משפחת ספרא חוזרת לישראל: תנהל תיקי השקעות למיליונרים

ספרא, מהמשפחות היהודיות העשירות בעולם, שלטה בעבר בבנק הבינלאומי וסלקום, ולפני שש שנים יצאה מהפעילות בישראל ■ הקבוצה מנהלת מגעים עם בנק ישראל להקמת פעילות בנקאות פרטית לניהול ושיווק תיקי השקעות, המיועדת לאנשים אמידים ■ בנק ספרא סרסין סיכם עם בנק הפועלים על רכישת תיק נכסי לקוחות הבנקאות הפרטית שלו בשווייץ ובלוקסמבורג

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק
בנק ספרא סרסין שווייץ
בנק ספרא סרסין שווייץצילום: FABRICE COFFRINI / AFP

אחרי שיצאה מפעילות פיננסית בישראל לפני יותר משש שנים, קבוצת ספרא עושה את דרכה חזרה ארצה. הקבוצה מתכננת לפתוח פעילות בנקאות פרטית לניהול ושיווק תיקי השקעות. ספרא נחשבת אחת המשפחות היהודיות העשירות בעולם, שהבנקים שבשליטתה מנהלים נכסים של יותר מ–200 מיליארד דולר.

קבוצת ספרא — שבעבר שלטה בין השאר בבנק הבינלאומי ובחברת הסלולר סלקום — מנהלת בימים אלה שיחות עם גופים רגולטוריים, כמו בנק ישראל, על מנת לקדם את המהלך, שנועד לפנות ככל הנראה ללקוחות אמידים בישראל שיוכלו להפקיד סכום מינימלי להשקעה של כמה מיליונים של דולרים.

מלבד קבוצת ספרא, גם הבנק השווייצי הוותיק לובאד אודיה (Lombard Odier) פתח באחרונה פעילות בישראל, ומנסה בימים אלה לגייס לקוחות לבנקאות פרטית עם סכום השקעה התחלתי של כ–3 מיליון דולר.

בנוסף לבנקים האלה, פועלים בישראל בתחום הבנקאות הפרטית גם השלוחות של הבנקים הזרים, כמו קרדיט סוויס, יו.בי.אס, יוליוס בר (שרכש ב–2014 את תיק הלקוחות של לאומי שווייץ בכ–6 מיליארד דולר) ופיקטה.

למרות התחרות הגוברת בתחום של בתי השקעות וגופים נוספים, הבנקים הזרים, ובמיוחד כאלה שמנהלים תיקי לקוחות של בנקאות פרטית בעולם בהיקף משמעותי, מאמינים כי מדובר בפעילות רווחית. לשם כך הם פועלים כדי למשוך קהל של ישראלים, עולים חדשים ולקוחות אירופאים בעלי עושר פיננסי של יותר ממיליון דולר.

הקשרים העסקיים נשמרו כל השנים
העסקות האחרונות של קבוצת ספרא עם זיקה לישראל
נובמבר 2015
בנק לאומי מוכר לקבוצת ספרא את תיק הלקוחות של
הבנקאות הפרטית הבינלאומית בלוקסמבורג, שבו מושקעים
כ 1.5- מיליארד דולר – תמורת 3.5 מיליון דולר
דצמבר 2016
סניף בנק הפועלים במיאמי מוכר לספרא נשיונל בנק אוף
ניו יורק את תיק הנכסים של לקוחות הבנקאות הפרטית
בארה"ב ובאמריקה הלטינית, שבו מושקעים
2 מיליארד דולר - תמורת 16.5 מיליון דולר
אוקטובר 2017
בנק הפועלים מוכר לקבוצת ספרא את תיק נכסי הלקוחות
האירופאים והישראלים שלו בשווייץ ובלוקסמבורג, שבו
מושקעים 4 מיליארד פרנק שווייצי ) 14 מיליארד שקל(
תמורת 98 – 120 מיליון שקל
נובמבר 2017
קבוצת ספרא נערכת לחזרה לישראל ומתכננת לפעול
בתחום ניהול תיקי השקעות של לקוחות

החיזור אחר הכסף הישראלי נעשה בעקבות התשואות הנמוכות באיגרות החוב והשיא במדדי המניות — שמביא את בעלי ההון לחפש אחר אפיקי השקעה חלופיים שמשיאים תשואה סבירה. לכן בנקי ההשקעות מנצלים את הרצון והחיפוש אחר התשואה, ומציעים לבעלי ההון שירות של ניהול השקעות, שאמרה להשיא תשואה גבוהה יותר ממה שניתן להשיא ישירות בשוק הון, וכל זאת גם בדמי ניהול גבוהים יחסית.

מהלך זה של חזרה לפעילות בנקאות בישראל של ספרא נעשה במקביל לעסקה אחרת שקבוצת ספרא מקדמת בימים אלה באמצעות בנק ג'יי ספרא סרסין. כך, קבוצת ספרא סיכמה עם בנק הפועלים על רכישת תיק נכסי לקוחות הבנקאות הפרטית הבינלאומית של בנק הפועלים שווייץ בסניפיו בשווייץ ובלוקסמבורג. תמורת תיק נכסי הלקוחות האירופאים והישראלים שלו בשווייץ ובלוקסמבורג בסך 4 מיליארד פרנק שווייצי (14 מיליארד שקל), יקבל הפועלים מקבוצת ספרא סכום המוערך ב–27–33 מיליון פרנק שווייצי (98–120 מיליון שקל). העסקה בין הצדדים אמורה להיסגר במחצית הראשונה של 2018.

עדיין לא ידוע מה יעלה בגורל תיק הלקוחות האמריקאים של הפועלים שווייץ. כחלק מהעסקה כמה מהמנהלים של קשרי הלקוחות ועובדים אחרים של הפועלים שווייץ אמורים לעבור לבנק ספרא. את תהליך הסגירה של הפועלים שווייץ מנהלת אורית לרר, מנכ"לית הפועלים שווייץ. להפועלים שווייץ יש כיום נציגות בישראל, שמשרדיה ממוקמים בארץ, ועל בסיס הפעילות הזו מתכנת קבוצת ספרא להקים ולהרחיב את נציגותה בישראל.

מלבד העסקה עם הפועלים בשווייץ ובלוקסמבורג, קבוצת ספרא סיכמה בדצמבר 2016, באמצעות ספרא נשיונל בנק אוף ניו יורק, על רכישת תיק הנכסים של לקוחות הבנקאות הפרטית של הפועלים בארה"ב ואמריקה הלטינית בסך 2 מיליארד דולר, שאותו החזיק הבנק בסניף מיאמי, תמורת 16.5 מיליון דולר.

מכירת פעילות הבנקאות הפרטית הבינלאומית של הפועלים מתבצעת על רקע חקירת מס, שבה מצוי הפועלים בימים אלה מול גופי הרגולציה האמריקאיים, ושעלתה לבנק עד כה כמיליארד שקל. שנה קודם לכן רכשה קבוצת ספרא את תיק הלקוחות של הבנקאות הפרטית של בנק לאומי בלוקסמבורג, שניהל תיק של כ–1.5 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker