טבע ואיליי לילי במרוץ על הבכורה בשוק של 3 מיליארד דולר

איליי לילי הגישה אתמול בקשה לאישור תרופה למניעת מיגרנה, וכעבור כמה שעות תבעה אותה טבע על הפרת פטנטים לתרופה מקורית שלה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעל של טבע
מפעל של טבעצילום: בלומברג

חברת טבע הגישה אתמול (ג') תביעה לבית המשפט הפדרלי בבוסטון נגד חברת איליי לילי. טבע טוענת בתביעתה שהתרופה Galcanezumab למניעת מיגרנה שאיליי לילי מתכננת להשיק מפרה חמישה פטנטים שטבע רשמה על התרופה Fermezumab לטיפול במיגרנה אפיזודית וכרונית. ענקית התרופות האמריקאית איליי לילי, שבסיסה באינדיאנפוליס, אינדיאנה, הגישה אתמול לרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) בקשה לשווק את Galcanezumab.

טבע הגישה לפני כשבוע בקשה לרשות המזון והתרופות לאשר לשיווק את התרופה המקורית שפיתחה. חשיבות המאבק על הבכורה בשוק התרופות למניעת מיגרנה עבור טבע נובעת מהעובדה שתרופה זו, יחד עם תרופה שכבר אושרה לטיפול בתסמינים של מחלת הנטינגטון, הן התקוות העיקריות של טבע להחליף את התרופה המקורית קופקסון, שסיפקה לה מכירות של 4.1 מיליארד דולר ב-12 החודשים האחרונים ומתמודדת כעת מול גרסות גנריות של חברת מיילן בארה"ב ושל סינת'ון ההולנדית באירופה.

קופקסון סיפקה לטבע 18% מהמכירות ו-45% מהרווח התפעולי ברבעון השני של 2017. בתביעתה טענה טבע כי איליי לילי מודעת לכך שהיא מפרה פטנטים שלה, וביקשה מבית המשפט להוציא צו מניעה לייצור ושיווק התרופה למיגרנה של ידי איליי לילי. טבע תבעה גם פיצוי על נזקים שייגרמו לה כתוצאה מהשקה אפשרית של התרופה על ידי איליי לילי.

שוק התרופות לטיפול במיגרנה צפוי לצמוח משלושה מיליארד דולר ב-2015 ל-10 מיליארד דולר ב-2025. מיגרנה היא מצב נוירולוגי שמלווה בתסמינים כמו כאבי ראש חזקים ומוגבלות פיזית, שעשויים לפגוע באיכות החיים ויכולת התפקוד. מיגרנה באה לידי ביטוי בשתי צורות קליניות: מיגרנה כרונית שבה מטופלים סובלים מ-15 ימים ומעלה של כאבי ראש בחודש, ומיגרנה ארעית (אפיזודית) שבה המטופלים סובלים מעד 14 ימים של כאבי ראש בחודש.

כ-90% מהמאובחנים במיגרנה סובלים ממיגרנה ארעית, ו-10% סובלים ממיגרנה כרונית. על פי הערכות, יותר ממיליארד אנשים סובלים ממיגרנה בעולם כולו, כך שהיא המחלה השלישית בשכיחותה בעולם והמחלה השישית המגבילה ביותר בעולם. 75 מיליון איש סובלים ממיגרנה בארה"ב, יפן וב-5 המדינות הגדולות באירופה. בארה"ב לבדה סובלים 38 מיליון אנשים ממיגרנה, ומתוך 40% מהסובלים מהמחלה ומתאימים לטיפול מניעתי, רק 13% מטופלים. עלות הטיפול במיגרנה בארה"ב נאמדת ב-78 מיליארד דולר בשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker