שמח באוורסט: צמד היועצים הפיננסיים שיגזרו קופון של 23 מיליון שקל

חברת החיתום החדשה אוורסט הובילה את הרחבת סדרת האג"ח של דה־זראסאי, שגייסה כמיליארד שקל בריבית נמוכה של 3.1% ושילמה עמלות נדיבות ליועצים ולחתמים ■ פועלים אי.בי.אי חיתום ויתרה על תביעה - וקיבלה צ'ק של 4.5 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חלוקת העמלות בגין הרחבת אג"ח סדרה ג' של דה־זראסאי, במיליוני שקלים
מיכאל רוכוורגר

חברת החיתום החדשה אוורסט חיתום התחילה לעבוד: כמה עסקות שבהן היתה מעורבת אוורסט הניבו סכומים נאים לבעלי השליטה — רפי ליפא וגל עמית, צמד היועצים הפיננסיים, שסיימו את שיתוף הפעולה שלהם עם פועלים אי.בי.אי חיתום באוגוסט, וארז גולדשמידט, שהיה מנכ"ל פועלים אי.בי.אי חיתום והודיע על עזיבה בספטמבר; וכן לסמנכ"לים, אילן מוסנאים ונדב זיו.

את הקופון הגדול ביותר גזרו השותפים בגין הרחבת סדרת אג"ח ג' שביצעו ביום רביעי עבור חברת הנדל"ן דה־זראסאי גרופ שבשליטת משפחת וינר בהיקף של כ–1 מיליארד שקל. על גיוס זה גזרו היועצים והמפיצים (החתמים) סכום נדיב מאוד של עד 23 מיליון שקל — בהנחה שגם בשלב הציבורי יגיע הסכום המתוכנן של 100 מיליון שקל. אלה עמלות בהיקף שמקבלים בנקאי השקעות אמריקאים מהגדולים בעולם, ובהם גולדמן סאקס וג'יי.פי מורגן.

מתוך סכום זה ויקטורי קונסלטינג שבשליטת ליפא ועמית, המשמשים יועצי ההנפקות הבולטים בגל גיוסי החוב של חברות הנדל"ן האמריקאיות בבורסה בתל אביב, תקבל עד 14 מיליון שקל; 12 מיליון שקל מסכום זה מובטח לה. בנוסף, המפיצים אוורסט חיתום ופועלים אי.בי.אי חיתום, יקבלו ביחד עד 9 מיליון שקל בחלקים שווים, כלומר כל אחת מהחברות תקבל 4.5 מיליון שקל.

מתוך חלקה של אוורסט, ליפא ועמית יראו 60%, בהתאם לאחזקתם באוורסט חיתום, כלומר 2.7 מיליון שקל. כך, בסך הכל חלקה של ויקטורי קונסלטינג בעמלות יגיע עד 17 מיליון שקל. מקורבים להנפקה ציינו כי ליפא ועמית מקבלים מדה־זראסאי ומשאר החברות האמריקאיות שהביאו לישראל — יותר מעשר חברות — שכר בעיקר בעת ביצוע הגיוסים. בסכומים הללו מגולמים גם שירותי ייעוץ וקשרי משקיעים שהם מעניקים לחברות הללו. גולדשמידט, המחזיק בכ–40% מאוורסט חיתום, יקבל עמלה של כ–1.8 מיליון שקל.

חלוקת העמלות בגין הרחבת אג"ח סדרה ג' של דה־זראסאי, במיליוני שקלים

פועלים אי.בי.אי חיתום תקבל צ'ק של 4.5 מיליון שקל. סכום זה הוא חלק מתשלום שאוורסט חיתום וויקטורי קונסלטינג סיכמו שישלמו להפועלים אי.בי.אי בתמורה לכך שפועלים אי.בי.אי חיתום לא תגיש נגד גולדשמידט והצוות הבכיר שלו תביעה באשמה של הפרת אמונים כלפיה.

שווייה של פועלים אי.בי.אי חיתום, שהיא חברה ציבורית, התרסק בעשרות אחוזים בעקבות סיום הקשר העסקי של עמית וליפא עמה והודעה של גולדשמידט על עזיבתה. במסגרת הסכם ההיפרדות של גולדשמידט עם פועלים אי.בי.אי סוכם כי גולדשמידט יוכל כבר עכשיו ללוות הנפקות של חברות נדל"ן אמריקאיות — בעוד על ליווי החברות הישראליות חלות עליו מגבלות שונות.

דה־זראסאי עוסקת בתחום הדיור להשכרה בפיקוח בניו יורק. היא הגיעה בראשונה לשוק ההון הישראלי לפני כחמש שנים. כלומר, זו חברה המוכרת לשוק ההון הישראלי. עד להרחבה האחרונה היא גייסה בישראל 1.7 מיליארד שקל.

במהלך השלב המוסדי של הגיוס, שהתבצע בין היתר במטרה לפרוע את סדרות אג"ח א' ו–ב' של דה־זראסאי שלא עמדו באמת מידה פינסית של יחס חוב פיננסי מתואם ל-NOI (הכנסות תפעוליות נטו), נרשמו ביקושי ענק של 1.9 מיליארד שקל. אג"ח ג' של דה־זראסאי הן בעלות מח"מ (משך חיים ממוצע) של חמש שנים, שקליות (אינן צמודות למדד).

תוצאות פועלים אי.בי.אי חיתום, במיליוני שקלים

במכרז נקבע שהאג"ח יישאו ריבית נמוכה מאוד של 3.1% בלי ביטחונות. מדובר בריבית נמוכה גם עבור חברה יציבה כמו דה־זראסאי, שהפורטפוליו שלה בישראל כולל 9,185 דירות להשכרה אשר ייצרו NOI של 87.5 מיליון דולר ב–12 החודשים האחרונים, ושהונה העצמי היה נכון לסוף יוני 2017 יותר מ–900 מיליון דולר.

מלבד העסקה של דה־זראסאי ביצעה אוורסט חיתום בשבועות האחרונים בין היתר הרחבה של שתי סדרות אג"ח בחברת הליסינג אלבר בהיקף של 250 מיליון שקל; הנפקה פרטית של אג"ח של נתנאל בהיקף 35 מיליון שקל; הרחבה פרטית של אג"ח ד' של חברת אול־יר האמריקאית בהיקף 60 מיליון שקל. בימים אלה עובדים נוסף בוויקטורי קונסלטינג ובאוורסט עובדים בימים אלה על שני גיוסי אג"ח חדשים בהיקף של מאות מיליוני שקלים כל אחד של חברות נדל"ן אמריקאיות חדשות — הרץ אינווסטמנט ואמריקן אסטס קורפוריישן. כמו כן תנסה אוורסט להגביר את נוכחותה בהנפקות חוב והון של חברות ישראליות.

בתוך כך, בסוף שבוע האחרון פירסמה פועלים אי.בי.אי חיתום את תוצאותיה לרבעון השלישי ולתשעת החודשים הראשונים של 2017. אלה היו הדו"חות האחרונים של פועלים אי.בי.אי בניהולו של גולדשמידט ובשיתוף פעולה עם ליפא ועמית. התוצאות החזקות של אי.בי.אי מהוות אתגר למנהלים החדשים של הפועלים אי.בי.אי, עופר גרינבאום ושי נבו. בעוד כמה שבועות יסיימו גרינבאום ונבו קדנציה מוצלחת של יותר מתשע שנים כמנכ"ל וכמשנה למנכ"ל של לאומי פרטנרס חתמים, ויצטרפו בתחילת 2018 לנהל את הפועלים אי.בי.אי.

ברבעון השלישי של 2017 הציגה פועלים אי.בי.אי הכנסות של 20 מיליון שקל — עלייה של 7% לעומת הרבעון המקביל. הרווח הנקי הסתכם ב–13.2 מיליון שקל, עלייה של 49% לעומת הרבעון המקביל. את תשעת החודשים הראשונים סיימה החברה עם הכנסות של 72.6 מיליון שקל, גידול של 47% לעומת התקופה המקבילה, ועם רווח נקי של 39.3 מיליון שקל, עלייה של 75% לעומת התקופה המקבילה.

בניין להשכרה בפיקוח של דה־זראסאי בניו יורק
בניין להשכרה בפיקוח של דה־זראסאי בניו יורקצילום: גוגל סטריט ויו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker