"לא נלך כצאן לטבח": עובדי בנק אגוד ישביתו את הבנק

כל סניפי הבנק יהיו סגורים מחר ולא יקבלו בהם קהל, במחאה על המגעים המתקדמים למיזוג הבנק עם מזרחי טפחות. להערכת עובדי בנק אגוד, כ-70% מהם יפוטרו בעקבות המהלך

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סניף של אגוד. אפשר להבין את חששות העובדים
מיכאל רוכוורגר

לראשונה מזה כ-24 שנים, לאחר שבנק אגוד הופרט, מחר הוא יושבת. במסגרת השביתה כל סניפי הבנק יהיו סגורים ולא תהיה קבלת קהל.

ההחלטה להשבית את הבנק התקבלה אתמול בערב על ידי ועדי העובדים של אגוד, לאחר שבפגישה שנערכה לפני כמה ימים עם נציגי הבעלים של הבנק הובהר לנציגי העובדים כי אין בכוונת הבעלים להותיר את הבנק כעצמאי אלא להמשיך לנהל את המו"מ עם בנק מזרחי טפחות בכדי לגבש עסקה למיזוגו של אגוד לתוך מזרחי לפי מחיר המגלם לאגוד מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ-0.6. זאת בזמן שהונו העצמי של אגוד עמד בסוף יוני 2017 על כ-2.4 מיליארד שקל, בעוד שהוא נסחר כיום לפי שווי שוק של כ-1.35 מיליארד שקל, המגלם לו מכפיל הון של כ-0.54.

בעלי שליטה באגוד הם משפחות מנור, לנדאו, יעל אלמוג-זכאי ושלמה אליהו, שבכל מקרה מחויב למכור את אחזקותיו באגוד (כ-27%) שכן לפי חוק הבנקאות אסור להחזיק בשליטה בבנק והן בחברת ביטוח, ואליהו שולט במגדל.

בקרוב צפויים מזרחי טפחות, המנוהל על ידי אלדד פרשר, ובעלי אגוד לחתום על הסכם מפורט של תנאי העסקה שהוצאתה לפועל יהיו כרוכים באישור הרשות להגבלים עסקיים וכן של גורמים נוספים. בינתיים, מלבד המפקחת על הבנקים חדוה בר, שתומכת במיזוג בין איגוד למזרחי טפחות, אגף תקציבים באוצר, חברי כנסת, שר הכלכלה אלי כהן ואחרים מתנגדים למיזוג שכזה.

אלדד פרשרצילום: תומר אפלבאום

בתוך כך טוענים נציגי ועדי העובדים של אגוד כי הבעלים של הבנק מוכנים לנהל עם העובדים משא ומתן רק על תנאי המיזוג - כשבוועד של אגוד חוששים כי הכוונה היא לפטר עד 70% מעובדי הבנק במסגרת העסקה.

בנוסף לכך ציינו נציגי העובדים באגוד כי בכל הקשור להסכמי התעסוקה, בכוונתם להפריד את עובדי בנק אגוד שייוותרו לאחר הפיטורים מהסכמי התעסוקה של עובדי בנק מזרחי טפחות. "חלפה תקופת השקט. אנחנו לא נלך כצאן לטבח. אם הבעלים רוצים להיות הנער השליח של מזרחי טפחות - זכותה. אנו לא נשתף עם כך פעולה. עובדי בנק אגוד ינהלו מאבק בלתי מתפשר כדי למנוע את המיזוג", ציינו בוועד העובדים של איגוד. "לא מתקבל על הדעת לסגור בנק רווחי ויציב תוך פגיעה ב-1,200 עובדיו המסורים. ייתכן כי בבנק ישראל מבקשים לחסוך במשאבי פיקוח על בנקים קטנים, לפיכך פועלים לצמצומם תוך פגיעה בתחרות וחיזוק בעלי השליטה בבנקים הגדולים, אשר ממילא מחזיקים בעוד תאגידים רבים במשק".

בנוסף לכך טוענים בוועדי העובדים של אגוד כי "אין ספק שהמרוויחים הגדולים יהיו משפחת עופר (מבעלי שליטה במזרחי), ורטהיים, לנדאו, מנור, אלמוג, שלמה אליהו ועוד. מיזוג שכזה הוא רע לעובדים ורע ללקוחות. כך גם לדידם של כלכלנים בכירים ופקידי האוצר. בסופו של יום, לקוחות כלל הבנקים ישלמו מחיר כבד מאוד".

לדבריהם, "הריבית על ההלוואות תעלה ועל הפיקדונות תרד ומסלול 'חשבון הפוך' ייעלם. בצעד נדיר, הביעו כל חברי ועדת הכספים פה אחד התנגדות למהלך חיסולו של בנק אגוד, תוך הבעת ביקורת חריפה על התנהלות בנק ישראל בנדון. עובדי בנק אגוד לא מתכוונים לוותר. ננהל מאבק נחוש ובלתי מתפשר".

מבנק אגוד נמסר בתגובה: ״שלושת הוועדים בבנק אגוד - ועד המנהלים, ועד הפקידים וועד אגוד מערכות - הודיעו היום על כוונתם להשבית את הבנק ליום אחד מחר. שביתה הוכרזה על רקע המו״מ המתנהל למכירת בנק אגוד לבנק מזרחי טפחות. הנהלת הבנק פועלת למזעור הפגיעה בלקוחות״.

בנוסף לכך, באגוד נערכים לשביתה מחר. הסניפים יוצרים כיום קשר עם לקוחות עתירי פעילות כדי שיבצעו פעולות כבר היום, ויאפשרו ביום רביעי לבצע פעולות עם ימי הערך של יום שלישי במידת הצורך. כמו כן, אתר הבנק והאפליקציה יעבדו כרגיל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker