טבע נופלת לשפל של 16 שנה בעקבות החרפת התחרות בשוק האמריקאי

שוויה של טבע משקף חששות ליכולתה לפרוע חוב של 8 מיליארד דולר עד לסוף 2018, ועלול להצריך קיצוץ נוסף בדיווידנד שהחברה משלמת או גיוס הון במחיר שפל ■ שוויה של החברה המתחרה מיילן גבוה ב-50%

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל של טבע
יורם גביזון

מניית טבע נופלת ב-3.4% לשפל חדש של 13.8 דולר, שמשקף שווי חברה של 14 מיליארד דולר, בעוד שחברת מיילן , המתחרה הבולטת שלה בשוק האמריקאי, יורדת ב-0.5% לשווי של 20.9 מיליארד דולר. כך, פער השווי לטובת מיילן עולה לשיא של 49%.

הנפילה במחירה של טבע נובעת ככל הנראה מהחששות לתוצאות כספיות גרועות בעקבות לחצי המחירים בשוק התרופות הגנריות בארה"ב. חולשה בשוק הגנרי מגבירה את החששות ליכולתה של החברה לפרוע חוב בסכום כולל של 8 מיליארד דולר עד לסוף 2018, ועלולה להצריך קיצוץ נוסף בדיווידנד שהחברה משלמת לבעלי המניות או אף גיוס הון שידלל את בעלי המניות במחיר שפל של 16 שנה.

ביממה האחרונה התפרסמו שני נתונים שמבססים חששות אלו. חברת סנדוז מקבוצת נוברטיס, שפירסמה את תוצאותיה הכספיות לרבעון השלישי של 2017, דיווחה על ירידה של 13% במכירות של תרופות גנריות בארה"ב.

סנדוז הסבירה את הירידה בהחרפת התחרות בשוק התרופות הגנריות ובמגמת המיזוגים והרכישות ברשתות הפארם וסיטונאי התרופות הגדולים בארה"ב. סנדוז גם עדכנה כלפי מטה את תחזית המכירות שלה ל-2017 כולה, לירידה קלה עד יציבות בהשוואה ל-2016.

נתוני המרשמים של חברות התרופות הגנריות הגדולות בארה"ב, שפורסמו על ידי חברת המחקר הרפואי Symphony, מלמדות על שחיקה של 3% במספר המרשמים של תרופות של טבע ברבעון השלישי של 2017, בהשוואה לרבעון המקביל ב-2016, אם כי חל שיפור בהשוואה לרבעון השני של השנה, שבו ירד מספר המרשמים לתרופות של טבע ב-7%.

מניית חברת מיילן יורדת ב-0.5% בלבד, למרות שמספר המרשמים לתרופות הגנריות מתוצרתה ירד ב-13% ברבעון השלישי של 2017, לעומת הרבעון המקביל לו ב-2016, ולעומת ירידה של 2% בלבד ברבעון השני של השנה. נראה שהשוק מעניק פרמיה לתיק התרופות הגנריות של מיילן, שכולל גרסאות גנריות לתרופות ביולוגיות רבות מכר כמו הרספטין לטיפול בסרטן השד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker