קבוצת יורוקום של אלוביץ' ממשיכה לנהל מגעים עם הבנקים לפריסת חובות

הקבוצה, שנמצאת במעלה הפירמידה של אלוביץ', חייבת כ-1.2 מיליארד שקל ■ עיקר החובות מרוכזים ביורוקום תקשורת ■ מצבה של יורוקום החמיר מאז שנודע דבר החקירה נגד בזק ואלוביץ' ביוני, ושווי נכסיה צנח בעשרות אחוזים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אלוביץ'צילום: אייל טואג

רשות ניירות ערך העבירה אתמול, כצפוי, את המלצותיה בתיק בזק לפרקליטות מחוז תל אביב — ובהן המלצה להעמיד לדין את בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ'; בנו, אור אלוביץ'; מנכ"לית בזק , סטלה הנדלר; מזכירת החברה, עו"ד לינור יוכלמן; מנכ"ל yes, רון איילון; סמנכ"ל הכספים של yes, מיקי היימן; ומנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר. במקביל, קבוצת יורוקום הפרטית — שנמצאת במעלה הפירמידה של אלוביץ' — מנהלת מגעים עם הבנקים, בניסיון לגבש הסדר לפריסת חובותיה בסך כ–1.2 מיליארד שקל.

עיקר החובות, כ–930 מיליון שקל, מרוכזים ביורוקום תקשורת — שחייבת 500 מיליון שקל ל דיסקונט , 400 מיליון שקל לבנק הפועלים ו–30 מיליון שקל לבנק הבינלאומי . יורוקום תקשורת מנהלת את המגעים להסדר, מאז שהתפוצץ הלוויין עמוס 6 של החברה הבת חלל תקשורת לפני יותר משנה. ואולם עד כה, הצדדים לא מצליחים להגיע להבנות.

מצבה הפיננסי של יורוקום הוחמר בחודשים האחרונים, מאז שנודע ביוני כי רשות ניירות ערך מנהלת חקירה גלויה נגד אלוביץ' ונגד מנהלים בכירים בקבוצה בנוגע למעורבותם בעסקות בעלי עניין בחברות yes, בזק, יורוקום וחלל תקשורת. בעקבות כך, שווי הנכסים של יורוקום צנח בעשרות אחוזים והשווי הנכסי הנקי שלה (NAV, שמודד את הפער בין שווי הנכסים לשווי ההתחייבויות) נהפך לשלילי, ברמה של מינוס 200–300 מיליון שקל.

הנכסים העיקריים של יורוקום הם אינטרנט זהב (61%), השולטת בבי־קום (64%), שמחזיקה בכ–26% מבזק; אנלייט אנרגיה (19.3%); חלל תקשורת (56%); החברות התפעוליות יורוקום תקשורת דיגיטלית וסלולרית (100%); נדל"ן פרטי — בעיקר בית יורוקום במתחם הבורסה ברמת גן (100%) וחלקה בפרויקט המגורים, המסחר והמשרדים מידטאון בתל אביב (37.5%).

שוויים של רוב הנכסים הללו לא צפוי להשתנות בתקופה הקרובה. ההכרעה בחשדות הפליליים לגבי אלוביץ' והמנהלים האחרים בקבוצה עשויה להתעכב זמן רב. לאחרונה העמיד אלוביץ' על המדף את החברות התפעוליות של יורוקום תקשורת, שיורוקום מקווה לקבל תמורתן כ–250 מיליון שקל.

כל עוד אלוביץ' לא יורשע, הוא יוכל לשלוט בבזק ובחלל תקשורת. מקבלי ההחלטות בבנקים צריכים להחליט אם הם מסכימים לגבש הסדר חוב שיכלול גם השתתפות של אלוביץ', באמצעות הזרמה חיצונית של כמה עשרות מיליוני שקלים לפחות — מה שיאפשר ליורוקום לטפל במימוש נכסיה בצורה רגועה יחסית ובכך להגדיל את התמורה שתגיע לבנקים.

אפשרות נוספת שניצבת בפני הבנקים היא לפתוח בהליכים משפטיים כדי לנסות להשתלט על יורוקום. בכך הם יוכלו להדיח את אלוביץ' מראשות קבוצת יורוקום ולפעול בעצמם למימוש הנכסים. בינתיים, הבנקים — בראשות דיסקונט והפועלים — מתמהמהים, וכל חד מהם עסוק בעיקר בשיפור מצבו על חשבון האחר ובניסיון להיראות כמי שנוקט עמדה אגרסיבית יותר.

בין השאר, הבנקים עושים זאת באמצעות דרישה לקבל שעבודים רבים ככל האפשר על הנכסים של יורוקום שעדיין לא שועבדו. זאת, כמובן, דרישה לגיטימית מבחינתם, אבל ביורוקום עדיין לא מסכימים לכך, ובשל החשש מלהיקלע למצב של העדפת נושים — יורוקום מוכנה לתת לבנקים ביטחונות פרי פאסו, כלומר בהתאם לחוב היחסי של כל אחד מהבנקים.

כל עוד יימשך חוסר הוודאות לגבי המשך שליטתו של אלוביץ' בקבוצה, רוכשים פוטנציאליים של נכסי יורוקום ירגישו, ככל הנראה, כי ביכולתם להפעיל לחץ על החברה ויציעו מחירים נמוכים יותר מהשווי הכלכלי של הנכסים — דבר שבסופו של דבר עלול לפגוע בריקברי (הכנסות בגין גביית חובות שהופרשו) של הבנקים.

יורוקום נדל"ן חייבת לקונסורציום בראשות מזרחי טפחות כ–250 מיליון שקל, כשבין הנושים נמנים גם כלל ביטוח, פסגות, מנורה מבטחים ואלטשולר שחם. המממנים של יורוקום נדל"ן מחזיקים בשעבוד על מניות חלל תקשורת, בעודפים מפרויקט מידטאון ובקרקע בבית דגן, שנמכרה באחרונה תמורת 26 מיליון שקל — כך שמדובר בביטחונות בשווי של יותר מ–500 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker