היום שאחרי מיילן: זו החברה שתיהפך לבעלת השווי הגדול ביותר בבורסה

עם מחיקת מיילן מהמסחר בת"א תיהפך פריגו לחברה בעלת שווי השוק הגדול ביותר בבורסה פריגו העלתה באחרונה תחזיות והמניה נסקה ב–9% ■ עסקיה האירופיים של החברה האמריקאית צמחו ב-5% והמגמה צפויה להמשיך ב-2018

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל פריגו, ג'ון הנדריקסון
יורם גביזון

מחיקתה הצפויה של חברת מיילן מהמסחר בבורסה בתל אביב הופכת את פריגו לחברה בעלת שווי השוק הגדול ביותר. פריגו הציגה ביום חמישי תוצאות טובות משמעותית מתחזיות האנליסטים, ותוגמלה בעלייה של 14% בתל אביב ובעלייה מצטברת של 8.6% בשני ימי המסחר האחרונים בנאסד"ק.

החברה העלתה שוב את תחזית הרווח המתואם למניה ב–2017 ב–30 סנט למניה, שהם 6.6% בהשוואה לתחזית שנתנה באוגוסט ל–4.88 דולרים בממוצע — כתוצאה משיפור תפעולי שיניב 23 מיליון דולר, ניצול הפסדי החברה הבת אומגה (13 מיליון דולר) ורכישה עצמית של מניות (3 מיליון דולר).

פריגו הרוויחה 45 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2017, לפי כללי החשבונאות המקובלים בארה"ב, בהשוואה להפסד של 1.6 מיליארד דולר ברבעון המקביל ב–2016. הרווח המתואם הסתכם ב–197 מיליון דולר, 1.39 דולר למניה — 28% יותר מממוצע תחזיות האנליסטים. חלק מהפער בין הרווח המתואם לתחזיות האנליסטים נובע מרכישה חוזרת של 1.9 מיליון מניות של החברה והטבת מס, אך גם בניכוי גורמים אלו חל שיפור ברווחיות החברה.

ההכנסות ירדו ב–2.5% ברבעון ל–1.2 מיליארד דולר, בעיקר עקב מכירת עסקי הוויטמינים ותוספי המזון, שתרמו 21 מיליון דולר ברבעון המקביל וחסרו לה ברבעון השלישי השנה. גורמים נוספים לירידה בהכנסות הן ירידה במכירות התרופה Entocort והפסקת ההפצה של תרופות גנריות בבלגיה, שגרעו 10 ו-42 מיליון דולר בהתאמה ממכירות החברה.

הרווח הגולמי צמח ב–2.7% ל–498 מיליון דולר, והרווח התפעולי הסתכם ב–162 מיליון דולר, לעומת הפסד תפעולי של 1.5 מיליארד דולר ברבעון המקביל, שבו ביצעה החברה הפרשה חד־פעמית של 1.6 מיליארד דולר בגין ירידת ערך ההשקעה באומגה. הכנסותיה של חטיבת התרופות ללא מרשם במותג פרטי בצפון אמריקה ירדו ב–2% ל–599 מיליון דולר. ואולם, בנטרול מכירת עסקי הוויטמינים גדלו ב–1% — כתוצאה מהשקת מוצרים חדשים, בעיקר הגרסה הגנרית ל–Nexium (לטיפול בצרבת); וגידול במכירות במקסיקו ובמוצרי הבריאות לחיות מחמד, שקיזזו ירידה במכירות המוצרים להפסקת עישון.

הצמיחה הסתייעה בהמשך הגידול בנתח המותג הפרטי מכלל המכירות של התרופות ללא מרשם — גידול של 2.1% במכירות המותג הפרטי, בהשוואה לגידול של 1.3% במכירות כלל התרופות ללא מרשם. הרווח התפעולי המתואם של חטיבה זו צמח ב–11% ל–39 מיליון דולר, 23.2% מהמחזור. זו רווחיות שיא לחטיבה זו ברבעון בהשוואה ל–21.2% ברבעון המקביל — כתוצאה משיפור ברווחיות הגולמית בשל מגידול במכירות של קטגוריות רווחיות. שיפור ניכר נרשם במכירותיה וברווחיה של חטיבת התרופות ללא מרשם ומוצרי הבריאות הממותגים הבינלאומיים של החברה.

מכירות החטיבה, שמאוגדת תחת אומגה, צמחו ב–5% ל–365 מיליון דולר, בנטרול השפעה שלילית של הפסקת עסקי ההפצה והתחזקות היורו, שתרמה 13 מיליון דולר למכירות. הגידול נבע בעיקר מעלייה במכירות המוצרים לשיעול וצינון, מוצרי סגנון חיים והשקת מוצרים חדשים, שתרמה 11 מיליון דולר. הרווח התפעולי המתואם של חטיבה זו צמח ב–46% ל–60 מיליון דולר, 16.4% מהמחזור — שיפור של 5.7 נקודות אחוז לעומת הרבעון המקביל.

ג'ון הנדריקסון, המנכ"ל הפורש של פריגו, העריך שהמגמה החיובית של חטיבה זו תימשך ב–2018, ואמר שהחברה תנסה לבצע רכישות משלימות כדי לנצל את התשתיות השיווקית הטובה שלה באירופה. הוא העריך שחטיבה זו תציג רווחיות תפעולי דו־ספרתית גבוהה בתוך שלוש שנים.

חטיבת תרופות המרשם הגנריות הציגה יציבות במכירות וברווחיות, למרות שחיקה של 9% במחירי התרופות הגנריות הוותיקות. הנדריקסון ציין שהחברה צופה שחיקת מחירים דומה ברבעון הרביעי ושחיקה דומה ב–2018. המכירות ירדו ב–0.4% בלבד ל–251 מיליון דולר, ובניכוי הירידה במכירות התרופה Entocort (לטיפול במחלות דלקתיות של מערכת העיכול) אף צמחו ב–4%.

הרווח התפעולי המתואם של החטיבה נותר על 106 מיליון דולר — 42.4% מהמחזור — בהשוואה ל–42.3% ברבעון המקביל — פי שניים מהרווחיות התפעולית של חברות גנריות אחרות, בשל דחיית הוצאות מו"פ. הנדריקסון סירב להעניק תשובה ברורה לשאלה אם החטיבה הגנרית עדיין עומדת למכירה, אבל רמז שהמכירה עומדת על הפרק — למרות ביצועיה יוצאיה הדופן של החטיבה, שמאפשרים לחברה להגיע למכירה פוטנציאלית מעמדה של עוצמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker