"חברות הביטוח הגדולות מוכרות לרשויות המקומיות פוליסות במחירים אבסורדיים"

עיריית תל אביב רכשה מחברת הביטוח איילון פוליסה במחיר הגבוה ב-40% מהאומדן של העירייה ■ יו"ר ועדת המכרזים של העירייה, איתי פנקס ארד, פנה לממונה על הביטוח, דורית סלינגר, בבקשה להתערב: "הרשויות נהפכו ללקוחות שבויים של חברות הביטוח, מכיוון שאין תחרות מספקת"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דורית סלינגר
דורית סלינגרצילום: אייל טואג

"הרשויות המקומיות נהפכו ללקוחות שבויים של חברות הביטוח הגדולות" — כך טען חבר מועצת עיריית תל אביב ויו"ר ועדת המכרזים, איתי פנקס ארד, במכתב ששלח באחרונה לממונה על אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר.

פנקס ארד מספר כי לפני חודשיים נאלצה עיריית תל אביב לבטל את המכרז לביטוח נכסים, רכוש וחבויות בעיר, לאחר ששתי החברות שניגשו אליו — הפניקס ואיילון — הכניסו בחוזה הביטוח המקורי הסתייגיות רבות שעיקרו את הביטוח מתוכן. לאחר דין ודברים עם החברות הן הגישו באמצע אוקטובר את חוזה הביטוח המחודש בלי ההסתייגיות. במכרז זכתה חברת איילון, אך מחיר הביטוח היה גבוה ב–37% מהאומדן הראשוני של העירייה, שערכה בעצת מומחים.

לדבריו, "כשהרשויות עומדות בפני רכישת פוליסות, החברות הגדולות, שהן היחידות שביכולתן לטפל בהיקפי הביטוח של הרשויות, מגישות הצעות שעלותן אבסורדית. הרשויות, שאין באפשרותן להתפשר על איכות הפוליסות הנוגעות לנכסי הציבור, נאלצות לשלם סכומים גבוהים הרבה יותר מפוליסות הנמכרות לאנשים פרטיים או לחברות מסחריות".

ביטוח נכסים, רכוש וחבויות נועד לכסות ולפצות את העירייה מפגיעה, ובכלל זה כיסוי וביטוח מבנים שנמצאים באחריות העירייה, שריפות וצמחייה, כלי שיט וצד ג'.

עיריית תל אביב, על פי פרוטוקול הישיבה שעסקה במכרז, העריכה את עלות הפוליסה ב–6.5 מיליון שקל. סכום זה כלל ביטוח רכוש — 3.4 מיליון שקל, חבות מעבידים — 1.8 מיליון שקל, אחריות מקצועית — 1.2 מיליון שקל והוצאות משפטיות — 100 אלף שקל. לעומת זאת, ההצעה של חברת איילון היתה 8.9 מיליון שקל, ואילו זו של הפניקס 10.9 מיליון שקל. הסעיף העיקרי שייקר את הפרמיה היה ביטוח צד ג'.

איתי פנקס ארדצילום: ראובן קופיצ'ינסקי

חברות הביטוח הן גופים עסקיים, וככאלה הן פועלות למקסם את הרווחים שלהן. ליבת תחום הביטוח היא החיתום הביטוחי — פעילות ההערכה שלפיה חברת ביטוח הופכת את הסיכון שפוליסה מייצגת לפרמיה שנתית. אם חיתום החברה פועל בצורה טובה, ההכנסות מהפוליסות של חברת ביטוח יהיו גבוהות יותר מסכום הפרמיות. ואולם, אם החברה טועה בחיתום הביטוחי שלה, היא תשלם יותר פוליסות מסך הפרמיות שקיבלה.

בתמחור פוליסת ביטוח אמורה חברת הביטוח להביא בחשבון את מכלול הסיכונים ואז לתמחרם. לחלופין, חברה שאינה מעוניינת להעלות את הפרמיה, יכולה להחריג סיכונים מסוימים ולא לבטח אותם. במקרה של עיריית תל אביב, בחרו החברות להחריג את הסיכונים, ולא להעלות את הפרמיה — רק לאחר שהחברות משכו את הסתייגויותיהן והעלו את מחיר הפוליסה.

"ביטוח של רשויות מקומיות הוא סוג של ביטוח מטרייה, כלומר, יש בו מרכיבים רבים", אומר בכיר בתחום הביטוח של חברות מוניציפליות. "מספר התביעות המוגשות נגד הרשויות המקומיות הולך וגדל. בד בבד, כיום יש רק שבע חברות ביטוח הפועלות בתחום. הפתרון לקושי הזה לא צריך לבוא מרשות שוק ההון. המדינה היא זו שצריכה לפצות את הרשויות המקומיות". בעבר נעשו ניסיונות להכניס שחקנים זרים לתחום, אך הם דרשו פרמיות גבוהות מדי, והרשויות המקומיות העדיפו את החברות הישראליות.

"מעין תיאום שקט"

כשל זה הביא את פנקס ארד לשלוח את המכתב לממונה על הביטוח, שבו ביקש ממנה להתערב בתחום הביטוחים לרשויות המקומיות. "בישיבת הוועדה האחרונה בעירייה, שהתקיימה בשבוע שעבר, נאלצנו לאשר התקשרות עם אחת החברות, לאחר ניהול מו"מ להסרת ההסתייגויות — אך במחיר גבוה בכ–40% מאומדן העירייה", אומר פנקס. "בניסיון להבין אם מדובר באירוע בודד או בתופעה רחבה, שוחחתי עם גופים שונים בשלטון המקומי — עיריות, תאגידים עירוניים, תאגידי מים ואיגודי ערים.

"נוכחתי לראות שחברות הביטוח הגדולות בישראל גובות סכומים עודפים מהרשויות. כך, במעין תיאום שקט, חברות הביטוח מצליחות לגרוף רווחים גדולים מאוד — בוודאי גבוהים בהרבה מהפוליסות השכיחות שלהן, המכוונות לאנשים פרטיים או לחברות מסחריות.

"הרשויות אינן יכולות להתמודד עם ההצעות האלו בהיעדר תחרות מספקת בשוק. אני מאמין שהגיעה העת לבדיקה מעמיקה של התנהלות חברות הביטוח אל מול השלטון המקומי. יש לבחון אם קיים כאן כשל שוק ואם יש ניצול לרעה של גודלן בגביית מחירים מופרזים מגופי השלטון המקומי. בדיקה כזו תבטיח שהאצבע של החברות הללו לא תהא קלה על ההדק, כשמדובר בביטוחים של הגופים ברשויות המקומיות בישראל, שכולם עוסקים במתן שירותים לציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker