מעברות ואוניפארם מתקרבות לסיום השותפות בחברת התרופות תרימה

בשבועות הקרובים צפויה אוניפארם למסור לקיבוץ מעברות את המחיר שהיא דורשת עבור 50% ממניות חברת התרופות תרימה שמייצרת את המותגים פוסטינור ומינוקסי ■ מחזור המכירות של תרימה מוערך ב-90-80 מיליון שקל לשנה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קיבוץ מעברות
יורם גביזון

קיבוץ מעברות וחברת התרופות אוניפארם, שבבעלות משפחת תומר, קרובים לסיום סכסוך משפטי שפרץ ביניהם בעקבות חילוקי דעות בנוגע לניהול חברת התרופות תרימה שבבעלותן השווה.

מעברות ואוניפארם ניהלו משא ומתן בשנה האחרונה שבסיומו נחתם הסכם גישור. על פי ההסכם, ויתרה אוניפארם על דרישתה לקיום התמחרות שוויונית על רכישת השליטה בתרימה, ובמקום זאת יקבל הקיבוץ אופציה חד צדדית להחליט אם לרכוש את חלקה של אוניפארם בתרימה (50%) או למכור לאוניפארם את מניותיה. בשבועות הקרובים צפויה אוניפארם להציע מחיר עבור 50% ממניות חברת תרימה שבבעלות הקיבו., לאחר שייפתח חדר מידע ויוצע את המחיר, יידרש קיבוץ מעברות להחליט בתוך חודשיים אם ברצונו למכור את מניותיו או לרכוש את מניותיה של אוניפארם.

תרימה עוסקת בפיתוח ובייצור של תרופות גנריות ומתמחה בייצור ובשיווק של תרופות ללא מרשם רופא, כולל מותגים כמו פוסטינור (גלולת היום שאחרי), מינוקסי (תכשיר נגד התקרחות), טוסופדרין (סירופ נגד שיעול), קרבוסילן (נגד גזים), אפטון ג'ל (להקלה על פצעים בחלל הפה) ומותגים פרטיים של קופת החולים מכבי, סופר פארם וחברות תרופות אחרות. מחזור המכירות של תרימה מוערך ב-90-80 מיליון שקל לשנה.

החברה שהוקמה ב-1941 על ידי חיים וייצמן, הנשיא הראשון, נרכשה על ידי קיבוץ מעברות כמקור הכנסה לצד החקלאות. משפחת תומר רכשה 50% ממניות תרימה ב-1998. היחסים בין הצדדים עלו על שרטון ונקלעו למשבר חמור לאחר שחברת אוניפארם החליטה להקים מפעל לתרופות באזור התעשייה מבוא כרמל שבמועצה האזורית יקנעם, שצפוי להתחיל את פעילותו היצרנית בינואר 2018.

אנשי מעברות טענו כי הקמת מפעל מתחרה לתרימה מעמידה את משפחת תומר בניגוד עניינים חמור, והאשימו אותה שהיא בולמת את שדרוג המפעל הקיים של תרימה על מנת להכשיל תחרות עתידית עם מפעלה של אוניפארם.

על רקע הידרדרות היחסים הגישה אוניפארם לבית המשפט המחוזי בקשה לפירוק החברה בנימוק שמשבר האמון בין שני בעליה של תרימה מונע את ניהולה התקין ומסכן את קיומה כ"עסק חי". בקשה זו נמחקה על הסף בהמלצת בית המשפט. מאוחר יותר הגישה משפחת תומר תביעה לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד לכפות על קיבוץ מעברות לקיים התמחרות כדי להפריד את הבעלות בחברה, אך מעברות התנגדה בטענה שאינה מוכנה לסכן את אחזקותיה בחברת התרופות רק משום שקבוצת אוניפארם החליטה לצאת בדרך חדשה.

לאחר שהתקיימו דיונים בתיק בפני השופט בנימין ארנון, שבמסגרתם סירב בית המשפט לבקשתה של משפחת תומר לתת צו מניעה זמני שיעצור את העבודות לשדרוג מפעל תרימה, הופנו הצדדים לגישור של השופטת בדימוס ורדה אלשיך. הגישור נכשל, והנושא עבר למשא ומתן ישיר על מנגנון היפרדות שהושלם בשבוע שעבר. קיבוץ מעברות יוצג על ידי עו"ד עופר לריש ממשרד ראב"ד מגריזו בנקל ושות', ומשפחת תומר יוצגה על ידי עו"ד צבי אגמון ממשרד אגמון ושות' ועו"ד צורי לביא ממשרד ליפא מאיר ושות' .

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker