גפני: "נמנע את מיזוג אגוד ומזרחי טפחות אם עובדים יפוטרו בכפייה"

המפקחת על הבנקים הגנה על הכוונה למזג את הבנקים ואמרה כי המיזוג יגביר את התחרות ■ לדבריה, אין ביקוש למניות הבנק ■ ח"כ גפני לנציג רשות ההגבלים: "גונבה לאוזני שמועה שעמדתכם היא שבנק קטן מחולל תחרות"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צילום: אמיל סלמן

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הודיע שהוועדה תמנע את המיזוג בין בנק אגוד לבנק מזרחי טפחות אם עובדים מבנק אגוד יפוטרו בכפייה. גפני הודיע על כך בתום דיון סוער שקיימה הועדה במיזוג. "נמנע את המיזוג אם יהיו פיטורי עובדים בכפייה. אם עובדים ילכו מרצון זה בסדר, אבל אם מדובר בפיטורין בכפייה אני יהיה מבחינתנו דבר נורא ואיום".

המיזוג בין הבנקים אינו טעון את אישורה של ועדת הכספים, אך לדבריו לוועדה יש סמכויות לאשר הצעות וחוקים שמוגשים על ידי בנק ישראל, ואם בנק ישראל יאשר מיזוג שכולל פיטורים בכפייה של עובדים מבנק אגוד - הוועדה לא תאשר את הצעות בנק ישראל.

לפי החוק המיזוג לא יתקיים בין היתר אם לא ינתן לכך היתר מרשות ההגבלים. גפני גילה כי שוחח לפני הדיון עם מנכ"ל בנק המזרחי טפחות אלדד פרשר וכי יש לו חשבון בבנק.

חדוה בר, המפקחת על הבנקים, הגנה הבוקר בדיון על הצעת המיזוג. "גם אם בנק אגוד ימוזג לתוך בנק מזרחי טפחות לא תהיה פגיעה בתחרות. בנק אגוד לא נדון ולא נתפס כגורם תחרותי על ידי אף אחד מהשחקנים האחרים. מיזוג הבנק יהפוך אותו לבנק שלישי שמתקרב לשני הבנקים הגדולים הפועלים ו לאומי והתחרות תגבר", אמרה.

לדבריה, "אם תהיה עסקה כזו אנו נצטרך לאשר אותה וגם הממונה על ההגבלים העסקיים. ההחלטה למכור את בנק אגוד היא החלטה של הבעלים של הבנק, כשחלקם חייבים לפי חוק לעשות זאת - כמו למשל שלמה אליהו שחייב למכור את האחזקה שלו בבנק. במשך 5 שנים הוא עושה מאמצים למכור את חלקו ואנו מאריכים לו מדי שנה את ההיתר כי הוא לא מצליח למכור את האחזקה. הבעלים האחרים של הבנק מעוניינים  למכור וזו זכות לגיטימית של גורם פרטי שמחזיק. הם עשו ניסיונות רבים במשך הרבה זמן למצוא רוכש לבנק ולא הוגשה שום הצעה לרכישת גרעין השליטה מאף גורם אחר. לכן, אין פה הרבה חלופות אלא יש חלופה עקרונית שהיא לא סוכמה. לפי שעה אין עסקה".

לנוכח דרישת הח"כים להגן על עובדי בנק אגוד אמרה בר כי "הנושא של העובדים חשוב לי והציפייה שלי היא שאם יהיה מיזוג בין 2 הבנקים אזי שינהגו בעובדים בצורה מכבדת כפי שעושים בתהליכי ההתייעלות מרצון בבנקים, והפרישה תהיה מדודה לאורך זמן ותיעשה בהוגנות כלפי העובדים. אני יודעת שזו הכוונה של הבעלים ושל בנק מזרחי טפחות".

בתשובה לשאלות הח"כים מדוע לא יימכרו מניות הבנק בבורסה השיבה בר כי "לא ניתן למכור את המניות בבורסה כי הסחירות מאוד מצומצמת מאחר ואין ביקוש למניות בשוק. אין סחירות במניה ועשינו חישוב שרק אם אליהו יצטרך למכור את חלקו זה דבר בלתי אפשרי וייקח לפחות 3 שנים. גם אני ניסיתי לסייע ובסופו של דבר מה שקובע זה השוק. צריך להיות מוכר וקונה".

לדברי בר, "בנק אגוד הוא לא גורם בולט בתחרות. הוא בנק קטן שלמרות המאמצים שעשה הוא ירד בשנים האחרונות בכל המדדים". בתגובה לאמירות הח"כים כי אגף התקציבים קבע שבנק אגוד הוא בנק תחרותי אמרה בר כי "מסמך של אגף התקציבים מבוסס על עובדות לא נכונות ונבחרו בצורה לא מייצגת".

רשות ההגבלים: "אין לנו סמכות לבדוק את העניין כעת"

אורי שוורץ, היועץ המשפטי של רשות ההגבלים, אמר כי "אין לנו סמכות כעת לבדוק את העניין כי טרם הוגשה בקשה לעסקה. אנו לא מרגישים שבשלב הזה אנו יכולים לתת עמדה לכאן או לכאן. אין ספק שסוגיית התחרות תעלה כשתהיה עסקה".

צילום: אמיל סלמן

יו"ר הועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) גילה כי שוחח לפני הדיון עם מנכ"ל בנק מזרחי טפחות אלדד פרשר, וכי יש לו חשבון בבנק. גפני פנה אל שוורץ ואמר כי "אנו חוששים שכשתהיה עסקה יהיה מאוחר, והעובדים יפגעו. אני רוצה לדעת מה עמדתכם. האם המיזוג מחולל תחרות או לא? גונבה לאוזני שמועה שעמדתכם היא שבנק קטן מחולל תחרות". שוורץ אמר בתגובה כי "אני לא יודע להשיב איך הגיבו הבנקים האחרים לפעולות שעשה בנק אגוד בשנים האחרונות".

ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), שיזם את הדיון יחד עם ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), טען כי המיזוג מנוגד לחוק הריכוזיות, והוסיף כי "מה רשות ההגבלים לא יודעת מה קורה פה? אתם השתגעתם?" זוהר ביקש לבדוק האם העובדה שהממונה על ההגבלים עו"ד מיכל הלפרין לא יכולה לטפל בעסקה כיוון שעבדה בעבר במשרד עורכי הדין שמייצג את בעלי המניות, בהם שלמה אליהו, קשורה לכך שלרשות אין עמדה כעת. גפני דחה את הבקשה.

ח״כ מיקי לוי הזהיר כי "מכירת בנק אגוד לבנק מזרחי טפחות תפגע בתחרות בבנקים, תגרום לעליית העמלות וכן לעליית מחיר המשכנתאות. על בנק ישראל לצאת מהתרדמת בסוגיה זו ולאסור על מכירת הבנק לבנק קיים אחר. רק לאחרונה הצליחה אריסון למכור את חלקה בבנק הפועלים לבעלי שליטה שאינם מחזיקים בבנק בישראל - אז לבנק אגוד הרווחי לא מוצאים רוכשים?"

גפני ביקש משוורץ לקיים בדיקה על המיזוג בין בנק איגוד לבנק מזרחי טפחות ולדווח עמדתו על כך לוועדה, אף שטרם נחתמה עסקה בין הצדדים ולא נמסרה על כך הודעה לרשות ההגבלים."למרות שאין הודעה פורמלית על המיזוג, נראה שהולך להיות מיזוג", הדגיש גפני.

נציגת בנק אגוד: "אנחנו מוכרים את הבנק כמעט בחינם"

נציגת הבעלים של בנק אגוד עו"ד דליה טל, השותפה במשרד מיתר, ליקוורניק, גבע, לשם ושות', אמרה כי הבעלים הם שלמה אליהו, שייקה לנדאו, משפחת מנור ומשפחת אלמוג זכאי. לדבריה, הקבוצה רכשה את בנק אגוד לפני 23 שנה, ובתקופה זו ניסו להביא לכך שהבנק יתפתח ויגדל. המאמצים לא צלחו ובמשך 9 שנים הבנק לא חילק דיווידנד.

לדברי טל, "הם יושבים על השקעה ולא יכולים לחלק כלום. כאשר שלמה אליהו נאלץ למכור את האחזקות הם הצטרפו אליו בניסיון למכור. נסענו לחו"ל, הצענו לבנקים להשקעות. לקחנו ברוקר צרפתי וניסינו לקחת גם בנק השקעות יפני וגם שם לא הצלחנו לא קיבלנו אף הצעה. שנתיים אנו מסתובבים בשוק".

היא הוסיפה כי "אין הצעה לקנות את כל גרעין את השליטה. היו בנקים בינוניים שהתעניינו בבנק והתחלנו במו"מ עם בנק מזרחי שנמצא בעיצומו. לא חתמנו שום דבר. כל החלופות קיימות. אנו שומרים על זכויות העובדים, לראות כמה עובדים נאפשר לשמר ולתת פיצויים. אנו קוראים לעובדים לקיים את המו"מ. יחסי היעילות בבנק הם גרועים".

עוד אמרה טל כי הנטל על הבנק כבד מנשוא. "גם אם היינו מוצאים קונה הוא חייב לייעל את הבנק, להכניס מערכת מחשוב ולבנות בנק חדש יותר. זו הסיבה שלא מצאנו את הקונים. אנו מוכרים אותו ב-60% מההון העצמי שלו. הוא כמעט בחינם".

ניסן לוי, סמנכ"ל בנק מזרחי טפחות, אמר כי "הבנק בוחן את העסקה והיא עדיין לא סגורה. אנו סבורים שלעסקה כזו אמור להיות מספר רב של שלבים ואישורים, ובהן גם הסכמות עם העובדים. לא נקנה בנק מבלי שכל העניינים יהיו סגורים, לרבות הסכמות עם העובדים, בנק ישראל והממונה על ההגבלים.

"אנו עושים את העסקה כי היא טובה לבנק מזרחי טפחות וכי היא טובה לתחרות. אנו מעודדים תחרות. אנו רוצים להרוויח ואנו מרוויחים כתוצאה מהתגברות התחרות. אנו עובדים אחרת מכל הבנקים. בנק אגוד לא יעיל ובגלל היותנו בנק בינוני והסינרגיה כתוצאה מהמיזוג - נוכל להפיק רווחים מהרכישה".

חבר הכנסת מיקי לוי
חבר הכנסת מיקי לויצילום: מיכל פתאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker