כלל ביטוח תעניק לעיריית ת"א הלוואה של חצי מיליארד שקל

דירוג האשראי של עיריית תל אביב, שניתן לה על ידי חברת הדירוג מעלות S&P, הוא מושלם: AAA עם אופק יציב ■ זו הפעם הראשונה שבה כלל ביטוח עושה עסקת אשראי עם עירייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין עיריית תל אביבצילום: יעל אנגלהרט

חברת כלל ביטוח, הנמצאת בשליטת אי.די.בי פיתוח של אדוארדו אלשטיין, ממשיכה להרחיב את פעילותה בתחום מתן האשראי הלא־סחיר, ובתוך כך בתחום האשראי לגופים מוניציפליים: ל–TheMarker נודע כי כלל העמידה באחרונה הלוואה פרטית לעיריית תל אביב בהיקף של 500 מיליון שקל לתקופה ארוכה. בתמורה שיעבדה העירייה לכלל ביטוח כספי ארנונה שהיא גובה ותגבה בעתיד מתושביה.

ענת לויןצילום: מוטי מילרוד

מטעם כלל ביטוח הובילו את העסקה ענת לוין, המשנה למנכ"ל ומנהלת ההשקעות הראשית, וקובי שלום, ראש תחום האשראי הלא סחיר.

דירוג האשראי של עיריית תל אביב, שניתן לה על ידי חברת הדירוג מעלות S&P, הוא מושלם: AAA עם אופק יציב. דירוג זה ניתן לקבוצה מצומצמת של גופים, שבה נכללים בין היתר העיריות של בני ברק, הרצליה ורעננה; הבנקים לאומי, הפועלים ומזרחי טפחות; וחברת המים הלאומית מקורות.

גיוס האג"ח המוניציפליות או נטילת הלוואות פרטיות הדומות באופיין לאג"ח מוניציפליות, מאפשר לרשויות המקומיות לגייס כספים. התמורות שמתקבלות מגבירות את עצמאותן הכלכלית ואת יכולתן לפעול תוך שמירה על איתנות פיננסית. הגיוסים של האג"ח והחוב הפרטי אמורים להפחית את התלות של הרשויות המקומיות בתקציבים ממשלתיים, להוביל למעורבות של המגזר הפרטי בניהולן ולצמצם את ההוצאות. כך, עיריית רעננה נטלה הלוואה פרטית מבית ההשקעות מיטב דש בסכום של 72 מיליון שקל.

זו הפעם הראשונה שבה כלל ביטוח עושה עסקת אשראי עם עירייה. עם זאת, תחום הרשויות המוניציפליות אינו זר לחברה. לפני כמה חודשים רכשה כלל ביטוח יחד עם הראל ביטוח, כרבע מתיק האשראי לרשויות מקומיות של בנק דקסיה ישראל בהיקף של 1.53 מיליארד שקל. מתוך סכום זה חלקה של הראל בעסקה הסתכם ב–900 מיליון שקל ושל כלל ביטוח ב–630 מיליון שקל.

התיק שרכשו כלל והראל מונה 38 רשויות ותאגידים. מדובר בפלח האיכותי בתיק של דקסיה — ההלוואות שנרכשו הן בעלות דירוג AA. אף שמדובר בתיקים מסוכנים פחות, עבור הראל וכלל עדיין מדובר בעסקות רווחיות בתקופה שבה הריבית במשק נמצא בשפל. נתח התיק שנרכש מגלם מרווח של 1.9% לעומת אג"ח ממשלתית בעלת מאפיינים דומים.

גם העסקה עם עיריית תל אביב תאפשר לכלל ביטוח ליהנות ממרווח עודף לעומת אג"ח ממשלתיות בעלות מאפיינים דומים. משום כך, כלל גם מעורבת בעסקות של מתן אשראי עסקי לחברות בינוניות וגדולות ולנדל"ן בישראל ובחו"ל, בין היתר בתחום התשתיות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker