תשכחו מתחרות: למה בקרוב נשלם יותר לחברות כרטיסי האשראי?

חברת כרטיסי האשראי כאל עקפה את המתחרה לאומי קארד והציגה גידול של 6% ברווח הנקי שלה בינואר־ספטמבר 2017 - בזכות דיינרס והריבית הגבוהה ■ הרווח של לאומי קארד ירד - והיא מוצאת את עצמה בעמדת נחיתות מול כאל, שלא תופרד מדיסקונט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפקחת על הבנקים, חדוה בר

חברות כרטיסי האשראי כאל ולאומי קארד פירסמו אתמול את תוצאותיהן הכספיות לרבעון השלישי ולתשעת החודשים הראשונים של 2017, בתקופה שבה ענף כרטיסי האשראי נמצא ערב טלטלה גדולה. בסוף ינואר עבר סופית בכנסת חוק שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאות, שאחת מהמלצותיו העיקריות היא הפרדה בתוך שלוש עד ארבע שנים של חברות כרטיסי האשראי ישראכרט ולאומי קארד מהבנקים פועלים ולאומי, בעוד שכאל תישאר בשליטת הבנקים דיסקונט והבינלאומי לפחות עד סוף 2020.

מהדו"חות של כאל (שנמצאת בשליטת דיסקונט — 72% והבינלאומי — 28%) ולאומי קארד (שנמצאת בשליטת בנק לאומי — 80% וקבוצת עזריאלי — 20%) ושל הבנקים השולטים בהן עולה החשש שהשארת כאל בידי דיסקונט עלולה לשרת את המטרה ההפוכה ממה שהתכוונה ועדת שטרום להשיג.

המפקחת על הבנקים חדוה בר ויו"ר הוועדה דרור שטרום מכוונים לכך שישראכרט ולאומי קארד יוכלו ביום שלאחר הפרדתן מהבנקים להפוך למתחרות בהן, ומעוניינים כי המהלכים הללו יביאו להקטנת הריביות שמשלמים הצרכנים. במהלך דיוני הוועדה, שיכנעו מנכ"לית דיסקונט לילך אשר טופילסקי והיו"ר יוסי בכר להשאיר את כאל בידי דיסקונט, בטענה כי הדבר יגביר את יכולת התחרות של דיסקונט מול הבנקים הגדולים הפועלים ולאומי. מקורות שהיו מעורבים בכך טענו כי הדבר נבע מחששותיה של בר ליציבותו של דיסקונט בלי כאל.

בינתיים, דווקא המהלכים של כאל — שגובה מלקוחותיה הפרטיים את הריבית הגבוהה ביותר בענף, 10.86% נכון לסוף ספטמבר, ושנהנית ממקורות מימון בנקאיים זולים — עלולים לגרור בלית ברירה את ישראכרט ולאומי קארד להעלות את הריביות שהן גובות, שכיום הן 7%–8% ולפגוע בצרכנים. בנוסף, דיסקונט אמנם ימשיך ליהנות מתרומה גבוהה של כאל לרווחיות השוטפת שלו, בהיקף של כ–15% בשנה, אך הדבר לא יביא לסגירת הפערים בינו לבין הפועלים ולאומי.

הדו"חות שפירסמה אתמול כאל הראו כי לפחות בטווח הקצר של שנה־שנתיים, עד שלאומי קארד תתארגן מבחינת אסטרטגיה עסקית וזהות בעליה, כאל תמשיך לבסס את מעמדה כחברה השנייה בענף, אחרי ישראכרט, מבחינת רווחיות והיקף השימוש בכרטיסי האשראי שלה. כאל סיימה את תשעת החודשים הראשונים של 2017 עם רווח נקי של 162 מיליון שקל, עלייה של 5.7% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. את הרבעון השלישי של השנה סיימה כאל עם רווח שיא בתקופת כהונתו של המנכ"ל דורון ספיר, 57 מיליון שקל — עלייה של 1% לעומת הרבעון המקביל.

עיקר הגידול ברווחיות מגיע מהמותג דיינרס, שתרם לה יותר מ–20%. הגידול המואץ בשימוש בכרטיסי דיינרס בשלוש השנים האחרונות נבע בעיקר מכך שהחברה זכתה במכרז להנפקת כרטיס האשראי פליי קארד (Fly Card) ביחד עם אל על, דבר שהגדיל את נוכחות דיינרס בבתי עסק לרמה של סביב 85%.

דורון ספיר, מנכ"ל מגדלצילום: עופר וקנין

כאל משלמת לאל על תמלוגים גבוהים על השימוש בכרטיסים אלה, והעסקים הקטנים מממנים את החגיגה. מהדו"חות הכספיים של דיינרס עולה כי מספר כרטיסי אשראי הבנקאיים והחוץ־בנקאיים הפעילים שלה היה 269 אלף נכון לסוף ספטמבר (כ–250 אלף מהם כרטיסי פליי קארד), לעומת 185 אלף בסוף 2013. מחזור העסקות בכרטיסי אשראי של דיינרס הסתכם בינואר־ספטמבר בכ–10.4 מיליארד שקל — קפיצה של פי 3 מאז סוף 2013.

לעומת זאת, תיק האשראי הצרכני של כאל גדל באופן מתון יחסית ברבעון השלישי, כ–2.3% לעומת רבעון מקביל, והסתכם בכ–4 מיליארד שקל. הריבית הממוצעת שכאל גובה מלקוחותיה הפרטיים רשמה ירידה מינורית — מ–11% ל–10.86%.

כאל ממשיכה להציג את ההפרשות האבסולוטיות הגבוהות ביותר בענף להפסדי אשראי — 95 מיליון שקל ב–9 חודשים (כ–2.3% מתוך תיק האשראי של כאל ), גידול של 94% לעומת הרבעון המקביל.

רון פאינרו, מנכ"ל לאומי קארדצילום: בני גם זו לטובה

לאומי קארד, המנוהלת על ידי רון פאינרו, סיימה את הרבעון השלישי של 2017 עם רווח נקי של 49 מיליון שקל — ירידה של 7.5% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה לאומי קארד עם רווח נקי של 142 מיליון שקל (בנטרול מענק מיוחד שניתן לעובדי החברה בגין עסקת ויזה אירופה) — ירידה של כ–4.1% לעומת התקופה המקבילה.

התוצאות של לאומי קארד הושפעו לרעה וקיזזו את הגידול בהיקף הפעילות, לנוכח עלייה בתשלומים לבנקים בעקבות הסכם חדש עם לאומי וכן בשל גידול בתשלומי העמלות לוויזה העולמית, לאחר שרכשה את ויזה אירופה.

תיק האשראי הצרכני של לאומי קארד הסתכם נכון לסוף 2017 בכ–5.4 מיליארד שקל, גידול של כ–6.7% לעומת הרבעון הקודם ושל כ–29% לעומת הרבעון המקביל. לאומי קארד גבתה מלקוחותיה ריבית ממוצעת של כ–6.3%. בנטרול הרכבים שהאשראי בגינם מגובה בביטחונות, מדובר בריבית של כ–8% — נמוכה משמעותית מזו שגובה כאל. כך, אף שתיק האשראי הצרכני של לאומי קארד גדול מזה של כאל, הכנסותיה מריבית נטו הסתכמו בינואר־ספטמבר ב–163 מיליון שקל (גידול של 18% לעומת אשתקד), ואילו הכנסותיה של כאל מריבית נטו הסתכמו ב–313 מיליון שקל (גידול של 18% לעומת אשתקד). לעומת זאת, ההפרשות להפסדי אשראי של לאומי קארד נמוכות מאלה של כאל והסתכמו בינואר־ספטמבר ב–49 מיליון שקל, לעומת 24 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

לאומי קארד בעמדת נחיתות מול כאל

לאומי קארד מוצאת את עצמה בעמדת נחיתות מול כאל וישראכרט בכל הקשור להחזקה במותג סליקה מונופוליסטי, בעולם שבו הרווחיות מסליקה יורדת עוד לפני שהעמלה הצולבת תרד לכ–0.5%.

לאומי קארד גם נמצאת בעמדת נחיתות מול כאל בכל הקשור לנגישות למקורות מימון זולים. אל הגורמים הללו הצטרפה לאחרונה צרה נוספת, לאחר ששופרסל, קמעונאית המזון הגדולה במשק, הודיעה לפני כשלושה שבועות כי בחרה בכאל לשותפתה החדשה בהנפקה ובתפעול כרטיסי האשראי של לקוחותיה, במקום לאומי קארד. דבר זה עלול להשפיע לרעה על תוצאותיה של לאומי קארד, שהונה העצמי מוערך ב–1.87 מיליארד שקל, ועל המחיר שיקבל תמורתה בנק לאומי בעת מכירתה לגורם פיננסי אסטרטגי.

לפי הערכות, השותפות עם שופרסל תרמה לרווח של לאומי קארד כ–30 מיליון שקל בשנה, מתוך רווח של כ–180 מיליון שקל. עם זאת, לאומי קארד צפויה ליהנות בטווח הקצר מסכום של יותר מ–100 מיליון שקל בגין אחזקתה בשופרסל פיננסים (16%).

בכל מקרה, כדי להתאים את עצמה לשינויים הצפויים בענף רק הגידול באשראי הצרכני לא יספיק, ובלאומי קארד יצטרכו לחפש מנועי צמיחה נוספים בתחומי הטכנולוגיה, הפעילות הבינלאומית ועוד.

כאל זכתה לרוח גבית גם מצד שר האוצר, משה כחלון, שאמנם ניסה במהלך הדיונים של ועדת שטרום להביא לכך שכאל תופרד מדיסקונט, אך כשהיתה בסמכותו אפשרות לפתוח לגמרי את התחרות בסליקת כרטיסי האשראי של המונופולים דיינרס של כאל ואמקס (אמריקן אקספרס) של ישראכרט, הוא נמנע מכך ורק גיבש מתווה חדש להפחתת עמלות הסליקה שגובים דיינרס ואמקס ושמגיעות כיום לכ–4%, לרמה של 2% בתוך שלוש שנים.

יתרון נוסף שממנו צפויה ליהנות כאל הוא במגעים שהבנקים מנהלים בימים אלה מול חברות כרטיסי האשראי לגבי גיבוש הסכם תפעול ההנפקה של כרטיסי האשראי הבנקאיים החדשים והמתחדשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker