בגלל החגים? צניחה של 20% בנטילת משכנתאות בספטמבר

הציבור הישראלי נטל בחודש שעבר משכנתאות חדשות בהיקף של 3.9 מיליארד שקל, לעומת 4.9 מיליארד שקל בספטמבר 2016, אך הדבר מוסבר גם במיעוט ימי העסקים ■ בכיר בענף: "שתי אוכלוסיות יושבות על הגדר: משקיעים ומשפרי דיור"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפתחות לדירה
מיכאל רוכוורגר

הציבור הישראלי נטל בספטמבר 2017 משכנאות בהיקף של 3.95 מיליארד שקל — ירידה של 20% לעומת ספטמבר 2016 וירידה של 15.4% לעומת אוגוסט 2016 — כך עולה מנתונים שפירסם אתמול בנק ישראל.

בסך הכל העמידו הבנקים 6,167 הלוואות לרכישת דירות בספטמבר 2017, מתוכן 832 בלבד ניתנו למטרות השקעה. היקף המשכנתא הממוצע בחודש זה היה 640 אלף שקל. עם זאת, בספטמבר היו פחות ימי עסקים, בשל ראש השנה ויום כיפור שחלו בו.

מתעניינים בהשקעות בתחום הנדל"ן? לניתוח ביצועי חברות הענף הנסחרות בתל אביב לחצו כאן

לדברי בנקאי בכיר הפעיל בשוק הנדל"ן והמשכנתאות, "יש ירידה בפעילות הריאלית בשוק הנדל"ן, ומרגישים זאת היטב במספר העסקות. יש שתי אוכלוסיות משמעותיות שיושבות על הגדר — המשקיעים ומשפרי הדיור. המשקיעים לא רק הפסיקו לקנות דירות משיקולי מיסוי ושיקולים נוספים, אלא גם התחילו לשחרר דירות לשוק, כך שבמקום לספק את הביקוש הם מספקים את ההיצע".

לדברי הבכיר, "הפעילות המשמעותית כיום היא של שיווק דירות לאוכלוסיית הזכאים בפרויקטים של מחיר למשתכן. שם רואים שינוי, וירידה במחירי הדירות בעיקר בפריפריה. בינתיים במרכז אין האטה או ירידה במחירים, כי אין מספיק בנייה פרטית ופרויקטים של התחדשות עירונית. הביקוש וההיצע לא נפגשים".

לדברי בנקאי אחר, "לבנקים למשכנתאות אין בינתיים סיבה לדאגה. האוכלוסייה שתרכוש דירות בפרויקטים של מחיר למשתכן תגיע לבנקים ותיקח משכנתאות. מי שאולי צריכים לדאוג יותר הם קבלנים שלא מעורבים בפרויקטים של מחיר למשתכן".

"לא רואים תחרות עזה בתחום המשכנתאות"

אלון גלזר, אנליסט בנקים וסמנכ"ל מחקר בלידר שוקי הון, כתב בניתוח שפירסם באחרונה כי "בחודשים האחרונים ראינו ירידה קלה בריבית על המשכנתאות, ואנו רחוקים מעט מהשיא שנרשם בתחילת 2017. עם זאת, כאשר משווים ל–2015 המרווח כיום עדיין גבוה מאוד, 1.5% בממוצע. במגזר הצמוד הריבית הממוצעת היא כ–3.5%, לאחר שהריבית כבר הגיעה לרמה של כ–4%. המרווח ביחס לאג"ח המשלתי ירד מהשיא בכ–0.2%, והוא עדיין גבוה וקרוב ל–3%".

לדברי גלזר, "הסיבות לעליית המרווח נובעות בעיקר מהחלטת הבנקים להקטין את החשיפה למגזר או לתמחר באופן מחמיר יותר את הסיכונים, לאחר עליות המחירים החדות שנרשמו בשנים האחרונות ושורה של אזהרות מצד בנק ישראל על העלייה בסיכון. מדובר בצעד הגיוני. הורדת הרגל מהגז בחלק מהבנקים (בהובלת בנק לאומי), לצד העלייה בסיכונים, הביאה לירידה בתיאבון למתן משכנתאות, וכפועל יוצא מכך לעלייה במרווחים (הריבית על המשכנתאות מול אג"ח ממשלתיות)".

בנוסף, גלזר כתב כי "גם במגזר הלא־צמוד המגמה דומה, ויש ירידה קלה בריבית האבסולוטית. מבחינת המרווח אנחנו קרובים מאוד לרמת שיא, והירידה בריבית המשכנתאות היא בעיקר תוצאה של הירידה בתשואות על האג"ח הממשלתיות בשנה האחרונה.

"להערכתנו, אין היום גורמים שצפויים להחזיר את המרווח לרמות הנמוכות של אמצע 2015. הבנקים אמנם רוצים לצמוח באשראי, אך הם מתמחרים את הסיכונים באופן שמרני יותר, ואנו לא רואים תחרות עזה בתחום המשכנתאות בזמן הקרוב. אמנם הביקושים אינם גבוהים מאוד בתקופה הנוכחית, אך להערכתנו הם צפויים לעלות, ובינתיים אנחנו לא מאמינים שנראה את הבנקים מורידים מחירים באופן משמעותי", הוסיף גלזר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker