האנליסטים אוכלים את הכובע - וחובטים בטבע

מורגן סטנלי הוריד את מחיר היעד למניית טבע ל-7 דולרים - 40% פחות מהמחיר הנוכחי ■ דויטשה בנק מוריד המלצה ומחיר יעד למניה ב-32% ל-14 דולר - וממליץ להתרחק מהשקעה בחברה לפחות עד שיתבררו תוכניותיו של המנכ"ל החדש

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קאר שולץ
קאר שולץ

"אוכל את הכובע" — כך פותח גרג גילברט, אחד האנליסטים הוותיקים שמסקרים את טבע , את עדכון המלצת הקנייה למניית החברה ומחיר היעד שלה.

גילברט, אנליסט בדויטשה בנק, מוריד את המלצתו לטבע מ"קנייה" ל"החזק", ואת מחיר היעד מ–22 ל–14 דולר. גילברט מעיד כי הוא מוריד את ההמלצה ואת מחיר היעד "כשזנבו בין רגליו", בעקבות התוצאות הכספיות המאכזבות שסיפקה החברה לרבעון השלישי והורדת התחזיות לרבעון הרביעי. הוא גם מכה על חטא שלא עשה זאת זמן רב לפני כן, כשטבע נסחרה במחירים גבוהים בהרבה.

לדבריו, מחירה הנוכחי של מניית טבע נראה כמו הזדמנות השקעה משמעותית, אך אינו סבור שהמחיר מצדיק המלצת "קנייה" — בהתחשב בחוסר הוודאות סביב מבנה ההון של החברה, עסקיה הגנריים וחוסר היכולת של החברה לחזות את תוצאותיה הכספיות. גילברט סבור שכדאי להתרחק ממניית טבע בשלב זה, כל עוד לא יהיה מידע נוסף וראות טובה יותר בנוגע לשחיקה במחירי התרופות הגנריות הוותיקות של החברה, השקות חדשות, שחיקת המכירות של קופקסון, ההתקדמות בהשקת התרופה אוסטדו (Austedo) לטיפול בתסמיני הנטינגטון ובדיסקינזיה מאוחרת, ואולי חשוב מכל — מידע בנוגע לפעולות החדשות שבהן ינקוט קאר שולץ, המנכ"ל החדש של החברה.

מתקשה לפרוע את החוב

גילברט מתייחס למבנה המאזן הבעייתי של החברה, ומעריך כי היחס בין החוב הפיננסי נטו של החברה לרווח התפעולי התזרימי (EBITDA) יעלה ב–2018 ל–5.7, בעוד החברה מחויבת על פי אמות המידה הפיננסיות המרוככות ליחס של 5.0. ההנהלה ציינה שיש פוטנציאל לקיצוצים נוספים בהוצאות, מכירת נכסים וגיוס הון.

עוד אנליסט מאוכזב הוא דגלאס טסאו מברקליס, שהותיר את המלצת הקנייה שלו ב"משקל שוק", אבל הוריד את מחיר היעד למניית החברה ב–32% מ–19 ל–13 דולר. טסאו מסביר את הורדת מחיר היעד ואת הערכותיו לרווחיה של טבע ב–2018 בתוצאות הכספיות והורדת התחזיות, במה שהפך לדבריו באחרונה לריטואל מתסכל.

טסאו מוריד את תחזית הרווח ל–2018 ב–26% ל–2.82 דולרים למניה, ומסביר שהחברה נתקלת בתחרות גנרית קשה משציפתה, ואיבדה באחרונה לקוח חשוב למוצר הגנרי הגדול ביותר שלה בארה"ב — הגרסה הגנרית לקונצרטה (Concerta) לטיפול בהפרעת קשב, משום שסירבה להוריד את מחירה וטעתה בנכונות של לקוחות לרכוש את התרופה מיצרנים קטנים. לדבריו, הנהלת טבע נרדמה בשמירה ולא היתה ערוכה להשקת הגרסה הגנרית של חברת מיילן לקופקסון, והעלתה את תחזיתה לפגיעה הצפויה ברבעון הרביעי של 2017 מההשקה מ–20–25 סנט למניה ל–30 סנט למניה, כלומר 300 מיליון דולר.

טסאו מאזכר גם את השחיקה העמוקה ברווחיות הגולמית שירדה ב–4 נקודות אחוז ל–38.5% מהמחזור ברבעון השלישי של 2017. הוא צופה ששולץ ינקוט צעדי התייעלות אגרסיביים בניסיון להתמודד עם החוב המעיק של החברה.

הורדת דירוג "אלימה"

הורדת הדירוג ה"אלימה" ביותר שייכת לדייוויד רייזינגר ממורגן סטנלי. תחת הכותרת "אין מנוחה ליגע" הוא מותיר את ההמלצה "משקל חסר", וחותך את מחיר היעד מ–14 ל–7 דולר, שמשקף שווי חברה של 7 מיליארד דולר ונמוך ב–39% ממחירה הנוכחי של מניית טבע — לאחר קריסה של 83% משיאה ביולי 2015. רייזינגר מסביר שמחיר היעד שלו מבוסס על מכפיל שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי (Ev/EBITDA) של 7.5 על בסיס התחזית המעודכנת שלו ל–EBITDA של טבע ב–2018 — 5.2 מיליארד דולר, בהשוואה ל–5.68 מיליארד דולר בתחזיתו הקודמת.

רייזינגר הוריד את תחזית המכירות ל–2018 ב–5% ל–19.9 מיליארד דולר ואת תחזית המכירות ל–2019 ב–7% ל–19.5 מיליארד דולר. הוא מנמק את הפחתת התחזית במכירות נמוכות יותר בשוק הגנרי בארה"ב, לנוכח העמקת שחיקת המחירים בשוק זה ברבעון השלישי של 2017 ל–10% על בסיס שנתי, והעיכוב המתמשך בהשקות חדשות. הוא מעריך שה–EBITDA של טבע יירד ב–11% ב–2017–2020, ומדגיש שתחזיותיו נמוכות מממוצע תחזיות האנליסטים בשנים אלו ב–7%, 14%, 20% ו–24% בהתאמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker