פרוטרום רכשה את הבעלות המלאה באנזימוטק תמורת 210 מיליון דולר

ניסיון ההשתלטות העויין הסתיים במשא ומתן ידידותי ובהצעה שאישר דירקטוריון אנזימוטק לרכוש את החברה תמורת 11.9 דולר למניה ■ העסקה מקרבת את יצרנית הטעמים והריחות למחזור שנתי של 1.5 מיליארד דולר

יורם גביזון
אורי יהודאי (משמאל), מנכ"לל פרוטרום, ויעקב בכר, יו"ר המועצה הכלכלית של קיבוץ מענית, שמחזיק ב-14% ממניות אנזימוטק
אורי יהודאי (משמאל), מנכ"לל פרוטרום, ויעקב בכר, יו"ר המועצה הכלכלית של קיבוץ מענית שמחזיק ב-14% ממניות אנזימוטק צילום: סיון פרג'
יורם גביזון

חברת פרוטרום השלימה בסוף השבוע את ההשתלטות על חברת אנזימוטק לאחר שדירקטוריון אנזימוטק אישר הסכם למכירת 81% ממניותיה של החברה לפרוטרום במחיר של 11.9 דולר למניה במזומן. מחיר זה גבוה ב-5.8% ממחיר השוק של המניה לאחר עלייה של 4.5% ביום שישי האחרון, וגבוה ב-3.5% מהמחיר המקורי שתכננה פרוטרום לשלם בהצעת רכש מלאה שלא יצאה אל הפועל.

פרוטרום, אחת מעשר יצרניות הטעמים וחומרי הגלם הטבעיים לתעשיית המזון והמשקאות, החזיקה קודם למשא ומתן עם מועצת המנהלים ב-19% ממניותיה של החברה אותם רכשה בהשקעה של 42 מיליון דולר. החזקה זו המשקפת מחיר ממוצע של 9.6 דולר למניה. העלות הכוללת של רכישת אנזימוטק מגיעה ל-290 מיליון דולר, אולם בניכוי מזומן ושווה מזומן שבקופת אנזימוטק מגיעה עלות העסקה ל-214 מיליון דולר נטו.

העסקה, שכפופה לאישור אסיפת בעלי המניות של אנזימוטק, תמומן בחוב בנקאי והשלמתה צפויה ברבעון הראשון של 2018. רכישת אנזימוטק היא העסקה הגדולה ביותר שביצעה פרוטרום, שרכשה 28 חברות מ-2015. רכישתה מקרבת את פרוטרום, שמנוהלת על ידי אורי יהודאי, לקצב מכירות שנתי של 1.5 מיליארד דולר בשנה. התוכנית האסטרטגית של פרוטרום היא להגיע למחזור מכירות של 2.0 מיליארד דולר ב-2020 ולרווח נקי של 20% מהמחזור.

אנזימוטק, שמעסיקה 235 עובדים בעיקר בישראל ובארה"ב, פועלת ב-2 מגזרים עיקריים אולם פרוטרום מעוניינת רק באחד מהם ונראה שבכוונתה למכור את מגזר הפעילות האחר או למכור את זכויות השיווק של המגזר.

אנזימוטק, שהוקמה ב-1998, מפתחת מייצרת ומשווקת חומרי גלם ייחודיים לתחום התזונה והמזון הרפואי באמצעות טכנולוגיה למיצוי ועיבוד ממקורות טבעיים, בעיקר שמן קריל של ליפידים (תרכובות אורגניות שמכילות שומנים), שתומכים בפונקציות ביולוגיות חשובות כמו בנין התא. מגזר הפעילות העיקרי של אנזימוטק הוא התזונה שמספק לה 77% מהמחזור וכולל את המוצר המוביל של החברה InFat, שהוא תוסף בתחליפי חלב אם. מוצר זה מיוצר על ידי שינוי במבנה של מולקולות של שמן צמחי כך שהמבנה הייחודי שווצר מחקה מבנה חומצות השומן שקיימות בחלב אם ואת הערך התזונתי שלהן, שתומך בבריאות התינוק ובהתפתחותו.

אנזימוטק פעילה במגזר זה באמצעות השותפות השווה Advanced Lipids, שבבעלותם השווה של אנזימוטק והחברה השבדית AAK, שהיא יצרנית ומעבדת מובילה של שמנים צמחיים. המכירות של מגזר התזונה הסתכמו ב-36.5 מיליון דולר ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני 2017 והרווח התפעולי התזרימי (Ebitda) הגיע ל-15.7 מיליון דולר כלומר שיעור רווחיות גבוה של 43% מהמחזור. מגזר זה הציג  Ebitda של 9.3 מיליון דולר במחזור של 19.2 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2017. פעילות זו סינרגטית להערכת פרוטרום עם הפעילות של מגזר חומרי הגלם הייחודיים והטבעיים של פרוטרום אליה תמוזג.

פרוטרום מציינת שתפעל לניצול ושילוב של תשתיות המחקר והפיתוח, השיווק המכירות ומערך הייצור ושרשרת האספקה של אנזימוטק עם אלו של פרוטרום וניצול הזדמנויות למכור מוצרים של אנזימוטק ללקוחות פרוטרום ומוצרים של פרורטום ללקוחות אנזימוטק. פרוטרום מתכננת להרחיב את סל מוצריה של אנזימוטק בתחום המזון הייעודי לתינוקות, שבו אינה פעילה ובתחום המזון הייעודי לקשישים בו היא פעילה. פרוטרום מזכירה נכס אחר שהיא מקבלת עם רכישת הבעלות המלאה באנזימוטק: השקעה של 30 מיליון דולר שביצעה בעריכת מחקרים קליניים שהניבו 100 פטנטים רשומים, 90 בקשות לפטנט בשלבי אישור שונים.

פרוטרום אינה מסתירה את העניין המועט שלה במגזר הפעילות השני של החברה, עמדה שהביאה לעימות בינה לבין דירקטוריון והנהלת אנזימוטק בראשות ארז ישראלי שביקשה להרחיב את פעילותו בין השאר ברכישה שביצעה לא מזמן. מגזר הפעילות השני של אנזימוטק הוא מוצרי VAYA שמספק לה 23% מהמחזור והסב לה הפסדים. מוצרי VAYA הם מוצרי מזון רפואי שכוללים תוספי מזון לסיוע לחולים שמתמודדים עם בעיות קוגניטיביות כמו הפרעות זיכרון במבוגרים, הפרעות קשב וריכוז ומוצר לטיפול בעודף שומנים בדם.

פרוטרום מציינת שעם השלמת העסקה תקבל החלטה באשר לאסטרטגיה המתאימה לפעילות העתידית שלה ב-VAYA, כך שתתרום במהירות האפשרית לבעלי המניות של פרוטרום. נוכח העובדה שפעילות זו מעסיקה 60 אנשי מכירות בארה"ב בעלות של 19 מיליון דולר לשנה הסבה לאנזימוטק הפסד תפעולי תזרימי של 10.6 מיליון דולר במחזור של 10 מיליון דולר בלבד ב-12 החודשים שהסתיימו ביוני 2017. סביר להניח שפעילות זו לא תימשך במתכונתה הנוכחית.

פרוטרום מקבלת לידיה עם רכישת אנזימוטק גם נכס נוסף בדמות מפעל חדיש שהוקם ב-2007 במגדל העמק, והורחב ב-2013 בהשקעה כוללת של 40 מיליון דולר ונהנה מהטבות מס.

אנזימוטק יוצגה על ידי עורכי הדין דן שמגר, דיוויד גלאט, אלעד זיו ועמית רז, ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות'.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ