לידר שוקי הון: "סיכוי גבוה להורדת דירוג האשראי של טבע לאור הורדת תחזית התזרים"

להערכת האנליסטית סבינה לוי, טבע עלולה להזדקק למקורות מימון נוספים, כולל גיוס הון, דבר שעלול להכביד על המניה. היא סבורה שיש סיכוי נמוך להתאוששות במחירי הגנריקה בארה"ב ומעריכה שחולשת עסקי הגנריים של טבע בארה"ב והמינוף הגבוה מעלים את רמת הסיכון של המניה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי חברת טבע צילום: GEORGE WIDMAN / ASSOCIATED PRESS

"התוצאות החלשות של עסקי הגנריקה מגבירה את החששות שלנו בנוגע להשלכות של אובדן הבלעדיות על הקופקסון על תוצאותיה של טבע בשנים הקרובות", כתבה סבינה לוי, אנליסטית פארמה ותקשורת בלידר שוקי הון, בתגובה לפרסום תוצאותיה הכספיות של טבע והקריסה במניית החברה.

לדבריה, המינוף הגבוה של טבע מעלה את רמת הסיכון הגלומה בחברה, והיא מעריכה שעל רקע הנמכת תחזית תזרים המזומנים מפעילות שוטפת קיים סיכוי גבוה להורדת דירוג נוספת לחובה של טבע.

לוי, שעדיין מעדכנת את המלצתה ואת מחיר היעד למניית החברה, מציינת שלאחר הירידות החדות, מחיר המניה כבר אינו יקר. ואולם, מצד שני, היא לא רואה אירועים משמעותיים שיכולים לשנות בטווח הקצר את הסנטימנט השלילי כלפי המניה בשוק ההון.

בנוסף, טבע עלולה לספוג הורדת דירוג ולהזדקק למקורות מימון נוספים, כולל גיוס הון, דבר שעלול להכביד על המניה. תוצאותיה הכספיות של טבע לרבעון השלישי של 2017 היו מתחת לציפיותיה של החברה, בעיקר על רקע ביצועיה החלשים של החטיבה הגנרית - הן בצד ההכנסות והן בצד הרווח.

לוי מדגישה את העובדה שלראשונה מזה כמה שנים, הרווחיות הגולמית של החטיבה הגנרית של טבע היתה נמוכה מ-40%. הסיבה לנפילה של 10 נקודות אחוז ברווחיות הגולמית של טבע ברבעון החולף, בהשוואה למקבילו ב-2016, היתה האצה בשחיקת המחירים בשוק הגנרי האמריקאי לרמה של 10% ברבעון, מיעוטן של השקות חדשות והחרפת התחרות בגרסה הגנרית באישור שמשווקת טבע לתרופה Concerta לטיפול בהפרעת קשב.

טבע עידכנה בשיחת הוועידה שהיא עומדת ביעד החיסכון של 1.6 מיליארד דולר שקבעה עם רכישתה של אקטוויס ג'נריקס, ולמרות שיישום תוכנית ההתייעלות בא לידי ביטוי בשורת ההוצאות, אין בו עדיין כדי לפצות על השחיקה במחירים.

טבע ביצעה ברבעון השלישי של 2017 הפרשה נוספת של 350 מיליון דולר לירידה בערך עסקי הגנריקה של אקטוויס, שאותה רכשה באוגוסט 2016 תמורת 39.3 מיליארד דולר. לוי מתייחסת לתחזית המונמכת שסיפקה טבע לתוצאותיה ב-2017, וציינה שהחברה מעריכה שהשקת גרסאות גנריות של מיילן לקופקסון תביא לפגיעה של 30 סנט ברווח למניה, ולא 25 סנט למניה כפי שהעריכה עד כה.

העלאת אומדן הפגיעה נובעת מתמחור אגרסיבי של הגרסה הגנרית מעבר לציפיותיה המוקדמות של טבע. לוי כותבת שעל פי נתוניה של סוכנות הידיעות בלומברג, הגרסה הגנרית של מיילן לקופקסון 40 מ"ג משווקת בהנחה של 14% בלבד ביחס לגרסה המקורית של טבע, אולם תיתכן בפועל ההנחה גדולה עוד יותר. היא מזכירה שטבע עידכנה כלפי מטה את תחזית ההכנסות מהשקות גנריות חדשות מ-500 מיליון דולר באוגוסט 2017 ל-400 מיליון דולר, בשל עיכוב בהשקת כמה גרסאות גנריות לתרופות רבות מכר, ושקצב השחיקה של מחירי התרופות הגנריות בארה"ב אמור להיות דומה לקצב של הרבעון השלישי, כלומר 10%.

לוי מציינת שרמת המינוף של טבע עדיין גבוהה. החוב הפיננסי נטו ירד ל-34.7 מיליארד דולר, והיחס בינו לבין הרווח התפעולי התזרימי של טבע (Ebitda) עלה ל-4.7 בסוף הרבעון החולף, בהשוואה ל-4.57 בסוף הרבעון השני של 2017.

על רקע הורדת התחזית לעודף בתזרים המזומנים מפעילות שוטפת, טבע מניחה שלא תפרע עד סוף 2017 חובות ב-5 מיליארד דולר, כפי שתכננה בראשית השנה. טבע נמצאת במגעים מול סוכנויות הדירוג, ומודעת לכל התרחישים האפשריים בנוגע לחובות, כולל הורדת דירוג. גיוס הון אינו נמצא על הפרק בשלב זה, אולם הנושא בהחלט ייבחן בהמשך על ידי המנכ"ל החדש.

מצבה של טבע אינה מזהיר, מסכמת לוי, ואתגרים רבים עומדים בפני קאר שולץ, המנכ"ל החדש. 2018 צפויה להיות שנה לא פשוטה עבור החברה, ולהערכת לוי, אין לפסול תרחיש של ירידה ברווח למניה ל-3 דולר ב-2018. עיקר המיקוד של טבע בתקופה הקרובה צפוי להיות בייצוב הרווחיות וחיזוק המאזן. הסביבה העסקית בתעשיית הגנריקה בארה"ב תמשיך להיות מאתגרת, ולהערכתה יש סיכוי נמוך להתאוששות במחיר הגנריקה בארה"ב ב-2018.

השקת הגרסה הגנרית של סנדוז/מומנטה לקופקסון 40 מ"ג עלולה ליצור לחצים מהותיים נוספים על תוצאותיה הכספיות של טבע, ולמרות הפוטנציאל הרב שגלום בתרופה למיגרנה שטבע פיתחה, שעשוי להגיע לשוק ב-2018, הרי שתרומתו לתוצאותיה הכספיות ב-2018 תהיה מוגבלת. המינוף הגבוה ימשיך להכביד על המניה, ולא מן הנמנע שנראה הורדת דירוג נוספת לחובה של טבע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker