מינוף עצום ובועת נדל"ן: כך תגנו על תיק ההשקעות ביום שהדרקון הסיני יתעטש - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מינוף עצום ובועת נדל"ן: כך תגנו על תיק ההשקעות ביום שהדרקון הסיני יתעטש

הכלכלה הסינית ממשיכה לצמוח במהירות, אבל כלכלנים מתקשים להתעלם מהבעיות הרבות בה - ובעיקר מהחוב התופח ■ בקרן המטבע צופים שב-2020 החוב של סין יעלה ל-300% מהתוצר ■ רונן קפלוטו מאקסלנס משרטט את תרחיש האימה: "הבנקים יסתבכו ומחירי הנדל"ן יקרסו"

3תגובות
מרוץ סירות בצורת דרקון בסין
רויטרס

הכלכלה הסינית צמחה בקצב יציב ומהיר יחסית של 6.8% ברבעון השלישי, בהשוואה לרבעון המקביל ב–2016. שיעור הצמיחה תאם את תחזיות אנליסטים, אם כי היא הואטה מעט ביחס לגידול של 6.9% בתמ"ג ברבעון השני של 2017. לפי לשכת הסטטיסטיקה הסינית, הצמיחה נבעה בעיקר מגידול בהלוואות של בנקים ממשלתיים, הוצאות גדולות של הממשלה ועלייה ביצוא.

שיעורי הצמיחה בסין ממשיכים להיות גבוהים, אם כי ישנם כלכלנים שמטילים ספק באמינות נתוני התמ"ג וברמת דיוקם. כלכלת סין סובלת מבעיות נוספות, שחלק מהכלכלנים רואים בהן "חבית חומר נפץ", שעלולה להוביל במקרה הגרוע לתרחיש בלהות שכולל קריסה של השווקים הפיננסיים בעולם.

אחת הבעיות המרכזיות שמייחסים לכלכלת סין היא החובות התופחים. באוגוסט וספטמבר, למשל, האשראי והיצע הכסף במדינה גדלו בקצב מהיר יותר מאשר התמ"ג. החוב של סין זינק בעשור האחרון, לאחר שהממשלה עודדה בנקים לתת הלוואות כדי לתדלק את הצמיחה. החובות הובילו לחששות מפני יציבות המערכת הפיננסית. בדומה, נרשם גידול גם בחובות של הרשויות המקומיות, שנעזרות במינוף לסלילת כבישים ולבניית גשרים ומסילות רכבת.

לצד החובות התופחים, בעיה קריטית נוספת בכלכלת סין היא החשש מהיווצרותה של בועת נדל"ן — על רקע התחממות הכלכלה והגידול המאסיבי בחובות. הזינוק במחירי הבתים בערים הגדולות, כמו בייג'ין ושנחאי, מקשה על צעירים להשיג דיור. במקביל, הוא הגביר את החששות מפני מפולת מחירים פתאומית במשק הסיני.

גם המצב בבורסת שנחאי, שעלתה ב–20% בשנה האחרונה, אינו מזהיר. עליות ממושכות של מדדים, לצד החשש מבועת הנדל"ן במדינה, דחפה לבורסה משקיעים חסרי ניסיון וספקולנטים, שהתנהלותם עשויה לתרום להחרפת משברים פיננסיים. ב–2015, למשל, פרץ "מיני משבר" בסין על רקע האטה חדה בצמיחה — והבורסה נפלה בכ–45% בתוך פחות מחודש.

.

"עיון מעמיק בדו"חות קרן המטבע העולמית (IMF) מגלה מחדש כמה נתונים מלהיבים ומדאיגים כאחד על הכלכלה הסינית", אומר רונן קפלוטו, מנהל השקעות ראשי של אקסלנס קרנות נאמנות, שנכנס לתפקידו החדש השבוע.

"לפי תחזית הקרן, סך החוב במשק הסיני כשיעור מהתמ"ג צפוי לעלות משיעור של 235% — שאינו נמוך כשלעצמו, ל–300% בעוד שלוש שנים, ב–2020. בנוסף, הממשל הסיני התחייב להכפיל את גודלה של הכלכלה המקומית ב–2010–2020 — תוך הגדלה משמעותית של סך החוב הלא־בנקאי. נציין כי סך החוב ריבע עצמו מאז המשבר העולמי האחרון, וזינק לגובה של 28 טריליון דולר".

מדוע קריסה בסין מסוכנת לכלכלת העולם?

"סין מעורבת במספר עצום של השקעות ריאליות ברחבי העולם מחד גיסא, ונרשם גידול באחזקות של זרים בחובות ובמניות של חברות סיניות, יותר מכל שוק מתעורר אחר, בפער רב מאידך גיסא. כלכלת סין אחראית כיום לשיעורים משמעותיים מצמיחת התוצר, בעיקר באסיה ובמדינות שכלכלתן תלויה ביצוא סחורות אליה.

כשההון יחזור הביתה

רויטרס

"כמו כן, שווקים רבים שחלקים גדלים והולכים של הייצור בהם מופנה ליצוא טובין לסין, הזינו בשנים האחרונות את צמיחתו המהירה של מעמד הביניים הסיני ואת השינוי בתרבות הצריכה שלו. בנוסף, כמחצית מסך הצמיחה העולמית בשנים אלה הגיעה מסין לבדה".

אתה צופה שהכלכלה הסינית תמשיך לצמוח בקצב כה מהיר?

"ברור שצמיחה בשיעורים כה גבוהים אינה אפשרית לתמיד. בשנים האחרונות כלכלנים ואנשי שוק ההון העריכו איך המשק הסיני יגיע לצמיחה נורמלית — 'מערבית'. הם דיברו על תרחיש של 'נחיתה רכה' (Soft Landing), קרי ירידה הדרגתית בשיעורי הצמיחה — שתלווה בהמשך גידול בשיעורי הצריכה, ובקיטון מתון בלבד בביקוש לסחורות ואנרגיה, בדגש על צריכה ושירותים. להערכתנו, תרחיש כזה הוא ללא ספק אופטימלי לשווקים ולצמיחה העולמית, ועשוי לאפשר במקביל לכלכלות הגדולות, ארה"ב וגוש היורו, להמשיך ולצמוח בקצב עולה והולך.

"מנגד, הוזכר תרחיש גרוע, 'נחיתה קשה' (Hard Landing) — שזה התרחיש המסוכן. בתרחיש כזה שיעורי ההלוואות הלא מתפקדות במאזני הבנקים הסיניים — שקשה גם כך לנתחם לעומק — יעלו בחדות; שיעורי חדלות הפירעון אתם, ומחירי הנדל"ן שהוזנו באופן כמעט מלאכותי בהזרמות הון רב יצנחו.

"הון שזרם להשקעות ריאליות והשקעות בתחום הטכנולוגיה ברחבי העולם, ייאלץ לחזור למשק הסיני כדי לתמוך במאזני הבנקים ובייצוב המטבע, מעמד הביניים המתהווה יאבד חלק ניכר מכושר הקנייה שלו, והביקוש לסחורות — כולל נפט וגז, מתכות ואמצעי ייצור — יצנח".

הנכס הבטוח בעולם

ביום שהדרקון הסיני "יתעטש" המשקיעים יידרשו להיכנס לעמדת מגננה. קפלוטו משרטט את מבנה תיק ההשקעות הרצוי, למקרה שתרחיש "הנחיתה הקשה" יתממש: "על המשקיעים להגיב בפוזיציה הגנתית. משמע, בריחה לנכסים בטוחים — כמו אג"ח ממשלתיות לא צמודות, אג"ח של ממשלת ארה"ב הנחשבת, בצדק, לנכס הבטוח בעולם, ואג"ח של ממשלת גרמניה. חלק זה של התיק יהיה עוגן וצפוי להניב רווחי הון משמעותיים.

"התנועה באג"ח תהיה כנראה חדה (כלפי מעלה, ע"א), וכדי ליהנות ממנה נרצה להחזיק תיק במח"מ ארוך יחסית, בהתאמה לאופי ולשנאת הסיכון של כל משקיע. נציין כי נכסים צמודי מדד בעולם יהיו כנראה אלטרנטיבה טובה פחות בשל ירידות בביקושים", מוסיף קפלוטו.

לדבריו, גם שוק האג"ח הישראלי עשוי לשמש חוף מבטחים בעת משבר בסין: "האפיק הקונצרני הישראלי מאופיין בחשיפה גבוהה יחסית לבנקים המקומיים, ולחברות שההשפעה הצפויה עליהן ממשבר עולמי היא נמוכה — ולכן נרגיש בנוח עם אג"ח קונצרניות בשוק המקומי. בנוסף, רכיב זה נהנה מהגנה מסוימת לסיכון של עליית מדד בישראל, שעשוי לעלות בשל הפחתת ריבית אפשרית וחשיפה גבוהה לנדל"ן".

ומה לגבי שוק המניות?

רונן קפלוטו
עודד קרני

"באפיק המנייתי נרצה להחזיק בעת משבר כזה מניות בשיעורים נמוכים יחסית, לפחות בתקופת ההלם הראשוני. רצוי להחזיק במניות באמצעות חשיפה למדדים שאינם מוטים ליצוא ולסחר עולמי, אלא לכלכלות מקומיות. מיותר לציין כי הימנעות ככל האפשר ממניות של בנקים לא ישראליים היא מתבקשת. מנגד, בחירה סלקטיבית של מניות בשוק הישראלי תהיה רלוונטית במיוחד בתקופה כזאת, וצפויה להעניק לתיק מתאם נמוך עם גורמי המשבר. דבר אחרון וחשוב לא פחות, כמאמר המשפט 'אין ידיד נאמן מכסף מזומן'".

וכמו תמיד - מזומנים

עוד מסביר קפלוטו כי "תקופות משבר מייצרות למשקיע שלל הזדמנויות. מצב החברות במערב טוב יחסית, ונכסים שערכם ירד ללא הצדקה כלכלית או רק בשל השתייכותם למדדים או סלי השקעה מסוימים — יהיו הזדמנות.

"כרית מזומנים משמעותית בתיק ההשקעות תהיה הגנה על התיק בזמן הירידות, ותסייע להשיג תשואות עודפות בתקופת היציאה מהמשבר", הוא מסכם.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#