דאגה במערכת הביטחון בנוגע לאפשרות למלחמה עם סוריה; הערכה: בקרוב יתבהר המצב מולה

נדחתה הצעת גורמים בצה"ל לשקול חלוקת ערכות מגן מחשש שהדבר יתפרש כהכנה למלחמה

עמוס הראל
עמוס הראל

במערכת הביטחון בישראל מאמינים כי בתקופה הקרובה יתבהר המצב מול סוריה ומגלים דאגה בנוגע לאפשרות של התפרצות מלחמה בינה לבין ישראל. בסדרת דיונים שכינסו באחרונה ועדת השרים המיוחדת לחזית הצפון, שר הביטחון והרמטכ"ל נדונה ההיערכות הישראלית לכך. גורמי מודיעין בישראל מתקשים להעריך את כוונותיו של נשיא סוריה, בשאר אסד, ולמרות ההערכה הבסיסית כי מתקפה על ישראל לא תשרת את האינטרס הסורי - במערכת הביטחון אין מוציאים מכלל אפשרות כי המשך המתיחות בין הצדדים יוביל למלחמה, שנראה כי אף אחד מהם לא רוצה בה.

חלק מגורמי המודיעין וכן גורמים בפיקוד העורף סברו, כי יש לשקול ברצינות חלוקה מחודשת של ערכות מגן, שרק באחרונה החלה מערכת הביטחון במבצע לאיסופן מהאזרחים. ההצעה נדחתה, גם מחשש שתתפרש בצד הסורי כאילו ישראל מתכוונת לפתוח בעצמה במלחמה והיא ממגנת לשם כך את העורף שלה. יש גם בעיות פרקטיות: חלק מערכות המגן ניזוקו כשנפתחו בידי אזרחים בעת הכוננות סביב המתקפה האמריקאית בעיראק במארס 2003, וצה"ל הפסיק לחלק ערכות חדשות בשנים האחרונות.

ברק ואשכנזי מתקשים לגבש דעה

שר הביטחון, אהוד ברק, והרמטכ"ל, גבי אשכנזי, השמיעו בפורומים סגורים הערכות משתנות באשר למידת הסיכון שתפרוץ מלחמה עם סוריה בתקופה הקרובה. נראה שגם השניים מתקשים לגבש דעה מוצקה בעניין. המצב באזור מעורר דאגה אצל שניהם, אולם בהתייחסויותיהם הפומביות המועטות לאפשרות זו הם מקפידים לשדר מסר מרגיע. ככלל, ישראל מנסה להעביר בערוצים שונים דברי הרגעה לסוריה, כדי לשכנעה שהיא איננה מעוניינת לתקוף אותה ולנסות לצנן את המתיחות.

גורם ביטחוני בכיר אמר ל"הארץ", כי "למיטב הבנתנו, אסד לא רוצה באמת במלחמה אתנו. הוא חושש מתרחיש שיגרור אותנו ואותם למלחמה, בין אם זה בגלל הסלמה הדדית של הפעילות בגולן ובין אם בגלל החרפת המתיחות בין ארה"ב לאיראן. אחרי מה שהתברר באשר ליכולתו של צה"ל במלחמה בלבנון, מוטלת עלינו חובה להיערך בצורה טובה יותר". על רקע זה, נמשכת ההיערכות של צה"ל לאפשרות של הסלמה בצפון. בפיקוד המרכז ובפיקוד הדרום דנו בשבוע שעבר בהשלכות האפשריות של התגברות המתיחות בצפון. כמו כן ראש הממשלה, אהוד אולמרט, קיבל באחרונה עדכון בדבר מצב העורף וקצב איסוף ערכות המגן.

בצד הסורי ניכרת באחרונה עבודת ביצורים נרחבת בדרום רמת הגולן, לאחר שנראה כי הסורים השלימו עבודות מיגון דומות בחלק הצפוני של הגבול. סוריה ממשיכה להתחמש בטילי נ"מ ובטילי נ"ט, שמספקת לה רוסיה, אם כי חלק ניכר מהעסקות שעליהן חתמה, במימון מאיראן, עדיין לא התממשו. סוריה גם תיגברה במידת מה את כוחותיה לאורך הגבול עם ישראל ומאמנת באינטנסיוויות את כוחותיה בשל המתיחות עם ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker