מניית פורסקאוט זינקה ב-16% ביום המסחר הראשון בנאסד"ק

ח(עדכון) ברת אבטחת המידע הישראלית-אמריקאית גייסה 116 מיליון דולר בהנפקה הראשונית ■ השווי בהנפקה עמד על 815 מיליון דולר (אחרי הכסף) - שווי מאכזב, שכן בעבר גייסה בשוק הפרטי בשווי גבוה יותר

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין לשמאל: מרק ג׳נסן, קנט אליוט, תריסיה גאו, דייב דיבולט (לשעבר מייסד ומנכ"ל FireEye), המנכ"ל מייקל דה-צ׳זרה, המייסד פרופ׳ חזי ישורון, רמי קליש מפיטנגו, בני ברגמן, האנג׳ל הראשון של החברה.
מימין לשמאל: מרק ג׳נסן, קנט אליוט, תריסיה גאו, דייב דיבולט (לשעבר מייסד ומנכ"ל FireEye), המנכ"ל מייקל דה-צ׳זרה, המייסד פרופ׳ חזי ישורון, רמי קליש מפיטנגו ובני ברגמן, האנג׳ל הראשון של החברהצילום: יח"צ

מניית חברת אבטחת המידע פורסקאוט, שהחלה להיסחר היום (ו') בנאסד"ק במחיר של 22 דולר, זינקה ב-16%. סכום הגיוס בהנפקה הראשונית (IPO) הסתכם ב-116 מיליון דולר לאחר שהחברה הגדילה את מספר המניות המונפקות ל-5.28 מיליון (לעומת תכנון להנפיק 4.8 מיליון מניות).

לחתמים בהנפקה יש אופציה להנפיק כ-800 אלף מניות נוספות בתוך חודש, כך שסכום הגיוס יכול לעלות ל-133 מיליון דולר. המחיר משקף לחברה שווי של 815 מיליון דולר (אחרי הכסף). זהו שווי מאכזב בעבור החברה, שנחשבת לחד קרן – חברה פרטית שגייסה לפי שווי של 1 מיליארד דולר ויותר.

כמו כן, לעובדים ולמנהלים בחברה יש 12.6 מיליון אופציות לרכישת מניות במחירי מימוש משתנים (רובם במחיר מימוש של 10.4 דולר). אופציות אלו לא נספרות במניין המניות של החברה. אם לוקחים בחשבון את השווי בשקלול האופציות (Fully Diluted) מגיעים לשווי של כ-1.1 מיליארד דולר.

פורסקאוט, שתיסחר תחת סימול המסחר FSCT, היא חברת אבטחת מידע ותיקה שהוקמה ב-2000 על ידי שישה מייסדים — היו"ר, חזי ישורון; דורון שקמוני; סמנכ"ל הטכנולוגיות, עודד קומאי; עודד עמיר; דרור קומאי, שמשמש כארכיטקט ראשי; ונוגה אלון. החברה מאוגדת כחברה אמריקאית ומטה החברה נמצא בסן חוזה בקליפורניה, שם יושב גם מנכ"ל החברה, מיכאל דה סזרה — לשעבר נשיא חברת האבטחה מקאפי, שנרכשה על ידי אינטל.

מייסדי פורסקאוט ורמי קליש מפיטנגו, שהוביל את סיבוב ההשקעה הראשון בחברה: מימין לשמאל: דורון שיקמוני, עודד קומאי, רמי קליש מפיטנגו, פרופ׳ חזי ישורון
מימין לשמאל: דורון שיקמוני, עודד קומאי, רמי קליש מפיטנגו ופרופ׳ חזי ישורוןצילום: יח"צ

מרכז הפיתוח של החברה נמצא ברמת החייל בתל אביב, ומועסקים בו כ–170 עובדים, מתוך כ–800 עובדים שמעסיקה החברה בסך הכל. סבב הגיוס האחרון של פורסקאוט היה לפני כשנה וחצי, והובילה אותו קרן ההשקעות הפרטיות Wellington (שהחזיקה ב-7.7% מהחברה, לפני ההנפקה). בין השאר השקיעו בה גם הקרנות פיטנגו (14%), אקסל (15%), אמדאוס (19.6%) ומריטק קפיטל (13.4%). במהלך השנים גייסה החברה 152 מיליון דולר בסך הכל, כשסבב הגיוס האחרון – לפני כשנתיים – בוצע לפי שווי של 1 מיליארד דולר. עם זאת, כמו בסבבי גיוס רבים, השווי הזה ניתן במקביל לתנאים טובים שקיבלו המשקיעים - למשל, מנגנוני הגנה מפני ירידת ערך.

פורסקאוט לא מחליפה פתרונות אבטחה שקיימים ברשת, אלא מקשרת ביניהם, כמו חמ"ל. על פי החברה, הטכנולוגיה שפיתחה יודעת לעבוד עם 70 מוצרי אבטחה שונים — לקרוא מהם מידע, להסיק מסקנות, ובהתאם לכללים שקבע מנהל האבטחה - גם לפעול. מסיבה זו, החברה בנויה מצוותים בעלי מומחיות למוצרי אבטחה מסוימים; צוות שמתמחה בסיסקו, צוות שמכיר היטב את הפיירוול של צ'ק פוינט וכדומה. היכולת של הטכנולוגיה "לראות" כל חיבור וכל מכשיר קצה שקשור לרשת הארגונית, מסייעת לכך שניהול הרשת כולה מאובטח יותר וקל לשליטה.

במחצית הראשונה של 2017 הסתכמו הכנסות החברה ב–90 מיליון דולר - עלייה של 30% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. פורסקאוט עדיין מפסידה: במחצית הראשונה של השנה הפסידה החברה 46 מיליון דולר, לאחר הפסד של 71 מיליון דולר ב-2016. הסיבה העיקרית לכך היא הוצאות גבוהות על שיווק ומכירות, שהגיעו בינואר־יוני 2017 ל-77% מההכנסות. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker