"להשעות את כל הבנקאים הקשורים לפרשת הונאת המס האמריקאית"

הארגון החברתי צדק פיננסי פנו למפקחת על הבנקים: "אין הדעת סובלת שבנקאים בכירים המצויים תחת חשדות פליליים כבדים ימשיכו לשרת בתפקידם ולהיות הנאמנים של כספי הציבור"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנק לאומי בניו יורק
שלי אפלברג
שלי אפלברג

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, קיבלה דרישה מצד ארגון צדק פיננסי להשעות מתפקידם את כל הבנקאים הקשורים לחשדות נגד בנק לאומי בפרשת העלמת המס בארה"ב. הפנייה הגיעה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הורה לפתוח בחקירה פלילית הנוגעת לבנק והתנהלותו מול הלקוחות האמריקאים.

ד"ר הראל פרימק וברק גונן, יו"ר משותפים בארגון, כתבו לבר: "אנו מפנים את תשומת ליבך לכך שמספר בנקאים שהיו נושאי משרה בבנק לאומי בתקופת הפרשה הנדונה, עדיין ממלאים תפקידים בכירים במגזר הבנקאות בישראל. אין הדעת סובלת, שבנקאים בכירים, המצויים תחת חשדות פליליים כבדים, ימשיכו לשרת בתפקידם, ולהיות הנאמנים של כספי הציבור".

בפרט, התייחסו פרימק וגונן למשה ודימן, יו"ר מזרחי טפחות , שכיהן כדירקטור בלאומי וחבר ועדת הביקורת בתקופה בה עוסקת החקירה; יוסף הורביץ, דירקטור חיצוני ב בינלאומי , שהיה מבקר הפנים של לאומי; ומרים כץ, דירקטורית ב דיסקונט , שהיתה דירקטורית בלאומי וחברת ועדת הביקורת ווועדת האסטרטגיה.

"אין בידינו מידע פרטני אודות זהות הנחקרים, אולם, לא מן הנמנע, שאנשים אלה ואחרים מצויים בין הנחקרים בפלילים, וייתכן שאף מוגדרים כחשודים", מציינים פרימק וגונן.

לדברי פרימק וגונן, "חשד לפלילים על ידי נושא משרה בתאגיד בנקאי הוא אירוע רב משמעות הדורש שיקול דעת של המפקחת לגבי כשירות החשוד לשמש בתפקידו הרם. השעיה הינה איזון ראוי בין חזקת החפות לבין התקינות המנהלית הראויה ודרגת האמון הנדרשת מבנקאים, המכהנים במוסדות הפיננסיים החשובים ביותר, שהוכרו כגופים דו-מהותיים מובהקים. למותר לציין, כי קריאתנו זאת חלה גם על בנקאים מבנקים אחרים המצויים תחת חקירת הרשויות של ארה"ב, הפועלים ומזרחי טפחות, ככל שאלה יחקרו על ידי רשויות החוק בישראל".

בסוף אוגוסט הורה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על פתיחת חקירה פלילית נגד ראשי בנק לאומי לשעבר גליה מאור, איתן רף וצבי איצקוביץ' בכל הקשור למעורבותם בפרשת הונאת המס בארה"ב שהובילה את הבנק להפריש בדוחותיו 1.5 מיליארד שקל.

ב-2014 הודה לאומי כי נקט משך יותר מעשור שורה ארוכה של פעולות שנועדו לסייע ללקוחות האמריקאים להשתמש בשירותיו לצורך העלמת מסים בארה"ב. כך למשל לאומי הודה כי הטיס בנקאים אישיים מישראל לפגישות חשאיות עם לקוחות אמריקאים ברחבי העולם ובכלל זאת בארה"ב כדי לדון עימם בחשאיות בחשבונות האוף שור שהם ניהלו.

הבנק הודה כי הבנקאים שהטיס לפגישות עם הלקוחות קיימו את הפגישות עם הלקוחות בבתי מלון, פארקים, ובתי קפה כדי לסייע ללקוחות הללו להסתתר מפני רשות המסים האמריקאית. בנוסף, הבנק הודה כי סייע ללקוחות אמריקאיים להשתמש בישויות משפטיות שהוקמו באיים הקריביים - מנגנון שהוקם לצורך הסתרת זהות האנשים העומדים מאחורי הישויות המשפטיות וכך להתחמק מתשלומי מסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker