בדרך לשיא של עשור בהנפקות: מתחילת 2017 גויסו 64 מיליארד שקל באג"ח

5.7 מיליארד שקל גויסו בשוק האג"ח המקומי באוקטובר - בעיקר בזכות הגיוס הגדול של חברת החשמל והחלפת החוב של דסק"ש ■ ב–2016 כולה גויסו 70 מיליארד שקל ■ הבנקים הגדולים מיעטו להנפיק במהלך השנה, ולא ביצעו כלל גיוסים באוקטובר

אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת הכוח אורות רביןצילום: יוסי וייס / חברת ה?
אורי תומר

2017 ממשיכה להסתמן כשנה בולטת במיוחד בשוק הנפקות האג"ח המקומי. זינוק בגיוסים באוקטובר ביחס לתקופה המקבילה ב–2016 עשוי להפוך את 2017 לשנה הבולטת ביותר מאז 2007 מבחינת סכום הגיוסים, השנה שקדמה למשבר העולמי.

ערן היימר, מנכ"ל מידרוגצילום: ישראל הדרי

מסיכום שערכה חברת מידרוג עולה כי מתחילת השנה גויסו 64 מיליארד שקל (במונחי ערך נקוב) בהנפקות אג"ח בבורסה בתל אביב. ב–2016, שהיתה עד כה השנה שבה גויס הכי הרבה כסף מאז 2007, גויסו 70 מיליארד שקל.

בעשרת החודשים הראשונים של 2016 גייסו חברות בבורסה 60 מיליארד שקל. בעשרת החודשים הראשונים של 2015 גויסו 49 מיליארד שקל בלבד.

הנפקת האג"ח הגדולה של חברת החשמל החודש, שבה גויסו 2.4 מיליארד שקל, וכן גיוס בולט של 1.9 מיליארד שקל כחלק מהחלפת חוב על ידי דיסקונט השקעות (דסק"ש) — גרמו לשוק הנפקות האג"ח המקומי לרשום באוקטובר סכום גיוס כולל של 5.7 מיליארד שקל. הסכום הזה מבטא עלייה משמעותית לעומת סכום הגיוס באוקטובר 2016, שהסתכם ב–1.1 מיליארד שקל בלבד.

הגיוסים באוקטובר מושפעים מהעיתוי של חגי תשרי. בשנה שעברה, למשל, התפרשו החגים על פני רוב החודש, ומנעו כמעט לחלוטין גיוסים. למרות העלייה ביחס לשנים עברו, דווקא ספטמבר היה החודש החזק ביותר השנה בכל הנוגע להיקף הגיוסים — שבו גויסו 10.7 מיליארד שקל. 

הגיוס של חברת החשמל התבצע בהרחבה של שתי סדרות אג"ח, סדרה 28 וסדרה 29. חברת מעלות העלתה את הדירוג של החברה לפני הגיוס, בעקבות סיום העיצומים בחברה, ואילו מידרוג הותירה את הדירוג על כנו.

מלבד חברת החשמל, 12 חברות ביצעו הנפקות אג"ח באוקטובר, ובהן חברת המימון החוץ בנקאי אחים נאוי וחברות הנדל"ן המניב מליסרון ואספן.

ספירה זו אינה כוללת את הגיוס הענק, בסך 2.7 מיליארד שקל, שביצעה החברה הייעודית אלה פיקדונות, שבבעלות בית ההשקעות אפסילון ושלומי פרידמן, באג"ח המגובות בפיקדון בנקאי. הגיוס אינו נכלל בספירה משום שזהו לא גיוס אג"ח של חברה ציבורית ממש, אלא מה שמכונה מוצר מובנה — מכשיר שעוקב אחרי הפיקדונות של הבנקים.

חלקן של חברות הנדל"ן בסך הגיוסים מתחילת השנה גדל ב–30% ל–27 מיליארד שקל, בעיקר בזכות התחדשות ההנפקות של חברות אמריקאיות, שחוו האטה לאחר קריסת אורבנקורפ בתחילת 2016. עם זאת, חלקן של ההנפקות במגזר הנדל"ן באוקטובר היה צנוע יחסית — כמיליארד שקל — פחות מחמישית מסך ההנפקות בחודש זה, בעוד מתחילת 2017 חלקן מסתכם ב–42%.

הבנקים הגדולים לא ביצעו בעצמם הנפקות אג"ח באוקטובר וחלקם בהנפקות נמוך באופן כללי מתחילת השנה, אך בנקים קטנים דווקא גייסו כספים, בהם מזרחי טפחות, שגייס 2.7 מיליארד שקל בתחילת השנה, וחזר שוב לשוק כדי לגייס עוד 3.8 מיליארד שקל בספטמבר. בניטרול הבנקים, הסתכמו עד כה הגיוסים השנה ב–53 מיליארד שקל, לעומת 41 מיליארד שקל בתקופה המקבילה. בסך הכל, מתחילת השנה גייסו הבנקים 8.7 מיליארד שקל — לעומת 15.6 מיליארד שקל בתקופה המקבילה.

במידרוג מציינים כי הירידה בחלקם של הבנקים בהנפקות היתה הסיבה העיקרית לכך שחלקן של האג"ח שמדורגות בדירוג גבוה (Aa ומעלה) מתוך הסכום שגויס השנה ירד מ–60% ל–40% לעומת 2016. בהתאם, חלקן של ההנפקות הלא מדורגות גדל מ–4% ב–2016 ל–8% מתחילת השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker