"מכירת תיקי משכנתאות נהפכה לדרך של הבנקים להגדיל רווחיות"

אלון גלזר מלידר שוקי הון טוען שמזרחי טפחות הוא הבנק היחיד שלמכירת תיקי משכנתאות תהיה השפעה ניכרת על תוצאותיו ■ בלידר לא צופים עסקות מהותיות בתחום זה, משום שהבנקים עומדים בדרישות ההון שקבע בנק ישראל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבנק היחיד שלמכירת תיקי משכנתאות תהיה השפעה ניכרת על תוצאותיו? אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחותצילום: תומר אפלבאום
מיכאל רוכוורגר

"מכירת תיקי המשכנתאות לגופים מוסדיים התחילה בעיקר כפתרון לצורכי ההון של הבנקים ונהפכה כיום לדרך של הבנקים, במיוחד של מזרחי טפחות, להגדיל את הרווחיות ולנצל פתיחת מרווחי אשראי בתחום המשכנתאות" — כך כתב אלון גלזר, סמנכ"ל מחקר ואנליסט הבנקים של לידר שוקי הון, בסקירה שפירסם אתמול ללקוחותיו. זאת, לאחר שבשבוע שעבר פורסם ב–TheMarker כי מזרחי טפחות מכר 80% מנתח של תיק משכנתאות שלו, בהיקף של 600 מיליון שקל, למנורה מבטחים.

"כל הבנקים כבר נמצאים בפער משמעותי מעל דרישות ההון של בנק ישראל", כותבים בלידר. "היחיד שעדיין נמצא קרוב יחסית הוא מזרחי טפחות, שממשיך למכור נתחים מתיק המשכנתאות שלו. אנו מעריכים כי למרות הקרבה היחסית לדרישות ההון, לא זו הסיבה שבגללה בנק מזרחי ממשיך למכור חלקים מתיק המשכנתאות".

בלידר מסבירים כי מעבר לטיפול בנושא ההון, מכירת תיקי משכנתאות מאפשרת לבנקים ליהנות משני מקורות רווח נוספים — עמלות וניצול פתיחת מרווחי האשראי. בכל הקשור לעמלות מסביר גלזר: "הבנקים מוכרים את המשכנתאות באותה ריבית שבה הן ניתנו, כאשר כל העמלות ששולמו לבנקים בעת פתיחת התיק והעמלות השוטפות שייכות לבנק. בנוסף הבנקים יכולים להעניק משכנתאות נוספות וליהנות מהעמלות של פתיחת תיק חדש. יש גם לזכור כי הבנקים נהנים מעמלות בגין הביטוחים שנוטלי המשכנתאות לוקחים".

בנוגע למרווחי האשראי מציינים בלידר: "מרווחי האשראי בתחום המשכנתאות עלו באופן חד בשנתיים האחרונות, והחלפת משכנתאות שניתנו לפני שלוש־ארבע שנים במשכנתאות חדשות מאפשרת לבנקים לשפר באופן משמעותי את המרווח הפיננסי. מדובר בשיפור של 1% בממוצע.

"החלפת משכנתאות (בהנחה של החלפת משכנתאות בחדשות, כלומר הבנק לא רוצה להקטין חשיפה באמצעות המכירה אלא לשמור על אותה רמה דרך מכירות חדשות) שווה לבנקים 10–20 מיליון שקל לשנה לכל מיליארד שקל של משכנתאות מוחלפות", טוען גלזר. "עם זאת, המוסדיים שרוכשים תיק משכנתאות ותיק מקבלים רק את המשכנתאות הלא בעייתיות. המשכנתאות שקיימות בהן בעיות גבייה לא נכללות בתיקים. כלומר, בתמורה לעמלות הנוספות ולרווחים מהמרווח הפיננסי המוסדיים מקבלים תיק נקי. הרווחיות העודפת של הבנקים מושגת אפוא באמצעות עלייה ברמת הסיכון".

המשכנתאות שרוכשים המוסדיים בטוחות יותר

על פי לידר, יש כמה סיבות לכך שהיקף מכירת המשכנתאות נותר נמוך יחסית. הראשונה שבהן היא שהריביות בתחום המשכנתאות נמוכות מאוד, בעיקר במשכנתאות שבהן נעשו העסקות — משכנתאות שנלקחו לפני שלוש־ארבע שנים. הסיבה השנייה היא שהמשכנתאות שניתנו לפני כמה שנים בטוחות יותר (בשל היסטוריית תשלומים, וכך שהיחס בין גובה החוב לשווי הנכס טוב יותר) — אך לצד הרווח הנקודתי קיימת עלייה בסיכון, שגורמת לבנקים להעדיף את המשך ההחזקה בתיק הישן במלואו.

הסיבה השלישית — למרות ההבדלים העצומים, מכירת משכנתאות בישראל מושווית לזו שהובילה למשבר הגדול בארה"ב, והדבר מרחיק מכך חלק מהמוסדיים. גם בנק ישראל אינו רוצה לראות מכירות בהיקף גדול. זאת, בשל החשש מביקורת, אך בעיקר משום שמכירה מסיבית של משכנתאות עלולה לפגוע באיכותן (יותר עמלות לבנקים בסיכון קטן יותר), ולתת לבנקים תמריץ לייצר עוד משכנתאות — מגמה שהוא מנסה למנוע.

"הבנק היחיד שלהחלפת המשכנתאות תהיה השפעה על תוצאותיו הוא מזרחי טפחות", מציינים בלידר. "להערכתנו, החלפת התיק הנוכחי מגלמת רווח של 30–50 מיליון שקל ברוטו בשנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker