עסקת ענק להראל בארה"ב: רכשה עם שותפה אמריקאית בניין בלוס אנג'לס ב-1.6 מיליארד שקל

חלקה של הראל בבניין יעמוד על 45% והשאר יוחזק ע"י ענקית הנדל"ן האמריקאית Colony NorthStar ■ הראל מעריכה כי התשואה השנתית מהנכס תהיה 11% ■ הנכס נמצא בתפוסה של כ-90%, כאשר משך תקופת השכירות הממוצע הוא כ-7 שנים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר

קבוצת הביטוח והפיננסים הראל , שבשליטת יאיר המבורגר, ממשיכה להרחיב את תיק ההשקעות שלה בתחום הנדל"ן בארה"ב - תחום שבו הראל נחשבת לשחקנית הבולטת בקרב הגופים המוסדיים הישראליים.

הראל דיווחה כי רכשה יחד עם ענקית הנדל"ן האמריקאית קולוני נורת'סטאר (Colony NorthStar) בניין משרדים במרכז לוס אנג'לס תמורת כ-460 מיליון דולר (כ-1.6 מיליארד שקל). עבור הראל, שמשתפת פעולה עם גופי נדל"ן אמריקאיים מהגדולים בעולם, מדובר בשיתוף פעולה ראשון עם Colony NorthStar - קרן ריט (קרן השקעות בנדל"ן הנהנית מתנאי מיסוי מיוחדים) המנהלת נכסים בשווי של כ-60 מיליארד דולר ונסחרת לפי שווי שוק של כ-7 מיליארד דולר.

הבניין שרכשה הראל בלוס אנג'לס

היקף ההשקעה הישירה בנכס הנרכש יסתכם על-ידי השותפים בכ-160 מיליון דולר (כ-560 מיליון שקל), ושאר הסכום ימומן על-ידי הלוואה בנקאית שתישא ריבית ארוכת-טווח בשיעור שנתי של סביב 3%. חלקה של הראל בעסקה, מבחינת ההשקעה מכספי העמיתים ומכספי הנוסטרו (השקעות עצמיות), מוערך ב-74 מיליון דולר (כ-260 מיליון שקל).

הראל מעריכה כי התשואה השנתית נטו (IRR) שתניב ההשקעה בבניין המשרדים, שנחשב לבניין יוקרתי יחסית, תהיה כ-11%, והיא אמורה להוות חלופת השקעה נאותה בתקופה שבה בשווקים ממשיכה לשרור ריבית ברמת שפל היסטורית. עבור הראל מדובר בעסקה רביעית שנעשית בתקופה האחרונה בשוק הנדל"ן בחוף המערבי בארה"ב.

מדובר בעסקות שנעשו עם שותפים מקומיים, שבמסגרתן נרכשו בנייני משרדים ומקבצי דיור להשכרה מסוג מולטי-פאמילי בשווי כולל של כ-1.3 מיליארד דולר. הרכישות מומנו ביותר מ-50% באמצעות נטילת חוב - דבר שמשפר את התשואה הכלכלית על ההשקעה בנכסים. מתוך סכום זה,  חלקה של הראל בהון שהושקע ברכישת הנכסים הללו מוערך ב-250 מיליון דולר.

בניין המשרדים שנרכש מדורג קלאס איי (Class A). יש בו 42 קומות והוא משתרע על פני שטח של כ-1.05 מיליון רגל רבוע (פוט). הנכס נהנה משיעור תפוסה של כ-90%, כאשר משך תקופת שכירות הממוצעת מוערך בכ-7 שנים, ורוב החוזים בנכס צמודים לעלייה שנתית חוזית של כ-3%.

את העסקה מטעם הראל הוביל עו"ד רון קובלסקי, מנהל השקעות נדל"ן בחטיבת ההשקעות של הראל, שמנוהלת ע"י סמי בבקוב. במערך הנדל"ן של הראל מועסקים כ-20 איש. הראל מחזיקה היום בנדל"ן בישראל, ארה"ב ואירופה בהיקף של יותר מ-15 מיליארד שקל. בכוונת החברה להמשיך להגדיל את תיק הנדל"ן, לצד המשך גידול של תיק האשראי הלא סחיר ופעילות בתחום התשתיות המבוצעת יחד עם קרן תש"י (תשתיות ישראל).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker