תום לב" את הדלת להצעתו של בן משה — שאותה הם מכנים "שערורייתית ,שלא ניתן לקיים אותה כלשונה".

באסיפה הדחופה שכונסה ביום ראשון במלון הרודס בתל אביב, כדי לדון בהצעה החדשה של בן משה, צצו מתעניינים חדשים ברכישת דניה סיבוס מקבוצת אפריקה. איש העסקים עמוס לוזון הציע תמורתה 425 מיליון שקל, כשמרבית הכסף יהיה בהלוואה שיעניקו לחברה פרטית שלו מחזיקי האג"ח של אפריקה, שתוחזר בעשר שנים בריבית צמודה של 2% — ורק 100 מיליון שקל יוזרמו במזומן על ידי לוזון.

בן משה הזכיר על הבמה את שמו של יגאל דמרי כמתעניין נוסף. הצעה נוספת הגישו במשותף גד זאבי, המסובך בהליכים עם בנק דיסקונט, ואיש העסקים האמריקאי ליווינגסטון קוסברג — השניים מתעניינים ברכישת 54% ממניות דניה סיבוס לפי שווי חברה של 600 מיליון שקל עם אופציה לרכוש את שאר המניות.

מאז אותה אסיפה הנציגות ממשיכה במרתון פגישות עם המציעים — במטרה להשיג את ההצעה הטובה ביותר. סיידוף, שהצעתו הוערכה על ידי היועץ הכלכלי של הנציגות, רו"ח איציק עידן, ב–2.18 מיליארד שקל, שמע את הביקורת של בן משה על רצונו למשוך דיווידנדים מהחברה — והבהיר כי לא יביא עוד כסף, אבל ידחה את המשיכות המתוכננות של הדיווידנדים עד שמצבה של החברה יהיה יציב. עוד אמר סיידוף כי הוא מוכן להעניק לחברה רשת ביטחון — באופן של הזרמת מזומנים ונכסים לחברה.

בן משה, שהצעתו הוערכה ב–1.44 מיליארד שקל, הבהיר כי הוא מוכן לרכוש רק 51% ממניות אפריקה נכסים שמשועבדות לסדרות כ"ו כ"ז — כדי  לעקוף את הצורך בקבלת אישור החברה.
 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#