קרנות הנאמנות לוהטות, בינתיים: "אם באמריקאיות תבוא קריסה, התמונה תהיה הפוכה"

מדובר בעלייה של 9% מתחילת השנה. אוקטובר האיר פנים לקרנות, כשאת עיקר הגיוסים ריכז אפיק האג"ח ■ בכיר בתחום: "האג"ח האמריקאיות הניבו תשואות גבוהות מאוד"

אסא ששון
דגל ארה"ב נטוע בחול בחוף ים

אוקטובר האיר פנים לתעשיית קרנות הנאמנות ובמיוחד לבתי השקעות הקטנים. בסוף החודש נוהלו בקרנות הנאמנות 237.2 מיליארד שקל — עלייה של 23.2 מיליארד שקל, כ–9%, מתחילת השנה. חלק מהגידול בשווי הנכסים המנוהלים בקרנות מקורו בזרימת כספים מהציבור, כ–10 מיליארד שקל נטו, והיתרה כתוצאה מהתשואה שהניבו נכסים אלה.

את עיקר הגיוסים ריכז אפיק אג"ח כלליות, המאופיין בקרנות אג"ח עם חשיפה מוגבלת למניות. קרנות אלה גייסו מתחילת השנה כ–17 מיליארד שקל: קרנות 90/10 (90% אג"ח ו–10% מניות) מיקדו את הגיוסים עם כ–6 מיליארד שקל, וקרנות 80/20 (20% מניות) גייסו השנה יותר מ–7 מיליארד שקל.

להשוואה בזמן אמת של נתוני הקרנות -לחצו כאן

הסיבה העיקרית לגיוסים הגדולים בקטגוריית האג"ח הכלליות היא תשואות הקרנות אל מול הסיכון שהן לוקחות על עצמן. כך למשל, קרנות 90/10 הטובות הניבו למשקיעים בהן תשואה של 6.5% בינואר־אוקטובר, ואילו האחרונות בקטגוריה ייצרו תשואה של כ–1% — בזמן שמדד המניות המוביל, ת"א 125, הניב תשואה של 2.7% מתחילת השנה.

הסיפור המעניין התרחש דווקא בתחום האג"ח הקונצרניות, שם מדד תל בונד 20 הניב תשואה של 5.7% מתחילת השנה.

המגייסות הגדולות

"הסיבה לכך היא החשיפה הגבוהה לאג"ח האמריקאיות", הסביר בכיר בתחום קרנות הנאמנות. "תסתכל על מדד התל בונד השקלי (אג"ח קונצרניות ללא הצמדה; א"ש): 70% ממנו מורכב מאג"ח אמריקאיות, שהניבו תשואות גבוהות מאוד למשקיעים — מה שבא לביטוי גם בגיוסים", הוא הוסיף.

הבכיר: "את ההתבוננות על הגיוסים צריך לחלק לשניים: מה שקרה במחצית הראשונה, ומה שראינו בהמשך. הגופים שגייסו בינואר־יוני הם אלה שגייסו ב–2016, כמו ילין לפידות ומור. במחצית השנייה זה התהפך — מי שגייס בתחילת השנה, פדה, ולאלה שגייסו באופן מאסיבי בחודשים האחרונים, כמו אי.בי.אי ואיילון, יש קרנות אג"ח עם חשיפה משמעותית לאג"ח האמריקאיות.

"הבעיה תהיה מה יעשו המשקיעים כאשר הסיכון בנכסים המסוכנים, כמו האג"ח האמריקאיות, יתממש. התגובה שלהם יכולה להיות אכזרית", הוא הדגיש.

השקעה בקרנות נאמנות זכתה לכינוי "כסף חם". כסף שממהר לרדוף אחר האפיק שהניב את התשואה הגבוהה באותו רגע — כמעט בלי להקדיש מחשבה לעתיד. הבעיה תהיה, כרגיל, כאשר חלק מהסיכונים יתממשו ומחירי האג"ח האמריקאיות יתחילו לרדת.

"תראה", הסביר הבכיר, "זה מאפיין סייקלים של קרנות. כאשר הכל עולה חזק, אז מי שיש לו פוזיציות חזקות על השוק בולט בדירוגים — ומגייס כסף. אם השוק ימשיך להיות חזק, הם ימשיכו לגייס. אבל אם באמריקאיות תבוא קריסה, התמונה תהיה הפוכה".

בראש טבלת המגייסות ניצב בית ההשקעות מור עם גיוס של 5.3 מיליארד שקל מתחילת השנה, אחריו ילין לפידות עם 4.3 מיליארד שקל, ובמקום השלישי אנליסט עם 3.2 מיליארד שקל. שלושתם בתי השקעות פרטיים שחרתו על דגלם השאת תשואות כמטרה עיקרית, ולאו דווקא להיות סופרמרקט פיננסי, כמו בתי ההשקעות הגדולים — דוגמת פסגות, שסובלת מפדיונות של 1.3 מיליארד שקל, או קסם של הפניקס עם פדיונות של 2.8 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker