המשקיעים החליטו: המומנטום של האג"ח הממשלתיות הגיע לשיאו

למרות האופטימיות לגבי מצב הכלכלה העולמית והשינוי במדיניות הבנקים המרכזיים - משקיעים רבים סבורים כי מחירי האג"ח הממשלתיות גבוהים מדי ■ השוק שצריך להדאיג כעת את המשקיעים הוא שוק האג"ח הקונצרניות, שהמרווח עליהן קרוב לרמתו הנמוכה ביותר מאז 2007

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן (משמאל) ונגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגי
יו"ר הבנק הפדרלי, ג'נט ילן (משמאל) ונגיד הבנק המרכזי של אירופה, מריו דראגיצילום: בלומברג

בפעם המי יודע כמה בעשור האחרון חלה נקודת מפנה גדולה בשוק האג"ח הממשלתיות. תשואות האג"ח עלו בכל רחבי העולם, כולל בסין, שם התשואה על האג"ח לעשר שנים התקרבה ל–4% — בראשונה מאז 2014. התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים, מדד היחס החשוב ביותר, עלתה מ–2.05% בתחילת ספטמבר ל–2.37%, אם כי היא עדיין מתחת לרמה שאליה הגיעה בתחילת מארס.

משקיעים כבר ציפו זמן מה לעלייה בתשואות האג"ח. סקר של ג'יי. פי מורגן צ'ייס מצא כי שיעור שיא של 70% מהלקוחות שמחזיקים בחשבונות ספקולטיביים היו בפוזיציות שורט על אג"ח של ממשלת ארה"ב — כלומר, הם מהמרים שהמחירים יירדו והתשואות יעלו. בינתיים, סקר של בנק אוף אמריקה מריל לינץ' (BAML) שנערך בקרב מנהלי קרנות בעולם באוקטובר, מצא כי 85% מהמשיבים סבורים שמחירי האג"ח גבוהים מדי. בנוסף, 82% מהמנהלים צופים כי הריביות לטווח קצר יעלו ב–12 החודשים הקרובים — מה שבדרך כלל גורם גם לתשואות האג"ח לעלות.

הציפייה הזאת משקפת, בין היתר, אופטימיות גדולה יותר לגבי הכלכלה העולמית. בראשונה מאז 2014, ארה"ב הצליחה להשלים שני רבעונים ברצף של צמיחה בקצב שנתי של 3% או יותר. תחזיות הצמיחה לאירופה עולות אף הן. מחירי הסחורות, כולל נפט, עלו מאז יוני — סימן להתאוששות הביקוש.

הסקר של BAML מצא כי בראשונה מזה שש שנים, יותר מנהלים מאמינים בכלכלת "זהבה ושלושת הדובים" (שבה הצמיחה חזקה והאינפלציה נמוכה) מאשר בתחזית של Secular Stagnation (חולשה כלכלית מבנית). אם ההערכות האלה יתגלו כנכונות, אפשר יהיה לצפות שתשואות האג"ח יתקרבו לרמות נורמליות יותר. עד למשבר של 2008, התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים היתה גבוהה מ–5% בחלק גדול מארבעת העשורים הקודמים.

המשקיעים גם צופים שבסופו של דבר, תמריצים תקציביים כלשהם יאושרו בוושינגטון; מבין מנהלי הקרנות שהשתתפו בסקר של בנק אוף אמריקה מריל לינץ', 61% צפו הורדת מסים ברבעון הראשון של השנה הבאה. תוכנית כזאת תגדיל את הגירעון ותזרז את הצמיחה, ושני הגורמים ידחפו את תשואות האג"ח מעלה.

גורם נוסף שמשפיע על התשואות הוא שינוי במדיניות הבנקים המרכזיים. הבנק הפדרלי החל לצמצם את מאזניו בכך שהוא לא משקיע מחדש את ההכנסות כשהאג"ח פוקעות. הבנק המרכזי האירופי יצמצם בקרוב את כמות האג"ח שהוא קונה בכל חודש במחצית — ל–30 מיליארד יורו (35 מיליארד דולר). המגזר הפרטי יצטרך לספוג את האג"ח שהבנקים המרכזיים לא יקנו יותר.

השאלה אם זה יביא לסיומו של השוק הפרי באג"ח הממשלתיות היא כבר עניין אחר. בעולם אין סימנים לעלייה מתמשכת באינפלציה. חברת ניהול קרנות האג"ח פימקו סבורה שהתנאים הכלכליים השוררים כעת בעולם הם אולי הכי טובים שיכולים להיות. ייתכן שהמומנטום בצמיחה כבר הגיע לשיאו. הבנקים המרכזיים גם יודעים שתשואות אג"ח גבוהות עלולות לפגוע בצמיחה הכלכלית.

בכלכלות ה–G20, החוב הכולל של משקי הבית, הממשלות והמגזר התאגידי ללא הבנקים עלה באופן עקבי ל–260% מהתמ"ג. כל חוב הוא גם נכס של נושה, אבל עלויות מימון גבוהות יותר עלולות לגרור שינויים נוספים. בארה"ב, למשל, הריביות על המשכנתאות ל–30 שנה גבוהות בכ–0.5% אחוז מאשר לפני שנה, כך שקצב ההידוק יהיה אטי מאוד. אם הכלכלה תראה סימנים של דשדוש, הבנקים המרכזיים בוודאי יתרככו.

השוק שצריך באמת להדאיג כעת את כולם הוא כנראה שוק האג"ח הקונצרניות. התשואות הנמוכות של האג"ח הממשלתיות דחפו את המשקיעים לחפש הכנסה גבוהה יותר באמצעות נטילת יותר סיכונים. קרנות נאמנות אמריקאיות מחזיקות ב–30% משוק האג"ח בסיכון גבוה — לעומת 20% ב–2008.

המרווח (הפרש התשואות לעומת אג"ח ממשלתיות) על ניירות הערך המסוכנים יותר האלה קרוב לרמתו הנמוכה ביותר מאז התקופה שלפני המשבר הכלכלי. קבוצת ניהול הקרנות בלקרוק אומרת כי יש "אווירה ידידותית יותר למנפיקים על חשבון המלווים", במיוחד היות שאיכות החוזים המגנים על המלווים מידרדרת. לנוכח הירידה בקצב מקרי חדלות הפירעון על אג"ח, ומצבה הטוב של הכלכלה העולמית, המשקיעים חשים כנראה שאין יותר מדי סיבה לדאגה. אבל יש בעיה: שוק האג"ח הקונצרניות נזיל פחות מכפי שהיה לפני 2007, משום שבנקים נסוגו מתפקידי עושי השוק שלהם. המשקיעים גילו כמה קל להיכנס לשוק בחיפוש אחר תשואות גבוהות יותר. בבוא העת, הם יגלו כמה קשה לצאת ממנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker