מיכאל רוכוורגר

בנק ירושלים , שבשליטת משפחת שובל, ממשיך לחפש מנועי צמיחה חדשים באמצעות הצעות ערך נישתיות לפלחי אוכלוסייה שונים. הבנק, המנוהל על ידי גיל טופז, השיק באחרונה כרטיס חיוב נטען, שיאפשר לעובדים ללא חשבון בנק, שעד כה קיבלו את משכורתם החודשית במזומן, לקבל משכורת בכרטיס אשראי.

המהלך מתבצע במסגרת כניסתו של בנק ירושלים לפעילות בתחום הנפקת כרטיסי אשראי, תחום שבו פועלות כיום שלושת חברות: ישראכרט, לאומי קארד וכאל.

מנכ"ל בנק ירושלים, גיל טופזצילום: 'סיוון פרג

המעסיקים הראשונים שישתמשו בכרטיס האשראי הנטען הם מענפי המלונאות, הסיעוד, האבטחה והשמירה, שרבים מהם נהגו לשלם עד כה לעובדיהם בצ'קים. הכרטיס הוא מסוג מאסטרקארד, הוא מונפק על ידי בנק ירושלים ומופץ על ידי חברת אימג'ן.

בישראל חיים כ–1.5 מיליון תושבי קבע ותושבים ארעיים, בהם כ–400 אלף עובדים זרים וכ–250 אלף מהגרי עבודה, שאינם מחזיקים חשבון בנק בישראל. כעת, במקום לקבל את השכר החודשי שלהם במזומן — הם יוכלו להשתמש בכרטיס החיוב הנטען, שניתן לשימוש בכל מקום בישראל ובעולם, ומאפשר למשוך כסף מכל כספומט — בלי להחזיק בחשבון בנק. לרשות העובדים יעמוד מוקד שירות לקוחות, ואתר שפועל בכמה שפות.

בנק ירושלים הוא הבנק השביעי בגודלו במערכת, המחזיק בתיק אשראי של 9.8 מיליארד שקל ופיקדונות בסך 10.7 מיליארד שקל, נכון לסוף יוני. למרות המהלכים שבוצעו בבנק בשנים האחרונות, הוא לא הצליח להגדיל את נתח השוק, והוא מייצר תשואה להון רב־שנתית ממוצעת נמוכה של 5%. הבנק נסחר לפי שווי שוק של 454 מיליון שקל, המגלם לו מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ–0.55 בלבד. עם זאת, בשל החזקות נמוכות של הציבור — של פחות מ–10% — מניית הבנק סובלת מהיעדר סחירות.

כעת מנסה הדירקטוריון, בראשות זאב נהרי, והנהלת הבנק, בראשות טופז — שהגיע לבנק ירושלים לפני כשנתיים מחברת כאל, שבה שימש ראש אגף לקוחות פרטיים — להוביל מהלכים שיביאו לשיפור הרווחיות.

בנק ירושלים ימשיך לשתף פעולה עם כאל בתחום הנפקת כרטיסי האשראי, אך ישתף פעולה גם עם בנקים וחברות כרטיסי אשראי הפועלים בתחום המועדונים החוץ־בנקאיים. מהבנק נמסר כי אין בכוונתו להעביר את מלוא הפעילות של הלקוחות החדשים בתחומים אלה אל הבנק.

במקביל, בנק ירושלים מנסה להגדיל את נתח השוק בתחום המשכנתאות, באמצעות שיתופי פעולה עם יועצי משכנתאות חיצוניים — בניגוד לאסטרטגיה שנוקטים בנקים אחרים, שנוהגים להשתמש רק ביועצים פנימיים. כמו כן, בנק ירושלים ממשיך לצמצם פעילויות שאינן בליבת העסקים שלו, ומכר באחרונה למיטב דש את תיקי הלקוחות הפרטיים והעצמאיים והלקוחות המוסדיים, שסביבם נסובה פעילות הברוקראז' של הבנק, תמורת כ–21 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker