מיילן נמחקת מהמסחר - אז מה?

איבוד שווי השוק של הבורסה הוא חסר משמעות למעט מספר שמנכ"ל הבורסה ייאלץ להקטין במצגות שלו

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"לית מיילן, התר ברש
אסא ששון

ביום שישי בערב הכריזה חברת הפארמה מיילן כי היא מתכוונת להימחק מהמסחר בבורסה. לא עבר זמן רב וקבוצת הוואטסאפ של פעילי הבורסה התמלאו במסרים כגון: "הלילה - מיילן הכריזה על מחיקה מרצון מת"א. לטעמי מכה קשה לבורסה שלנו, שווי חברות המצרפי וכו'. המחיקה תתבצע בעוד שלושה חודשים".

מיילן החלה להיסחר בתל אביב לפני כשנתיים, אז היא נרשמה למסחר מסיבה אחת ויחידה: ניסיון הסרק לשכנע את המשקיעים המוסדיים הישראלים, שהחזיקו במניות פריגו , לתמוך בהצעת הרכש שפירסמה לרכישת החברה. מיילן התחייבה אז שמניותיה יהיו רשומות למסחר בת"א לפחות שנה. הצעת הרכש של מיילן נדחתה על ידי בעלי מניותיה של פריגו ברוב של 60% - במידה רבה בשל עמדת המשקיעים המוסדיים הישראלים.

במלים אחרות, מיילן הגיעה לבורסה בארץ הקודש מסיבות ענייניות שלה והיא עוזבת את הבורסה בארץ הקודש מסיבות ענייניות שלה: על פי הודעת החברה - "למדנו שמרבית המשקיעים הישראליים מחזיקים את מניותיהם ישירות בנאסד"ק וכי המסחר בתל אביב מהווה 3.5% בלבד מהמסחר הכולל במניותיה של החברה. בהתחשב בעובדות אלה החליט דירקטוריון מיילן  שהמשך רישומה של החברה למסחר בת"א לא ישרת את האינטרס של החברה ובעלי מניותיה".

יו"ר מיילן, רוברט קורי צילום: בלומברג

נשוב כעת לתכתובת הוואטסאפ. עד מהרה החלו רואי השחורות לציין כי מיילן, שהיא בעלת השווי השוק הגבוה בתל אביב - 64.8 מיליארד שקל בעוד ששוי המניות הרשומות למסחר הוא 741 מיליארד שקל - תביא לאובדן של 8.7% מהשווי של הבורסה. עכשיו נשאלת השאלה: אז מה?.

איבוד שווי השוק של הבורסה הוא חסר משמעות. אולי מלבד מספר שמנכ"ל הבורסה איתי בן זאב ייאלץ להקטין במצגות שלו כאשר הוא בא לשכנע חברות להשקיע בבורסה. אז מה כל כך חשוב בשווי השוק של הבורסה מלבד הכבוד? כלום.

הנקודה השנייה שאותם רואי שחורות ציינו היא שמניית מיילן מרכזת מחזור מסחר ממוצע יומי של כ 30 מיליון שקל, שהם כ-3% ממחזור המסחר היומי הממוצע - ולכן תיאורטית זה יפגע במחזורי המסחר. ואולם כאן בדיוק טמון מבנה מדדי הבורסה: ברגע שמניה נגרעת מהמסחר היא גם נמחקת מהמדדים. או אז, משקל המניה שנגרע מחולק בין יתר המניות כלומר תעודות הסל וקרנות הסל שמחויבות לעקוב אחר המדדים ימכרו את המניה היוצאת וירכשו את סל המניות שנותר. כלומר, מחזורי המסחר לא ממש אמורים להיפגע מפעולה זו.

אמנם מצבה של הבורסה אינו בשיא אבל במהלך השנה הונפקו בבורסה 15 חברות ועד סוף השנה צפויות עוד מספר הנפקות. עזיבתה תאפשר למשקל חברות הפארמה במדד לשקף נכון יותר את הכלכלה הישראלית. העזיבה של מיילן היא חלק מחיי הבורסה וככזו היא אינה דרמה או מכה. מי שלא יכול לעמוד בחום הבורסה שיעזוב (באנגלית זה נשמע טוב יותר).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker