קנון במגעים מתקדמים למכירת עסקי האנרגיה בדרום אמריקה לקרן I Squared

על פי הערכות, קנון הולדינגס שבשליטת עידן עופר תמכור את אינקיה תמורת 1.3 מיליארד דולר ■ או.פי.סי אנרגיה תישאר מחוץ לעסקה ■ קרן ההשקעות הפרטית I Squared, שהתמודדה על העסקה מול Colbun מצ'ילה, מנהלת נכסים בשווי של 4.4 מיליארד דולר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן הידרואלקטרי של איי.סי פאואר בפרו
מתקן הידרואלקטרי של איי.סי פאואר בפרוצילום: ICP

קרן ההשקעות האמריקאית הפרטית I Squared מנהלת משא ומתן מתקדם עם קנון הולדינגס שבשליטתו של עידן עופר (63% במישרין ובעקיפין) לרכישת השליטה בחברת אינקיה תמורת 1.3 מיליארד דולר. החברה מרכזת את פעילות האנרגיה של איי.סי פאואר מקבוצת קנון הולדינגס באמריקה הלטינית. I Squared גברה על חברת Colbun מצ'ילה בהתמודדות על רכישת אינקיה, ומנהלת כעת מגעים להשלמת תנאי העסקה.

עידן עופר
עידן עופרצילום: בלומברג

איי.סי פאואר היא גם בעלת 76% ממניותיה של או.פי.סי אנרגיה, המנוהלת על ידי גיורא אלמוגי. החברה נסחרת בבורסה בתל אביב בשווי של 1.9 מיליארד שקל (546 מיליון דולר), לאחר שגייסה 399 מיליון שקל בהנפקה של 24.7% ממניותיה במחצית אוגוסט 2017. הזרוע הישראלית של איי.סי.פאואר לא תהיה חלק מהעסקה. ההון העצמי של איי.סי פאואר הוא 880 מיליון דולר נכון לסוף יוני 2017, ומממן 18% מנכסיה.

העסקה עומדת בפני השלמה שמונה חודשים לאחר שאיי.סי.פאואר נכשלה בניסיון להנפיק את מניותיה בבורסה של ניו יורק לפי שווי של 960 מיליון דולר. בעקבות זאת, אין ספק שקנון קיבלה החלטה טובה כשוויתרה על ניסיון ההנפקה של איי.סי.פאואר לפי שווי של מיליארד דולר לחברה כולה. נכסיה של איי.סי.פאואר מחוץ לישראל כוללים תחנות כוח בטכנולוגיות שונות בפרו, בוליביה, צ'ילה, קולומביה, ניקרגואה, אל סלבדור, פנמה, גואטמלה, הרפובליקה הדומיניקנית וג'מייקה, שבהן היא מחזיקה דרך אינקיה.

ההספק הכולל של תחנות הכוח מחוץ לישראל הוא 3,487 מגה־ואט, וחלקה של איי.סי פאואר בהן הוא 2,782 מגה־ואט. עיקר נכסיה של אינקיה מרוכזים בפרו, שבה החברה מחזיקה בשלוש תחנות כוח. כושר הייצור הכולל שלהן הוא 2,252 מגה־ואט, והן מספקות 19% מהספק החשמל המותקן בפרו. חלקה של אינקיה בהן הוא 1,679 מגה־ואט. אינקיה מחזיקה בתחנת הכוח ההידרואלקטרית הגדולה בפרו — באתר Cerro Del Aguila שבדרום פרו. הספקה של התחנה הוא 510 מגה־ואט, והיא הוקמה בהשקעה של 959 מיליון דולר, כלומר בעלות של 1.9 מיליון דולר למגה־ואט מותקן — ההופכת אותה לפרויקט ההידרו־אלקטרי היעיל ביותר באמריקה הלטינית.

אינקיה רשמה רווח תפעולי תזרימי מתואם (Adjusted EBITDA) של 116 מיליון דולר, במחזור של 438 מיליון דולר, ברבעון השני של 2017 — לעומת 83 מיליון דולר במחזור של 367 מיליון דולר ברבעון המקביל ב–2016.

מנהל הקרן - נכדו של ר"מ מצרים לשעבר

I Squared Capital שמנוהלת על ידי סאדק ווהאבה, יליד מצרים ונכדו של ראש ממשלת מצרים לשעבר יוסף ווהאבה פאשה, הוקמה ב–2012 על ידי בוגרי מורגן סטנלי, ומנהלת נכסים בשווי 4.4 מיליארד דולר. הקרן מתמחה בהשקעות באנרגיה, בחברות שירותי תשתיות ובתחבורה בצפון אמריקה, אירופה ובכמה שווקים מתעוררים. ב–2014–2016 רכשה הקרן 18 תחנות כוח הידרואלקטריות בארה"ב, השקיעה בתעשיית טיפול המים בסין ורכשה את השליטה בכביש אגרה בצפון מחוז רג'סטן שבהודו.

באוקטובר 2016 רכשה I Squared Capital את חטיבת אמריקה הלטינית של Duke Energy האמריקאית ב–1.2 מיליארד דולר. חטיבה זו מחזיקה בתחנות כוח המונעות בגז טבעי ותחנות הידרו־אלקטריות, שכושר הייצור שלהן הוא 2,300 מגה־ואט. החברה פועלת בפרו, צ'ילה, אקוודור, גואטמלה, אל סלבדור וארגנטינה — כך שרכישת אינקיה תהפוך אותה לגוף הדומיננטי בשוק בפרו, בגואטמלה ובאל סלבדור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker